Boże Narodzenie to czas odpoczynku, rodzinnych spotkań i kultywowania wielu tradycji. Jak naprawdę spędzamy te najbardziej klimatyczne ze świąt?
Gdzie spędzamy święta?
- 90 proc. spędza święta w kraju;
- 10 proc. wyjeżdża za granicę;
- 80-90 proc. spędza je z rodziną;
- 30 proc. spędza wigilijny wieczór tylko w gronie domowników;
- 37 proc. zaprasza na wigilię krewnych i znajomych;
- 16 proc. wybiera się z wizytą do innych.
Najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe
- 78 proc. dzieli się opłatkiem;
- 78 proc. przygotowuje potrawy wigilijne;
- 74 proc. ubiera choinkę;
- 67 proc. obdarowuje się prezentami;
- 49 proc. kolęduje;
- 33 proc. bierze udział w Pasterce;
- 19 proc. uważa Boże Narodzenie głównie za przeżycie religijne.
Co jemy w święta?
- 60,5 proc. spożywa na Wigilię czerwony barszcz;
- 11 proc. przygotowuje zupę rybną;
- 44 proc. podaje karpia (42 proc. smażonego, 33 proc. w galarecie, 25 proc. pieczonego);
- 2 proc. nie jada ryb w święta.
Lepiej wyjechać i się nie napracować?
Jednak okazuje się, że stopniowo następują zmiany w podejściu Polaków do świętowania.
Jak twierdzi Bartosz Kicior, socjolog z Uniwersytetu SWPS, coraz mniej osób, zwłaszcza kobiet, chce spędzać czas przedświąteczny, a potem święta, w kuchni. Dlatego z roku na rok rosną w tym okresie obroty firm cateringowych.
Wzrasta też liczba chętnych na spędzanie Bożego Narodzenia poza domem. Są to zarówno wyjazdy zagraniczne jak i krajowe, czy po prostu pobyt w hotelu w innym mieście lub regionie.
Chodzi o to, żeby przez te trzy, cztery dni odpocząć, nie robić zbyt dużo, a dla wielu pobyt w domu to właśnie praca. Ten trend staje się popularny wśród grupy wiekowej 44-55 lat, a więc nie jest to wyłącznie kwestia najmłodszych dorosłych.dr Bartosz Kicior
Bez trudnych pytań
Jak twierdzi Bartosz Kicior, coraz bardziej minimalizujemy też czas spotkania z dalszą rodziną, co pozwala uniknąć trudnych pytań czy sporów na tematy polityczne.
Zwłaszcza kobiety deklarują w badaniach, że czują się niekomfortowo w takim gronie z powodu poruszania prywatnych tematów i dociekliwości osób ze starszego pokolenia.dr Bartosz Kicior
Kolejną przyczyną rezygnacji ze świątecznych spotkań z krewnymi, którą wskazuje socjolog, jest kwestia przejazdów. Problem spowodowany jest migracją z mniejszych miejscowości do dużych miast. Dlatego na przykład młode małżeństwa, które mają rodziny daleko, czasem decydują się na pozostanie w domach i świętowanie tylko we własnym gronie. Ten trend nasilił się podczas pandemii.
Piękna jest radość w Święta, ciepłe są myśli o bliskich, niech pokój, miłość i szczęście otoczą dzisiaj nas wszystkich! Kartka się tworzy, proszę czekać...Twoja e-kartka
Coraz bardziej świecko
O ile święta postrzegamy przede wszystkim jako uroczystość rodzinną, to w badaniu CBOS “Boże Narodzenie 2023” tylko 19 proc. Polaków stwierdziło, że jest to dla nich głównie przeżycie religijne.
Podczas gdy w 1998 roku pójście na pasterkę deklarowało 80 proc. respondentów, to w 2023 r. już tylko 54 proc. Widać tu potężny spadek.dr Bartosz Kicior
Z badań społecznych wynika też, że dla 20 proc. millenialsów i 33 proc. osób z pokolenia Z dzielenie się opłatkiem jest dyskomfortem, dlatego nie lubią tego rytuału podczas Wigilii.
Przytoczone dane pochodzą z badań CBOS oraz badań agencji badawczo-konsultingowej Danae Sp. z o.o. przeprowadzonych dla organizacji producentów Polski Karp Sp. z o.o.