Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, zorganizowało akcje „Oddaj krew – Uratuj życie!”, na placu Solnym we Wrocławiu. Krew można było oddawać dzisiaj (14 czerwca) do południa.
Przyszłych dawców i tych, którzy dzisiaj nie zdążyli oddać krwi na placu Solnym zapraszamy do Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ we Wrocław na ul. Rudolfa Weigla 5. Krwiodawcy mogą się też zarejestrować w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu na ul. Czerwonego Krzyża 5/9.
Zostań dawcą krwi, ona może uratować życie
Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest w pełni bezpieczne. Krew pobierana jest przyużyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny. Taki gest możeuratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Za każdym razem, gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne, a w dniu oddania, a także w dniu następnym oraz na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi przysługuje Ci zwolnienie z pracy lub szkoły.
Kto może oddać krew?
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50kg. Przy kwalifikacji krwiodawców uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem medycznym.
Jak podaje RCKiK - nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo. Należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku. Trzeba unikać potraw tłustych, które mogą spowodować, że krew nie będzie nadawała się do celów leczniczych. Przed pobraniem należy pić dużo wody lub soków. Pół godziny przed oddaniem krwi nie można palić papierosów, a 24 godziny przed nie należy spożywać alkoholu.
Wszystkich zdrowych zachęcamy do zastania dawcą krwi. Według aktualnych danych z RCKiK, grupy krwi, które są najbardziej potrzebne to RhD (-) minus - A, B oraz 0. Także krew RhD (+) jest bardzo potrzebna, a konkretnie typ: A, B oraz 0.
Akcja została zorganizowana przez moją koleżankę z pracy i w sumie, dlatego tutaj jestem. Od tego się zaczęło. Pomyślałam, że to będzie bardzo miły gest, jeżeli wezmę udział w Światowym Dniu Krwiodawcy. Z tą akcją możemy działać na rzecz społeczności. Jest to mój pierwszy raz jak oddaję krew. Stwierdziłam, że skoro jestem zdrowa, prowadzę zdrowy tryb życia i mogę się podzielić krwią, na którą ktoś czeka, to czemu nie. Dla mnie to tylko godzina z życia i nic więcej, a komuś może dać naprawdę dużo więcej.mówi jedna z kobiet, która oddała krew na podczas akcji na placu Solnym
Hasło światowej kampanii: „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!” - pokazuje wpływ krwiodawstwa na życie pacjentów i dawców. Cała kampania jest okazją do wyrażenia wdzięczności dawcom krwi, osocza i płytek krwi na całym świecie za ich prezenty ratujące życie. Głównym celem, do którego dążą służby krwi na całym świecie to osiągnięcie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi. Każdy chętny i zdrowy może dołączyć. Motywujemy wszystkich do przyłączenia się do globalnego ruchu krwiodawstwa.
Tekst: Zuzanna Szarczyńska