wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Świat o wojnie w Ukrainie. Raport Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Raport Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. 13 dzień wojny w Ukrainie. Stan na 08.03.2022.

Reklama

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło ponad 2 miliony ludzi. Tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Większość z nich trafiła do Polski, Węgier, Rumunii, Mołdawii i na Słowację.

Austria

  • Austria była, jest i pozostanie neutralna - powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer. To odpowiedź na słowa liderki austriackich socjaldemokratów (SPOe), która zażądała od kanclerza federalnego wyraźnego potwierdzenia austriackiej neutralności w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Austriacka neutralność wyświadczyła nam dużą przysługę. Z mojej strony to koniec dyskusji na ten temat – podkreślił kanclerz. – Europa przechodzi obecnie jeden z najpoważniejszych kryzysów od czasów II wojny światowej. Szaleje wojna. Ludziom potrzebna jest szybka pomoc i solidarność. Potrzebne jest wsparcie dla przywódców politycznych, których życie jest tam zagrożone – powiedział. W tym momencie nie są nam potrzebne dyskusje, które nie mają podstaw w rzeczywistości – dodał.
  • Pamela Rendi-Wagner, liderka austriackich socjaldemokratów (SPOe), już wcześniej wykluczyła podejmowanie debaty o odejściu neutralności i zażądała od kanclerza federalnego wyraźnego potwierdzenia austriackiej neutralności. – Nasza neutralność nie podlega negocjacjom. Obecna chwila to nie jest odpowiedni moment na dyskutowanie o neutralności - podkreśliła. Zaznaczyła, że neutralność w rozumieniu dyplomatycznych działań nie wyklucza zaangażowania i aktywności, zajmowania jasnego stanowiska w przypadku łamania praw człowieka lub prawa międzynarodowego. Na pewno potrzebna jest sprawna armia, a także zwiększona współpraca europejska w sferze bezpieczeństwa i polityki zagranicznej – dodała.
  • Czerwony Krzyż w Austrii wzywa do oddawania krwi w celu wsparcia Ukrainy
  • Firma Svarowski (z siedzibą w Tyrolu) zamyka swoje sklepy w Rosji

Szwajcaria

  • Szwajcarski bank centralny poinformował w poniedziałek, że jest gotów do interwencji na rynku walutowym, aby przeciwdziałać umocnieniu się franka – podał Reuters. Wtorek to kolejny dzień wzrostów dolara, euro, funta szterlinga i franka szwajcarskiego.

Frank szwajcarski

  • Napaść Rosji na Ukrainę i nałożone na ten kraj sankcje doprowadziły do mocnej przeceny euro w stosunku do franka szwajcarskiego. W poniedziałek przed godz. 10 kurs euro wynosił 1,0019 franka szwajcarskiego. "Frank szwajcarski jest traktowany jako bezpieczne schronienie razem z dolarem amerykańskim i japońskim jenem” – podał SNB w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu. SNB podał także, ze wycena franka jest nadal wysoka. "SNB jest gotów do interwencji na rynku walutowym, jeśli to konieczne” – podał w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu bank centralny Szwajcarii.

Wtorek 8.03.2022 r. kolejnym dniem osłabiania się złotego

  • We wtorek 8.03.2022 r. kurs dolara to aktualnie 4,5722 PLN (wzrost o (+4,13 proc. w porównaniu z poprzednim notowaniem) i euro - 4,9647 (+2,65). Kolejne rekordowy poziom bije również dziś frank szwajcarski, którego kurs ociera się już o 5 zł - 4,9452 (+3,48)

Belgia

  • Osiemdziesięciu ukraińskich uchodźców przybyło wczoraj wieczorem do miasta Maaseik w Limburgii. W międzyczasie kobiety i dzieci zostały przewiezione do punktów recepcyjnych w całej prowincji. 

Niderlandy

  • Wojna w Ukrainie i sankcje wobec Rosji prawdopodobnie będą miały wpływ na holenderski przemysł superjachtów, który w ostatnich latach był mocno uzależniony od rosyjskich klientów. Specjalistyczny magazyn Superyacht Times podał, że rosyjscy klienci odpowiadali za 9% sprzedaży luksusowych jachtów i 13,2% łodzi dłuższych niż 40 metrów.
  • Wopke Hoekstra, minister spraw zagranicznych stwierdza, że Europa staje bezpośrednio przed być może największym wyzwaniem od czasów II wojny światowej. Wojna wywarła ogromny wpływ na stabilność i bezpieczeństwo kontynentu europejskiego i wybudziła Holandię „ze strategicznej hibernacji”. Według Hoekstry jest zatem „niezbędne, aby Unia Europejska dojrzewała geopolitycznie”. 
  • Narodowy dzień akcji Giro555 dla ofiar wojny w Ukrainie zakończył się w poniedziałek z końcowym wynikiem 106,2 mln euro. Z uzyskanych dochodów organizacje pomocowe zapewniają poszkodowanym Ukraińcom pomoc, taką jak schronienie, opieka medyczna i czysta woda pitna.

USA

  • Po dniach  rosnących cen paliwa w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, średnia krajowa cena za galon benzyny jest obecnie najwyższa w historii Stanów Zjednoczonych, bijąc rekord, który utrzymuje się od prawie 14 lat. Według AAA (Amerykański Związek Samochodowy) koszt regularnej benzyny w USA wynosi 4,17 USD, co oznacza wzrost z 4,06 USD wczoraj. W zeszłym tygodniu średni koszt wyniósł 3,60 USD. Poprzednia średnia krajowa wynosiła 4,11 USD. Koszt oleju napędowego zbliża się również do rekordu 4,84 USD, który również został ustanowiony w lipcu 2008 r. Obecna cena galonu oleju napędowego wynosi 4,75 USD, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w październiku 2020 r. Analitycy uważają, że jednym z głównych składników rosnących kosztów jest trwająca inwazja rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę. 

Włochy

  • Minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani powiedział dziś, że Włochy powinny uwolnić się od uzależnienia od rosyjskiego gazu w ciągu dwóch i pół roku. Zapowiedział, że rząd nie otworzy ponownie zlikwidowanych elektrowni węglowych, co według premiera Mario Draghiego jest możliwością jako rozwiązanie tymczasowe, jeśli dostawy energii z Rosji zostaną dotknięte efektem domina wywołanym wojną w Ukrainie. „Każdego roku importujemy około 29 miliardów metrów sześciennych gazu z Rosji, nieco ponad 40% całkowitego zapotrzebowania Włoch” – powiedział Cingolani.

Czechy

  • Premier Czech Petr Fiala odwiedza dziś Wielką Brytanię, aby przeprowadzić rozmowy na temat wojny w Ukrainie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i innymi przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Premier Słowacji Eduard Heger, premier Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orbán też będą obecni w Londynie. Głównym tematem dyskusji będzie bezpieczeństwo europejskie i wspólne działania Czech, Słowacji, Polski i Węgier w zakresie zarządzania kryzysem uchodźczym, bezpieczeństwem cybernetycznym i innymi skutkami konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, w tym rosnącymi cenami energii i paliw.
  • Praski ośrodek dla uchodźców w Centrum Kongresowym wstrzymał wczoraj składanie wniosków o pomoc na 24 godziny z powodu przeludnienia. Potrzebujący są obecnie przekierowywani do mniej obłożonych regionalnych ośrodków pomocy (Czech Południowych, Kutnej Hory czy Liberca). Burmistrz Pragi Zdeněk Hřib próbuje wynegocjować pomoc od wojska, w porozumieniu z MSW. Innym problemem jest ograniczona liczba miejsc zakwaterowania uchodźców w Pradze. Miasto korzysta z prywatnych ofert pomocy, ale brakuje wytycznych rządowych na ten temat. Hřib negocjuje również zwiększenie liczby miejsc noclegowych na Dworcu Głównym w Pradze, głównie dla Ukraińców przejeżdżających przez Pragę w drodze do Niemiec.
  • Organizacje pomocy humanitarnej zebrały dla Ukrainy ponad 1,5 miliarda CZK w ramach publicznych kampanii. Jest to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zebrano ze zbiórki publicznej w Czechach na wypadek jakiejkolwiek katastrofy. Oprócz tego, ambasada Ukrainy w Pradze zebrała prawie 500 milionów CZK na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych nowym sprzętem..
  • Pierwsze ukraińskie zajęcia dla przesiedlonych ukraińskich dzieci rozpoczęły się wczoraj w 20 szkołach w Pradze i kilku w Brnie. Projekt został przygotowany przez Ambasadę Ukrainy wraz z Fundacją Dzieci Ukrainy i byłym rektorem Uniwersytetu Karola Tomášem Zimą.

Dania

  • Dania powiedziała wczoraj, że nie wyśle ​​wojskowego samolotu transportowego, aby pomóc siłom pokojowym ONZ w Mali, zamiast tego przeznaczając samolot do zadań NATO z powodu wojny w Ukrainie. „Trzymamy nasz C130 — samolot transportowy Hercules — w domu, aby mógł być gotowy do odpowiedzi na każde żądanie NATO” – powiedział minister obrony Morten Bødskov na konferencji prasowej. Herkules miał dołączyć do MINUSMA, misji pokojowej ONZ w Mali, która trwała od maja do listopada.

Francja

  • Francuski tygodnik „L’Obs” podaje w poniedziałek, że wraz z zespołem niezależnych dziennikarzy zidentyfikował we Francji około 60 nieruchomości rosyjskich oligarchów, wartych co najmniej 350 mln euro. Część z nich może zostać zajęta w ramach sankcji UE.
  • Nieruchomości, ulokowane głównie na Lazurowym Wybrzeżu i w Paryżu, należą do około 30 rosyjskich biznesmenów. Minister finansów Francji Bruno Le Maire zlecił 28 lutego swym służbom dokonanie „kompletnego przeglądu aktywów finansowych, nieruchomości, jachtów i luksusowych samochodów należących do rosyjskich osobistości objętych europejskimi sankcjami”. Le Maire ma teraz zamiar uzupełnić listę oligarchów, na których należy nałożyć restrykcje „ze względu na ich bliskie stosunki z rosyjskimi władzami” – pisze „L’Obs”.
  • Wcześniej w poniedziałek minister powiedział, że Francja i Unia Europejska wciąż są w stanie wprowadzić dalsze sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. (PAP)

Izrael

  • Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid zabrał głos w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem powiedział że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją. Przekazał również, że jego kraj musi prowadzić rozmowy z Moskwą w sprawie bezpieczeństwa jego granicy z Syrią, a ponadto jest zdecydowany zadbać o bezpieczeństwo setek tysięcy Żydów mieszkających w Rosji i Ukrainie. Nieoficjalnie Izrael rozważa dostarczenie Ukrainie hełmów i kamizelek kuloodpornych, o które Kijów poprosił tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Japonia

  • Japonia, azjatycka potęga gospodarcza, również zgodziła się przyjąć uchodźców z Ukrainy i do tej pory wpuściła do kraju osiem osób. Japoński minister sprawiedliwości powiedział, że kraj będzie pracował "aktywnie i szybko", aby przyjąć kolejne osoby ewakuowane z Ukrainy.

Niemcy – miasta partnerskie Wrocławia

(Niemcy - Saksonia/Drezno, Hesja/Wiesbaden )

  • Wojna w Ukrainie coraz bardziej daje się odczuć na niemieckich stacjach benzynowych. W Niemczech paliwo podrożało do historycznego poziomu. Jeszcze niedawno cena paliwa w Niemczech przekraczająca dwa euro była uważana za nieprawdopodobną. Teraz po raz pierwszy w historii RFN stała się rzeczywistością. Głównym czynnikiem powodującym wzrost cen benzyny są ceny ropy naftowej, które wzrosły w związku z konfliktem w Ukrainie.
  • Bez niepodległej Ukrainy nie będzie niepodległej Białorusi – uważa liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem Zachód powinien zwiększyć presję na władze Białorusi i zaostrzyć sankcje. Cichanouska skrytykowała Zachód za zwlekanie z sankcjami. „Połowiczne sankcje szkodzą tylko” – oceniła. Jej zdaniem dyktatorzy „dobrze wiedzą, jak obejść takie restrykcje”.
  • Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło ponad dwa miliony ludzi. Tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Większość z nich trafiła do Polski, Węgier, Rumunii, Mołdawii i na Słowację. Według ONZ ds. Migracji było wśród nich około 100 tys. osób z krajów trzecich. Przed wybuchem wojny Ukraina liczyła ponad 44 miliony mieszkańców.
  • Każdego dnia do Berlina przyjeżdżają tysiące osób z Ukrainy. Jednak struktury w stolicy są obecnie przeciążone. Dlatego rząd federalny postanowił udzielić wsparcia w tym zakresie: od niedzieli uchodźcy wojenni są przewożeni również do innych krajów związkowych Niemiec. Z dworca głównego w Berlinie odjeżdżają autobusy do wszystkich pozostałych landów, z wyjątkiem Bawarii i Hamburga. „Oferta jest dobrowolna”.

Niemcy

  • Prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeprowadzili wideorozmowę, podczas której oświadczyli jednomyślnie, „że ochrona ludności cywilnej musi mieć najwyższy priorytet, a Rosję wzywa się nadal do natychmiastowego zakończenia sprzecznej z prawem międzynarodowym inwazji na Ukrainę oraz całkowitego wycofania stamtąd swoich wojsk”, przekazał w poniedziałek w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. Hebestreit powiedział, że rosyjski atak doprowadził do dramatycznych cierpień ludzkich w Ukrainie i nie da się go niczym ani nikim usprawiedliwić. Czterej szefowie państw i rządów omówili także dalsze możliwości pomocy humanitarnej dla Ukrainy. „Zgodnie uznali, że wszelkie wysiłki dyplomatyczne zmierzające do przezwyciężenia kryzysu zasługują na wsparcie.”
  • Niemieckie koleje Deutsche Bahn uruchomiły w związku z zatłoczonymi drogami i przejściami granicznymi między Polską a Ukrainą oraz brakiem kierowców ciężarówek dodatkowe pociągi towarowe do transportu towarów do Ukrainy. Pierwszy pociąg towarowy pojedzie w tym tygodniu z Brandenburgii przez Polskę do Ukrainy, powiedział rzecznik prasowy. "Nie jest to jednorazowe działanie, ale budujemy w ten sposób most kolejowy, który długotrwale pomoże mieszkańcom Ukrainy" - powiedział niemiecki minister transportu, Volker Wissing.

Norwegia

  • Polskie gminy leżące przy wschodnich granicach kraju zmagają się obecnie z problemami wynikającymi z potrzeby niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Część z nich współpracuje z norweskimi miejscowościami. Na wsparcie z kraju fiordów mogą liczyć zlokalizowane w województwie lubelskim Wisznice. Wisznice, zlokalizowane w powiecie bialskim, leżą w pobliżu trójstyku Polska-Białoruś-Ukraina. Wspólne działania Wisznic i Sveio (Vestland) rozpoczęły się w 2007 roku. Oficjalna umowa partnerska między gminami funkcjonuje od ośmiu lat. Norwescy samorządowcy chcą wesprzeć Polaków w procesie przyjmowania uchodźców z Ukrainy. – Chcę skontaktować się z burmistrzem Wisznic, żeby dowiedzieć się, jak wygląda u nich sytuacja – stwierdziła na łamach Extraavisen burmistrz Sveio Linn Therese Erve (Partia Pracy).
  • Najwyższa cena prądu w tym roku: na południu 16 razy drożej niż na północy Norwegii. W nocy z 6 na 7 marca brent przekroczył 130 dolarów za baryłkę. Analitycy twierdzą, że to jeszcze nie koniec rynkowych zawirowań.
  • W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę rekordowy poziom osiągają także ceny gazu. 7 marca wzrosną do 290 euro za megawatogodzinę, informuje Infront. Bez względu na sytuację w Ukrainie, Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu dla pozostałych państw Europy.

Wielka Brytania

  • Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej spotykają się dziś w Londynie z premierem Johnsonem żeby przedyskutować aktualną sytuację w Ukrainie i kryzys uchodźczy.
  • The Guardian informuje na pierwszej stronie o odrzuceniu przez Ukrainę oferty ucieczki cywilów z oblężonych miast przez "korytarze humanitarne" do samej Rosji.
  • Dziennik Independent koncentruje się na apelach do rządu o zwiększenie działań na rzecz uchodźców. Gazeta opisuje rządowy plan jako "chaotyczny", informując o ukraińskich uciekinierach uwięzionych we Francji z powodów formalno-wizowych.
  • The Daily Mirror również informuje na stronie tytułowej o trudnej sytuacji ukraińskich uchodźców, którzy nie mogą wjechać do Wielkiej Brytanii z powodu braku wizy. Artykuł opisuje historię dwóch małych chłopców, którzy podróżowali "1000 mil z piekła" i utknęli w Calais. Gazeta krytykuje też duże korporacje (McDonalds, KFC czy Coca-Cola) które jeszcze nie wycofały się z rynku rosyjskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl