wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Pomysł na weekend: Stronie Śląskie, czyli śnieżne szaleństwo i legowisko niedźwiedzi
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu zaśnieżona trasa w Górach Bialskich UM Stronie Śląskie
Na zdjęciu zaśnieżona trasa w Górach Bialskich

Gmina Stronie Śląskie tak obfituje w atrakcje, że jej władze trudno byłoby zaskoczyć wymaganiami. Propozycje dla rodzin na aktywny wypoczynek? Zapraszamy w rejon Czarnej Góry, zimą - na narty, a przez pozostałą część roku na rowery. Ciekawe zabytki? Są, choćby letni pałac Marianny Orańskiej. Oryginalne dary natury? Oczywiście, zajrzyjcie do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. W dodatku okoliczne rezerwaty przyrody rozrosły się o ponad 170 hektarów lasów.

Reklama

Samo położenie Stronia Śląskiego zachęca do odwiedzin. Miasteczko i przynależące do gminy piętnaście wsi leżą na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego na wysokości 500-600 metrów nad poziomem morza. Dla mieszkańców nizinnego, płaskiego Wrocławia, to walor. W dodatku w okolicy przenikają się granice aż czterech rezerwatów przyrody: Śnieżnik Kłodzki na szczycie Śnieżnika (1425 m n.p.m.), Puszcza Śnieżnej Białki w okolicy Bielic, Nowa Morawa oraz Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Władze Stronia Śląskiego doceniają dobrodziejstwo położenia i odpowiednio je wykorzystują. Dawne przemysłowe miasteczko z hutą szkła, tartakami i kopalnią uranu, przeistoczyło się w bazę turystyczno-rekreacyjną.

Czarna Góra – po zastrzyk endorfin i adrenaliny

Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni ruszyć na Czarną Górę. To całoroczny ośrodek górski.

W sezonie wiosenno-jesiennym panują tu doskonałe warunki do uprawiania rodzinnej turystyki pieszej i rowerowej dobrze oznaczonymi trasami. Miejsce upodobali sobie  entuzjaści kolarstwa górskiego. Co roku na szczycie Czarnej Góry powstają nowe trasy do downhillu. Rowerzyści mogą spróbować swoich sił na trasach typu Singletrack, na pętli Rudka oraz pętli Stronie. A Bike Park to 12 tras o różnym poziomie zaawansowania z Kids i Skills Arena.

Alpine Coaster Czarna Żmija w Siennej, fot. UM Śtronie Śląskie

Alpine Coaster Czarna Żmija w Siennej, fot. UM Stronie Śląskie

Zimą do dyspozycji narciarzy są wyciągi w Siennej, w Kamienicy, w Nowym Gierałtowie, Nowej Morawie i Bielicach. W sumie na pograniczu polsko czeskim jest około 280 km oznakowanych i ratrakowanych szlaków do narciarstwa biegowego, z czego blisko 70 km na terenie Gminy Stronie Śląskie.

To nie koniec atrakcji: na szczyt  Czarnej Góry turystów wynosi Luxtorpeda – superszybka kolei linowa. Solidny zastrzyk adrenaliny zafundujemy sobie, jeśli skorzystamy z Czarnej Żmii - najdłuższego w Polsce alpine coastera, całorocznego toru saneczkowego.

Gdyby tego było mało to możemy zdecydować się na kolejne mocne wrażenia, bowiem gmina Stronie Śląskie to również raj dla paralotniarzy, którzy mogą startować ze szczytu Czarnej Góry (1205 m n.p.m.). Nie mniejsze emocje budzą zmagania wędkarzy. Do ich dyspozycji są łowiska w Kletnie i Goszowie oraz gęsta sieć rzek i strumieni wokół Stronia Śląskiego.

Letni pałac Marianny Orańskiej

W samym Stroniu warto zobaczyć rezydencję dawnych właścicieli okolicy. Niewielki dwór stanął w tym miejscu pod koniec XVIII wieku. W 1838 r. posiadłość kupiła Marianna Orańska. Królewna niderlandzka, a wówczas już żona syna króla Prus – Albrechta Pruskiego, bardziej znana jest jako właścicielka pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Dawny dwór w Stroniu Śląskim, letnia rezydencja Marianny Orańskiej, dzisiaj siedziba władz gminy

Dawna letnia rezydencja Marianny Orańskiej, dzisiaj siedziba władz gminy, fot. UM Stronie Śląskie

Wizyta w Stroniu to kolejna okazja by poznać jej gust i uznanie dla kunsztu architektów. Pałac pod okiem Marianny został rozbudowany i służył jej za letnią siedzibę.

Do kompleksu dworskiego należał niewielki kościół św. Onufrego u podnóża Masywu Śnieżka. Patron świątyni jest opiekunem małżeństw i chociaż dzisiaj kościół nie pełni funkcji sakralnych, to dalej służy małżeństwom – poza koncertami i innego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi, odbywają się tam cywilne uroczystości ślubne.

Także w centrum Stronia stoi barokowy kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa.  Innym godnym obejrzenia obiektem jest zabytkowy dworzec kolejowy - obecnie siedziba Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury.

Tu nocują nietoperze, tam spały niedźwiedzie

Okolica Stronia jest pełna interesujących miejsc, które trzeba poznać. To np.

  • Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie. Wybudowany w 1850 r. monumentalny piec do pozyskiwania wapna palonego w technice opracowanej przez amerykańskiego wynalazcę Beniamina Rumforda jest jednym z trzech zachowanych tego typu obiektów w Europie. W latach 70. zrujnowaną budowlę przejął artysta grafik Jacek M. Rybczyński i urządził w niej galerię sztuki. Ostatnią kondygnację wapiennika zajmują nietoperze Podkowce. Można je obserwować za pomocą kamer noktowizyjnych. A uroku całemu kompleksowi dodaje otaczający go ogród japoński;
  • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Odkryta w latach 60. jaskinia uchodzi za najładniejszą w Polsce. Wśród odkrytych szczątków zwierząt najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Długość sal i korytarzy wynosi ok. 5 km, a głębokość ok. 100 metrów. Turystom udostępniane są dwie trasy: turystyczna (o długości ok. 360 metrów) i ekstremalna (wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu). Pod ziemią temperatura wynosi 6 stopni Celsjusza, dlatego należy się ciepło ubrać. Liczba zwiedzających jest ograniczona, aby mieć gwarancję wejścia, należy wcześniej zarezerwować bilet;

Maraton narciarski, fot. UM Stronie Śląskie

Maraton narciarski, fot. UM Stronie Śląskie

  • Sztolnia Fluorytowa w dawnej kopalni uranu w Kletnie. W średniowieczu na stoku Żmijowca wydobywano żelazo, srebro i miedź. Po II wojnie doszukano się tam uranu, który wydobywano do 1953 roku i wysyłano do Związku Radzieckiego. Dzisiaj część kopalni (ok. 400-metrowy chodnik) jest udostępniana turystom. Niezwykła historia miejsca to jeden jego walor, drugi to okazja na obejrzenie zjawiskowo kolorowych minerałów, m.in. fluorytów, ametystów i kwarców.
  • W pobliżu Stronia Śląskiego i w samym mieście jest jeszcze wiele innych miejsc, ciekawych i sprzyjających odpoczynkowi. To Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” (pływalnia, kompleks odnowy biologicznej), Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim oraz Muzeum Ziemi w Kletnie i tężnia solankowa.

Jak dojechać z Wrocławia do Stronia Śląskiego?

Z Wrocławia do Stronia Śląskiego jest ok. 115 km. Samochodem dojedziemy na miejsce w dwie godziny. Najszybciej – kierując się na drogę krajową nr 8 w stronę Kłodzka.

Fot. UM Stronie Śląskie

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl