Strajk rolników rozpoczął się w piątek 9 lutego i - według zapowiedzi - ma potrwać do 19 lutego. Przez kilka dni protestujący blokowali pasy ruchu na drogach wjazdowych do Wrocławia, m.in. na al. Sobieskiego.
Deklarowany przez uczestników cel protestów to unormowanie handlu z Ukrainą, sprzeciw wobec wdrożeniu europejskiej polityki Zielonego Ładu oraz wobec ograniczeń w handlu zwierzętami w Polsce.
-
Rok temu [Czwartek, 15/02/2024]
-
16:14Koniec strajku rolników we Wrocławiu
Protest rolników w centrum Wrocławia rozpoczął się o godz. 10.00. Tuż po przedstawieniu postulatów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej przy ul. Widok, około godz. 10.10 zgromadzenie zostało rozwiązane przez organizatora.
Pomimo rozwiązania zgromadzenia jego uczestnicy, pod eskortą policji, przeszli pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Od ok. 14.00 rolnicy zaczęli jeździć po Wrocławiu, a następnie rozjeżdżać w różnych kierunkach. Jeszcze przez jakiś czas należy liczyć się z utrudnieniami i możliwymi opóźnieniami w komunikacji miejskiej. Policja wciąż monitoruje sytuację.
Ja informuje Biuro Prezydenta Wrocławia do miasta wjechało ok. 500 ciągników, a zgromadzeniu wzięło udział około 2 tys. osób.
-
15:59Dobra wiadomość dla Psiego Pola – rolnicy nie wrócą do blokady al. Sobieskiego
– Zdecydowaliśmy, że nie wracamy do blokowania alei Jana III Sobieskiego. Jeśli nasze postulaty będą obecne w mediach, zrezygnujemy z tego rodzaju protestu. Planujemy inne sposoby: edukowanie, rozdawanie ulotek. Planujemy działania, które będą nas łączyły, nie dzieliły – mówi Jan Kępa, rolnik z powiatu oleśnickiego.
W rozmowie dodaje, że taka decyzja to głównie zasługa policji i straży pożarnej, którzy byli bardzo pomocni.
Jan Kępa zapytany o tak szybkie rozwiązanie zgromadzenia (około godz. 10.10, po przedstawieniu postulatów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej przy ul. Widok) powiedział: – Race, palenie opon, tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca. Nie podobało mi się to, ale finalnie wyszło na dobre.
-
15:29Korki na A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławskiej) – wrocławianie szukają objazdów
Na ul. Lotniczej – korki. Na ul. Opolskiej – korki. Zator jest też na AOW.
– Wrocławianie chcą uniknąć przejazdu przez Wrocław z powodu strajku rolników i szukają różnych rozwiązań – mówi Magdalena Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Niestety w tej sytuacji chyba musimy to przeczekać.
Dodatkowo, jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, kolumna ciągników jedzie w Stronę Bielan Wrocławskich. Korków należy się więc spodziewać na ul. Powstańców Śląskich i na al. Karkonoskiej.
-
14:28Kolejna roszada rolników. Zbliżają się godziny szczytu komunikacyjnego
Strajkujący – około 300 osób – powoli opuszczają okolice ulicy Mazowieckiej i parkingu przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Demonstranci na traktorach rozjeżdżają się w różnych kierunkach. To może spowodować utrudnienia w rejonie. Szczególnie omijajcie:
- pl. Społeczny,
- most Grunwaldzki,
- ul. Oławską.
Rolnicy blokują przejazdy w rejonie centrum. Policja i Straż Miejska zabezpieczają rejony skrzyżowań.
Galeria zdjęć
-
14:11Część rolników wciąż jest pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim
– Żądamy zdjęcia napisu „Solidarni z Ukrainą”. Wejdziemy i ściągniemy go sami. Jeśli się nie uda, to jeszcze bardziej go pobrudzimy – mówi Dominik Nikody, rolnik z gminy Oleśnica.
Napis już został oblany farbą i obrzucony jajkam. Na pytanie, czy policja ich nie powstrzyma, Dominik Nikody odpowiada: – Policja już jest brudna od jajek.
Galeria zdjęć
Jakie są plany?
– W godzinach szczytu wyjedziemy traktorami na ulice, do ścisłego centrum Wrocławia. Będziemy jeździć w grupach po kilka traktorów – mówi Dominik Nikody.
Kierowcy i podróżujący komunikacją miejską powinni liczyć się z utrudnieniami.
-
13:16Służby próbują opanować chaos we Wrocławiu
Policja i straż pożarna na bieżąco reagują na drobne incydenty, najczęściej są to puszczane race.
Jak informuje aspirant Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, rolnicy powoli wyjeżdżają z centrum Wrocławia.
Ciągniki jadą: ul. św. Katarzyny, pl. Dominikański, ul. Oławska. Zmierzają w stronę pl. Społecznego, Kazimierza Wielkiego.
Policja kieruje ruchem tam, gdzie jest to niezbędne. Wspiera też MPK w zakresie organizacji ruchem tramwajów i autobusów w okolicach ulic: Podwale, Grodzka, Piaskowa oraz mostu Piaskowego i Nowego Targu.
– W związku ze strajkami rolników komunikacja miejska mierzy się dziś z dużymi zakłóceniami – informuje Katarzyna Pawlak z MPK. – Nasze służby kontroli ruchu rozpoczęły pracę przed godziną 3,00 nad ranem, by monitorować przejazd traktorów na największych skrzyżowaniach. Współpracujemy ściśle z Urzędem Miejskim, policją i Strażą Miejską. Jesteśmy fizycznie na miejscu, gdzie przemieszcza się protest rolniczy i na bieżąco kierujemy zablokowany ruch tramwajowy i autobusowy na trasy zastępcze. Wszystkie modyfikacje umieszczamy w naszych kanałach informacyjnych – dodaje Katarzyna Pawlak.
Informacji o bieżących objazdach szukajcie na: https://www.facebook.com/mpkwroc.
Galeria zdjęć
-
13:09Grupa rolników idzie w stronę Rynku
-
12:34Tak paliły się opony pod Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Straż pożarna ugasiła już palące się opony. A wyglądało to tak:
Galeria zdjęć
-
12:13Rolnicy na traktorach przemieszczają się po centrum Wrocławia
Rolnicy na traktorach wyjechali do centrum miasta.
– Traktory wyjechały, aby zablokować centrum, aby nas zauważono – mówi Bogumił Wieszewski, przewodniczący rolników z powiatu świdnickiego. – Będziemy w mieście prawdopodobnie do godziny 14.00 – dodaje.
Jak informuje Bogumił Wieszewski, rolnicy planują teraz przejechać traktorami spod Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (najkrótszą trasą).
-
11:56Rolnicy jadą traktorami. Są duże utrudnienia w ruchu
-