Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Do Urzędu Miejskiego Wrocławia rolnicy zgłosili cztery lokalizacje blokad:
- Aleja Jana III Sobieskiego na wysokości KFC w dwóch kierunkach.
- Lniana – Kiełczówek, trasa wschodnia Obwodnica Wrocławia DW 372 przez rondo ks. Jerzego Popiełuszki, dalej rondo Ułańskie w Łanach, do Siechnic przez rondo na skrzyżowaniu z DW 395 aż do ronda w Radomierzycach i z powrotem.
- Droga nr 94 – Rondo Żołnierzy Łącznościowców: blokada ulicy Malczyckiej, ulicy Średzkiej w kierunku Ronda i drogi 94.
- Skrzyżowanie ulic: Żmigrodzka – Nowaka Jeziorańskiego – Ryszarda Kuklińskiego.
Miasto nie wyraziło zgody na zgromadzenia.
Władze Wrocławia zakazują blokad
– Mając na uwadze bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie i życie mieszkańców, oraz utrzymanie ruchu na najważniejszych arteriach miasta, wydano cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia – informuje w poniedziałek 18 marca Monika Dubec z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Zgromadzenia te mogłyby spowodować ogromne utrudnienia dla wszystkich wjeżdżających i wyjeżdzających do Wrocławia, a także wstrzymanie ruchu na drogach sąsiadujących, co z kolei mogłoby zakorkować dużą część Wrocławia.Monika Dubec
Miasto wzięło pod uwagę fakt, że 20 marca do dzień roboczy. Strajk mógłby spowodować więc olbrzymie problemy z dotarciem do pracy, szkoły, na uczelnie.
– Przed podjęciem tej decyzji poprosiliśmy o opinię pogotowie, straż miejską i straż pożarną. Służby te jednoznacznie stwierdziły, że przeprowadzenie tych zgromadzeń w zaproponowanej przez rolników formie może realnie zagrozić życiu, zdrowiu oraz mieniu. Choćby przez wydłużenie czasu dojazdu służb ratunkowych na ewentualne miejsce zdarzenia – uzasadnia Monika Dubec.
Jak będą protestować rolnicy z okolic Wrocławia?
Jeszcze nie wiadomo, co postanowią rolnicy, którzy planowali strajkować we Wrocławiu:
– Rożne są formy organizowania legalnych protestów bez konieczności uzyskania zgody na zgromadzenie. Dzisiaj wieczorem [18 marca - MK] spotykamy się, aby ustalić, co robimy i jak będziemy protestowali – mówi Mariusz Meliga, reprezentant rolników (Rolnicy ponad Podziałami) z okolic Wrocławia.
O jednej lokalizacji zdecyduje sąd
Jak informuje Monika Dubec, od jednej z decyzji (dotyczącej blokady drogi nr 94 – Rondo Żołnierzy Łącznościowców) organizator zgromadzenia wniósł odwołanie do sądu okręgowego.
Sąd ma 24 godziny (licząc od momentu wpłynięcia odwołania) na rozpatrzenie odwołania.
Aktualizacja: 19.03.2024
Sąd podtrzymał decyzję władz miasta i nie uznał odwołania rolników. W uzasadnieniu postanowienia napisano, że 18-godzinne utrudnienia w ruchu komunikacyjnym na drodze 94, Rondzie Żołnierzy Łącznościowców, ul. Średzkiej i ul. Malczyckiej wygeneruje duże straty dla okolicznych zakładów i firm usługowych. Blokada może też skutkować narażeniem życia i zdrowia mieszkańców oraz innych uczestników ruchów.
Dlaczego rolnicy nadal strajkują?
W piątek 15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmian dotyczących zapisów Zielonego Ładu. Nowe postanowienia wynikają z prowadzonego od stycznia strajku europejskich rolników, dlatego m.in.:
- Zrezygnowano z nakazu ugorowania 4 proc. gruntów ornych.
- Zaproponowano wybór między dywersyfikacją (różne uprawy) a zmianowaniem (następstwo upraw).
- Uproszczono normy dotyczące obowiązku utrzymywania okrywy glebowej (roślin, ścierniska, resztek pożniwnych).
Minister Czesław Siekierski, jak czytamy w komunikacie, uznał, że: – Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu.
Rolnicy uważają jednak te postanowienia za mało konkretne i utrzymują, że ich postulaty nie zostały spełnione.