4. Strajk rolników 20 marca - plany
Strajk rolników we Wrocławiu, traktory na tle mostu Grunwaldzkiego (15 lutego 2024). Na zdjęciu w kółku znak "stop" Tomasz Hołod/pixabay

Rolnicy nie są zadowoleni z rozmów prowadzonych na szczeblu krajowym, a tym bardziej unijnym. Zgodnie więc z zapowiedziami kontynuują strajk i 20 marca zapowiadają blokady dróg w całej Polsce, również w miastach. Czy dotyczy to też Wrocławia?

Do Urzędu Miejskiego Wrocławia rolnicy zgłosili cztery lokalizacje blokad:

• Aleja Jana III Sobieskiego na wysokości KFC w dwóch kierunkach.
  • Lniana – Kiełczówek, trasa wschodnia Obwodnica Wrocławia DW 372 przez rondo ks. Jerzego Popiełuszki, dalej rondo Ułańskie w Łanach, do Siechnic przez rondo na skrzyżowaniu z DW 395 aż do ronda w Radomierzycach i z powrotem.
  • Droga nr 94 – Rondo Żołnierzy Łącznościowców: blokada ulicy Malczyckiej, ulicy Średzkiej w kierunku Ronda i drogi 94.
  • Skrzyżowanie ulic: Żmigrodzka – Nowaka Jeziorańskiego – Ryszarda Kuklińskiego.

Miasto nie wyraziło zgody na zgromadzenia.

Władze Wrocławia zakazują blokad

– Mając na uwadze bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie i życie mieszkańców, oraz utrzymanie ruchu na najważniejszych arteriach miasta, wydano cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia – informuje w poniedziałek 18 marca Monika Dubec z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zgromadzenia te mogłyby spowodować ogromne utrudnienia dla wszystkich wjeżdżających i wyjeżdzających do Wrocławia, a także wstrzymanie ruchu na drogach sąsiadujących, co z kolei mogłoby zakorkować dużą część Wrocławia.
Monika Dubec

Miasto wzięło pod uwagę fakt, że 20 marca do dzień roboczy. Strajk mógłby spowodować więc olbrzymie problemy z dotarciem do pracy, szkoły, na uczelnie.

– Przed podjęciem tej decyzji poprosiliśmy o opinię pogotowie, straż miejską i straż pożarną. Służby te jednoznacznie stwierdziły, że przeprowadzenie tych zgromadzeń w zaproponowanej przez rolników formie może realnie zagrozić życiu, zdrowiu oraz mieniu. Choćby przez wydłużenie czasu dojazdu służb ratunkowych na ewentualne miejsce zdarzenia – uzasadnia Monika Dubec.

Jak będą protestować rolnicy z okolic Wrocławia?

Jeszcze nie wiadomo, co postanowią rolnicy, którzy planowali strajkować we Wrocławiu:

– Rożne są formy organizowania legalnych protestów bez konieczności uzyskania zgody na zgromadzenie. Dzisiaj wieczorem [18 marca - MK] spotykamy się, aby ustalić, co robimy i jak będziemy protestowali – mówi Mariusz Meliga, reprezentant rolników (Rolnicy ponad Podziałami) z okolic Wrocławia.

O jednej lokalizacji zdecyduje sąd

Jak informuje Monika Dubec, od jednej z decyzji (dotyczącej blokady drogi nr 94 – Rondo Żołnierzy Łącznościowców) organizator zgromadzenia wniósł odwołanie do sądu okręgowego.

Sąd ma 24 godziny (licząc od momentu wpłynięcia odwołania) na rozpatrzenie odwołania.

Aktualizacja: 19.03.2024

Sąd podtrzymał decyzję władz miasta i nie uznał odwołania rolników. W uzasadnieniu postanowienia napisano, że 18-godzinne utrudnienia w ruchu komunikacyjnym na drodze 94, Rondzie Żołnierzy Łącznościowców, ul. Średzkiej i ul. Malczyckiej wygeneruje duże straty dla okolicznych zakładów i firm usługowych. Blokada może też skutkować narażeniem życia i zdrowia mieszkańców oraz innych uczestników ruchów.

Dlaczego rolnicy nadal strajkują?

W piątek 15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmian dotyczących zapisów Zielonego Ładu. Nowe postanowienia wynikają z prowadzonego od stycznia strajku europejskich rolników, dlatego m.in.:

• Zrezygnowano z nakazu ugorowania 4 proc. gruntów ornych.
  • Zaproponowano wybór między dywersyfikacją (różne uprawy) a zmianowaniem (następstwo upraw).
  • Uproszczono normy dotyczące obowiązku utrzymywania okrywy glebowej (roślin, ścierniska, resztek pożniwnych).

Minister Czesław Siekierski, jak czytamy w komunikacie, uznał, że: – Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu.

Rolnicy uważają jednak te postanowienia za mało konkretne i utrzymują, że ich postulaty nie zostały spełnione.