wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy budynek Instytutu Łączności - PIB na Swojczycach
Kliknij, aby powiększyć
Budynek Instytutu Łączności przy ulicy Swojczyckiej Marek Księżarek
Budynek Instytutu Łączności przy ulicy Swojczyckiej

Ma wysokość kilku pięter i ani jednego okna. Jego budowa kosztowała ponad 8 milionów złotych. Ale to, co najcenniejsze, skrywa w środku. Zobaczcie nowy budynek Instytutu Łączności.

Reklama

Budynek powstał przy ulicy Swojczyckiej 38, dobrze widać go z ulicy. Wcześniej w tym miejscu znajdował się m.in. maszt radiowy i garaż. Oba zostały rozebrane. Nową halę badawczą dobudowano do istniejącego budynku „C” Instytutu Łączności, mieszczącego laboratoria i pomieszczenia biurowe.

Jedyny taki obiekt w całym kraju

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: hybrydowa komora bezodbiciowa na Swojczycach Instytut Łączności - PIB
hybrydowa komora bezodbiciowa na Swojczycach

Dwunastometrowej wysokości hala jest obudową dla 10-metrowej hybrydowej komory bezodbiciowej, której dostawa kosztowała Instytut ponad 21 milionów złotych. W tej chwili zarówno budynek jak i komora, są na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. To unikalna w skali kraju infrastruktura badawcza, przeznaczona do praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.

– Dzięki tej inwestycji będą mogły odbywać się badania, prace naukowe i rozwojowe w których wymagane są pomiary kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), pomiary anten a także inne badania możliwe do wykonania wyłącznie w środowisku całkowicie odizolowanym elektromagnetycznie – wyjaśnia Daniel Niewiadomski, Kierownik Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej we wrocławskim oddziale Instytutu Łączności.

Komora jest szczelnie ekranowana od otoczenia co zapewnia ochronę jej wnętrza przed wnikaniem do środka (a także wydostaniem się z niej) pola elektromagnetycznego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: hybrydowa komora bezodbiciowa na Swojczycach Instytut Łączności - PIB
hybrydowa komora bezodbiciowa na Swojczycach

– Pozwala to na ocenę zjawisk promieniowania elektromagnetycznego np. wytwarzanego przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne, elektroniczne czy teleinformatyczne a także na badania specyficznych cech emisji czy odbioru różnego typu elektronicznych i teleinformatycznych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Tj. np. charakterystyki promieniowania anten, moce promieniowania, zyski promieniowania itp. – wylicza Niewiadomski.

Komór tego typu nie kupuje się w sklepach z komorami bezodbiciowymi. Ta została zaprojektowana i zbudowana specjalnie dla wrocławskiej placówki Instytutu Łączności - PIB.

W skład wybudowanej infrastruktury wchodzą: komora semi-bezodbiciowa SAC 10M,  komora bezodbiciowa FAR 3M, ekranowane pomieszczenia aparaturowe i pomocnicze a także system do pomiarów anten w polu bliskim (Near-Field Measurement System).

Wspólny projekt z uczelniami wyższymi, m.in. Politechniką Wrocławską

Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”, realizowanego w latach 2021-2023 przez Instytut Łączności – PIB w konsorcjum z Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Celem projektu było zbudowanie unikalnej w skali kraju infrastruktury badawczej dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.

Projekt finansowany był przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 pn. „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, Inteligentny Rozwój”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl