wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych? „Są najwyższe od 20 lat”. Jaka podwyżka?

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych? „Są najwyższe od 20 lat”. Jaka podwyżka?

Bartosz Moch,

Kliknij, aby powiększyć
Czy czeka nas jedenasta z rzędu podwyżka stóp procentowych? Freepik.com
Czy czeka nas jedenasta z rzędu podwyżka stóp procentowych?

W środę, 7 września, po wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, o których informowaliśmy w poniedziałek, zdecydowano o 11. z rzędu podwyżce, która sprawiła, że stopa referencyjna jest już na poziomie, na jakim nie była przez ostatnie 20 lat. O ile wzrosną stopy procentowe, jak wpłynie to na raty kredytów hipotecznych i kiedy koniec cyklu podwyżek?

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej, na pierwszym po wakacjach posiedzeniu, zdecydowała o podniesieniu stopy NBP o 25 punktów bazowych - z 6,50 do 6,75. Wcześniej, 7 lipca RPP zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 50 punktów bazowych, z 6,00 do 6,50 procent. W sierpniu nie odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Przed nami dwie ostatnie podwyżki stóp?

Ekonomiści przewidywali, że inflacja na poziomie 16,1 procent spowoduje, że czeka nas kolejna podwyżka stóp.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz na wrzesień to podwyżka stopy referencyjnej o 25 punktów. Wydaje się, że najnowsze dane pokazujące, że inflacja przyśpiesza, a nie zwalnia spowodują decyzję Rady Polityki Pieniężnej o kolejnej podwyżce. I nie musi być ona ostatnią, bo RPP może w październiku podnieść stopy o kolejne 25 punktów bazowych
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

– Niemniej zbliżamy się do końca cyklu podwyżek, moim zdaniem stopa referencyjna nie powinna przekroczyć 7 procent. Dalszymi podwyżkami nie zdziała się już zbyt wiele w walce z inflacją, a negatywne skutki w postaci wyhamowania gospodarki przewyższają potencjalne korzyści – dodaje.

Stopy procentowe na poziomie z… listopada 2002 roku

Nie jest wcale pewne, czy wrześniowa decyzja RPP przełoży się na wzrost rat kredytów mieszkaniowych. Teoretycznie, przy podwyżce oprocentowania o 25 punktów bazowych, rata kredytu zaciągniętego na 300 tys. złotych i 25 lat powinna pójść w górę o 50 złotych.

– Co ciekawe, rynek „uwzględnił” już jednak wrześniową podwyżkę, o której może zdecydować RPP – WIBOR 3M jest obecnie na poziomie 7,15 czyli aż o 75 punktów więcej, niż stopa NBP. Jeśli więc RPP we wrześniu podniesie stopy procentowe po raz ostatni w tym cyklu to może się okazać, że rata kredytu nie tylko nie wzrośnie, ale nawet spadnie, bo w normalnych warunkach przy podstawowej stopie procentowej na poziomie 6,75 procent WIBOR 3M, od którego zależy oprocentowanie wielu kredytów mieszkaniowych w Polsce, powinien być na poziomie 7 procent. To mniej niż wynika z aktualnych notowań – zauważa Bartosz Turek.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych po kolejnej podwyżce stóp procentowych Freepik
O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych po kolejnej podwyżce stóp procentowych

Z powodu jedenastej z rzędu podwyżki stóp procentowych osiągnęły one poziom… sprzed 20 lat.

Ostatni raz stopa NBP na poziomie 6,75 była w listopadzie 2002 roku, a 7 procent wyniosła w październiku 2002 r.

Tylko połowa kredytobiorców korzysta z wakacji kredytowych

Część kredytobiorców nie odczuje jednak, przynajmniej na razie, skutków najbliższej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, gdyż korzysta z wakacji kredytowych.

Z danych BIK wynika, że na koniec sierpnia 876 tys. kredytów hipotecznych zostało zawieszonych właśnie w ramach wakacji kredytowych. Oznacza to, że skorzystało z nich ok. 45 procent uprawnionych.

Jestem zaskoczony, że to narzędzie nie cieszy się większą popularnością. Myślę, że w pewnym sensie banki osiągnęły swój cel, zniechęcając do wakacji i strasząc negatywnymi skutkami dla naszej zdolności kredytowej. Z drugiej strony Polacy najrzetelniej spłacają właśnie kredyty hipoteczne, więc może niektórzy po prostu nie chcą zamrażać tego kredytu i wolą regularne spłaty
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl