wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Status uchodźcy i pomoc medyczna dla Ukraińców we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Uniwersytecki Szpital Medyczny przyjmie chore dzieci z Ukrainy Michał Kurowicki / www.wroclaw.pl
Uniwersytecki Szpital Medyczny przyjmie chore dzieci z Ukrainy

Ukraińscy uchodźcy mogą liczyć na pomoc medyczną w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Kilkuset z nich zostało skierowanych z dworca Wrocław Główny do akademików. Spędzą tam kilka dni, a następnie zostaną przetransportowani do docelowych miejsc pobytu.

Reklama

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) we Wrocławiu, jako jeden z pięciu na Dolnym Śląsku, został wyznaczony do medycznego zabezpieczenia ofiar wojny z Ukrainy – poinformował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, na wspólnej konferencji prasowej z rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotrem Ponikowskim. Spotkanie odbyło się we wtorek, 1 marca.

Poza USK, funkcję tę w regionie będą pełnić: IV Szpital Wojskowy z Polikliniką we Wrocławiu, Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka oraz placówki w Legnicy i Świdnicy. 

Automatyczny status uchodźcy dla Ukraińców

Na konferencji poinformowano również o statusie Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny. 

– Każdy Ukrainiec, który przekroczył granicę Polski po 24 lutego jest traktowany jako uchodźca – informuje Jarosław Obrembski, wojewoda dolnośląski. – Wystarczy, że w miejscach, w  których zamieszkał, zostaną spisane jego dane oraz moment i miejsce przekroczenia granicy.  

Takie osoby mają pełne prawo do korzystania z pomocy medycznej i zwracania się do władz RP i samorządów, np. przez MOPS, o pomoc. Ukraińcom przysługują szczepienia przeciw COVID-19 i testy.

Przez Wrocław Główny do akademików

Uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przyjeżdżają na dworzec Wrocław Główny kierowani są do punktów informacyjnych i albo okazuje się, że ktoś po nich przyjeżdża i zabiera do domu albo przewożeni są do punktu recepcyjnego w akademikach za ogrodem zoologicznym, czyli w popularnych Tekach.

Tam spędzają pierwsze noce. W tym czasie władze szukają dla nich docelowego miejsca pobytu we Wrocławiu lub w innym miejscu na Dolnym Śląsku. Wtorek, 1 marca, będzie pierwszym dniem przewożenia uchodźców do takich punktów.

– Teki są już prawie pełne – mówi wojewoda. – Obecnie jest tam już 200 osób. W naszym założeniu te akademiki są naszym buforem. Po długiej podróży ci ludzie muszą gdzieś wypocząć, złapać oddech choć na jeden dzień. 

Obecnie, ze względu na to, że fala uchodźców docierających na Dolny Śląsk i do Wrocławia nie jest jeszcze bardzo duża, władze są w stanie zapewnić dla nich miejsca w dobrym standardzie. To może się zmienić, gdy dojedzie większa liczba Ukraińców. Wtedy do zapewnienia im tymczasowego zakwaterowania potrzebne mogą być sale gimnastyczne lub hale widowiskowe. 

USK przyjmie chore onkologicznie dzieci z Ukrainy

Na konferencji poinformowano, że Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu przyjmie kilkoro dzieci z Ukrainy, które wymagają przeszczepów komórek krwiotwórczych szpiku lub kontynuacji leczenia onkologicznego.

Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji na Ukrainie, można się spodziewać, że w najbliższym czasie, osób potrzebujących pomocy medycznej z rejonu objętego wojną, będzie o wiele więcej.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu będzie pełnił swoją misję pomocy.  Na razie uchodźcom wojennym, a potem być może  – oby nie – ofiarom wojny – zapewnił rektor UMW prof. Piotr Ponikowski. – Nikt z nas nie spodziewał się, że w ciągu dwóch lat przyjdzie się nam zmierzyć z pandemią i wojną. Mamy do czynienia z absolutnie dramatycznymi sytuacjami, jak choćby warunki transportu dzieci chorych onkologicznie, na które czekamy.

Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) przy ul. Borowskiej uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc w wielu ważnych dla nich kwestiach zdrowotnych.

– Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia akcji szczepień, przybywających Ukraińców – zapewnia prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Uruchomiliśmy dla nich również pomoc psychologiczną. 

Obywatele Ukrainy potrzebujący wsparcia i pomocy psychiatry w języku ojczystym mogą zgłaszać się do przyklinicznej poradni Zdrowia Psychicznego USK przy wyb. L. Pasteura 10 we Wrocławiu.

W celu ustalenia terminu poradnia prosi o kontakt mailowy lub telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 -14.00. Telefon: +48 71 784 16 10 oraz +48 885 852 297.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl