Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Co roku na przełomie listopada i grudnia we Wrocławiu, prowadzone są kampanie i wydarzenia, które mają zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy domowej, zwłaszcza stosowanej wobec dzieci i kobiet. Dziś ruszyła kampania Wrocław Bez Przemocy.
To bardzo ważne, żeby osoby, które doznają przemocy w jakiekolwiek formie, wiedziały, że mogą się zgłosić po pomoc. Jako Urząd Miejski wraz z naszymi jednostkami mamy zasoby i środki finansowe na to, żeby je wesprzeć. Pamiętajmy: Bycie ofiarą przemocy nie jest powodem do wstydu. Wstydzić się powinna wyłącznie sprawca. Rozpoczynamy tę kampanię, ponieważ życie bez przemocy to nasze prawo, a nie przywilej.Magdalena Wdowiak Urbańczyk- dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych UM.
Według statystyk najczęściej występującą formą przemocy jest przemoc psychiczna, zaraz po niej fizyczna. W przypadku dzieci i innych osób zależnych oprócz przemocy psychicznej może pojawić się także zaniedbanie.
- Dziś otwieramy wystawę, ale oprócz niej pojawią się także działania w mediach społecznościowych, pojazdach MPK, liczne warsztaty i spotkania w szkołach. Odbędzie się także konferencja „Więzi, które chronią” - mówiła Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.
Kampania Wrocław Bez Przemocy
Kampania Wrocław Bez Przemocy to wiele różnych działań wpisujących się w międzynarodowe i ogólnopolskie przedsięwzięcia, m.in. kampania Biała Wstążka, 16 Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć czy dołączenie do ogólnopolskiej akcji Dzieciństwo Bez Przemocy.
Działania te organizują Urząd Miejski Wrocławia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy oraz inne instytucje: Okręgowa Izba Radców Prawnych, Uniwersytet Dolnośląski DSW, Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ.
Dzieciństwo Bez Przemocy
To ogólnopolska kampania dotycząca krzywdzenia dzieci. Ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko rodziców i opiekunów, którzy mogą krzywdzić dzieci, ale także otoczenia, świadków. Ma edukować, że powinniśmy i jak powinniśmy reagowaćAgnieszka Świętczak z Fundacji Non LICET, realizatorka kampanii.
Na tę kampanię składają się ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które rozpoczęły się 8 października.
We Wrocławiu to między innymi warsztaty edukacyjne dla dzieci realizowane w oparciu o materiały szkoleniowe Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, organizatora kampanii, podczas których prowadzący uczą maluchy asertywności.
Zaplanowano także spotkania z dziećmi z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, warsztaty dla rodziców zastępczych i edukację antyprzemocową rodzin objętych wsparciem a także szkolenia adresowane do dyrektorów wrocławskich przedszkoli.
W ramach kampanii, właśnie 19 listopada, na czerwono podświetlony zostanie Stadion Miejski, Hydropolis, Skytower oraz liczne placówki edukacyjne we Wrocławiu.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci – dwie wystawy: Uczymy się od dzieci, Zobacz we mnie dobro.
Także 19 listopada, na Promenadzie Staromiejskiej, inaugurujemy wystawę Uczymy się od dzieci a w kolejnym tygodniu Zobacz we mnie dobro. Obie części wystawy są oparte o elementy kampanii z ubiegłych lat, na które składały się materiały edukacyjne i spotkania dla rodziców. W tej części kampanii poruszamy jeden z najważniejszych elementów – co NALEŻY robić: jak do siebie mówić, jak ważne są dobre słowa i uważne słuchanie siebie nawzajem.
- Chcemy także wzmacniać kompetencje i działać na poziomie zachowań młodych ludzi. Kształtować od najmłodszych lat postawę otwartości na drugiego człowieka, by te osoby w dorosłości, nie eskalowały zachowań negatywnych w postaci przemocy. To jak pewne czują się nasze dzieci, przekłada się na ich postawy w dorosłości- opowiadała o wystawie Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.
Biała wstążka
W 1989 roku w Montrealu zamachowiec zastrzelił 14 kobiet, wśród których była pochodząca z Wrocławia Barbara Klucznik-Widajewicz. To wydarzenie zapoczątkowało Kampanię Białej Wstążki – ruch mężczyzn przeciwstawiających się przemocy i nierównemu traktowaniu kobiet. Kampania jest obecnie prowadzona w około 60 krajach, w tym w Polsce.
Wśród działań znajdziemy warsztaty, debaty, koncerty, eventy edukacyjne i artystyczne, a także wiele materiałów informacyjnych i edukacyjnych.
Ważnym elementem kampanii jest uświadamianie sprawców przemocy. Organizowane są spotkania edukacyjne w szkołach, zakładach karnych oraz dla specjalistów, takich jak lekarze czy nauczyciele.
16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć
25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Te dwa wydarzenia to klamra dla 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć.
- Niestety okazuje się, że przemoc ma płeć. Statystyki pokazują, że kobiety stanowią 90% osób doświadczających przemocy, natomiast mężczyźni są przede wszystkim sprawcami przemocy- w 2023 roku było to 2,2 tys. mężczyzn natomiast kobiet- pięciokrotnie mniej- podkreśla Michał Szydłowski, zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
W czasie tych 16 dni różne instytucje i organizacje podejmują działania zwracające szczególna uwagę na doświadczanie przemocy przez kobiety. W Wrocławiu jest to między innymi inicjatywa Orange The World – prowadzona przez Soroptimist International Klub Wratislavia czy działania Okręgowej Izby Radców Prawnych.
Działania prowadzone w ciągu całego roku
Działania antyprzemocowe prowadzone są przez cały rok. Są to przede wszystkim interwencyjne działania związane z przeciwdziałaniem przemocy oraz funkcjonowanie specjalistycznych ośrodków wspierających osoby z doświadczeniem przemocy, spotkania w szkołach i przedszkolach czy szkolenia dla służb zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy oraz programy korekcyjne kierowane do sprawców przemocy.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej
- Osoby stosujące przemoc mogą wziąć udział w programach korygujących przemocowe zachowania, a osoby które obserwują u siebie zachowania, które mogłyby krzywdzić najbliższych mogą korzystać z konsultacji podczas dyżurów członków Zespołu Interdyscyplinarnego, które odbywają się w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca- przypomina Izabela Pawłowska, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej
Gdzie szukać pomocy w sytuacji przemocy domowej?
Osoby doświadczające przemocy domowej lub jej świadkowie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia. W przypadku eskalacji przemocy i zagrożenia życia lub zdrowia należy niezwłocznie zadzwonić na telefon alarmowy 112.
W pozostałych przypadkach dostępne są następujące instytucje i numery kontaktowe:
- Każdy komisariat Policji
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowejul. Rydygiera 43a, Wrocławtel. 71 78 23 591e-mail: zespol.interdyscyplinarny[at]mops.wroclaw.plGodziny pracy: od poniedziałku do piątku, 07:30–15:30
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”tel. 800 120 002e-mail: niebieskalinia[at]niebieskalinia.info
Ośrodki Interwencji Kryzysowej (całodobowe)
- Ośrodek Interwencji KryzysowejRydygiera 45a, Wrocławtel. 71 796 40 85e-mail: stop.przemocy[at]mops.wroclaw.pl
- Specjalistyczny Ośrodek WsparciaGen. T. Bora-Komorowskiego 31, Wrocławtel. 71 736 06 82e-mail: aksonwroc[at]wp.pl
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej AKSONGliniana 28/30, Wrocławtel. 71 352 94 03e-mail: owiik[at]wp.pl
Telefon Zaufania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
- tel. 512 198 939