Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Tęskniliście za Starlinkami? Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wielbicieli obserwacji nieba - pociąg powróci! Mowa o satelitach telekomunikacyjnych, które są elementem projektu firmy SpaceX Elona Muska. Zakłada on stworzenie globalnej sieci internetowej opartej właśnie na satelitach umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pierwsza seria Starlinków została wyniesiona przez rakietę Falcon 9 w maju 2019 r. Ich przeloty można obserwować nawet w centrach dużych miast.
Pociąg Starlinków ponownie nad Polską
"Kosmiczny pociąg może już niebawem wrócić na niebo nad Polską. Jeżeli start misji Starlink G8-5 odbędzie się o czasie, czyli o 4:16 czasu polskiego w środę 5 czerwca, to czeka nas wiele nocy, podczas których Starlinki będą latały nawet po 3 razy na dobę. Warunek - start misji o czasie" - napisał 4 czerwca na swoim Facebooku Zbigniew Zając, twórca kanału "Nocne Niebo" na YouTube.
Już wiemy, że start odbył się punktualnie. Rakieta Falcon 9 wystartowała z Cape Canaveral na Florydzie z 20 Starlinkami na pokładzie. Jak tłumaczy Karol Wójcicki, twórca popularnego profilu facebookowego "Z głową w gwiazdach", tym razem SpaceX umieściło na orbicie trochę nietypową grupę satelitów.
"Wśród nich jest 7 tradycyjnych satelitów Starlink i 13 nowych satelitów służących do bezpośredniej komunikacji telefon-satelita. To element współpracy SpaceX z jednym z operatorów telefonii komórkowej w USA. Satelity znajdują się już na wstępnej orbicie i powoli zaczną rozmieszczać się na docelowych pozycjach. Sprzyjająca trajektoria pozwoli nam na obserwacje ich nocnych przelotów nad Polską już najbliższej nocy".Karol Wójcicki, autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku
Kiedy Starlinki będą widoczne na niebie?
Pociąg Starlinków będzie można obserwować w nocy z 5 na 6 czerwca, oczywiście, jeśli pogoda dopisze i niebo nie będzie mocno zachmurzone. Gdzie będzie można je obserwować? Satelity będą się poruszały z zachodu na wschód. Czekają nas trzy przeloty Starlinków.
Harmonogram przelotu Starlinków nad Polską:
- Pierwszy przelot: godz. 00:01 - 00:05
Rozpocznie się tuż po północy z 5 na 6 czerwca, czyli ze środy na czwartek. Satelity pojawią się nagle wysoko nad horyzontem. "Nastąpi to na pograniczu konstelacji Herkulesa i głowy Węża" - wyjaśnia Karol Wójcicki. Przelot potrwa około 4 minuty.
- Drugi przelot: godz. 01:32 - 01:39
Drugi przelot ma być najlepiej widoczny. Starlinki przelecą nad północną częścią Polski. Najlepiej będą widoczne pomiędzy Małą Niedźwiedzicą i konstelacją Smoka. Przelot potrwa ok. 8 minut.
- Trzeci przelot: godz. 03:06 - 03:12
Ostatni tej nocy przelot nastąpi po godz. 3:00, niebo będzie już jaśniało. Starlinki przemkną przez całe niebo pojawiając się tym razem nieco bardziej na południowym-zachodzie i znikając za północnym-wschodem - zapowiada Wójcicki.
Jak obserwować Starlinki?
Przelot ma być dobrze widoczny gołym okiem, do obserwacji nie potrzebujemy żadnych narzędzi optycznych, typu luneta. Widoczność zależy jednak od pogody. Według prognoz meteorologów, w nocy we Wrocławiu może trochę popadać. Mamy jednak nadzieję, że uda Wam się "upolować" Starlinki. - Orbita Starlinków ma na tyle sprzyjający układ, że kosmiczny pociąg nad Polską zobaczymy również w kolejne dni - zapowiada Zbigniew Zając, twórca kanału "Nocne Niebo".
Życzymy kosmicznych widoków!
Zobacz mapy przelotu Starlinków dla 49 dużych miast, w tym dla Wrocławia.
źródło: Space.com; Z głową w gwiazdach; Nocne Niebo