Służby na Dolnym Śląsku są w gotowości
Na spotkaniu sztabu kryzysowego wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował o trudnych warunkach pogodowych, które mogą wystąpić w regionie w najbliższych dniach. Prognozowane opady mogą wynieść do 100 litrów na metr kwadratowy na dobę, co może spowodować lokalne zagrożenia, takie jak zalania dróg oraz przerwy w dostawach prądu.
– Prosimy o zaopatrzenie się w odbiorniki działające na baterie, aby być w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego – dodaje.
Zarówno służby wojewódzkie, jak i miejskie są w pełnej gotowości do reagowania na ewentualne zagrożenia, a sytuacja jest monitorowana całodobowo przez przedstawicieli służb.
Wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne oraz miejską infrastrukturę, w tym MPWiK, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego są gotowe. Nasze zbiorniki retencyjne, w tym jeden z największych w Europie o pojemności 60 000 m3, są przygotowane na przyjęcie dodatkowych opadów.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
– Każdy z nas powinien przejrzeć swoje gospodarstwo domowe i zastanowić się, co można jeszcze zrobić, aby zminimalizować ryzyko szkód spowodowanych przez opady. Nasze służby są w pełnej gotowości i będziemy codziennie podawać aktualne informacje na temat bezpieczeństwa – dodaje.
Najważniejsze informacje ze spotkania sztabu
Prognozy IMGW
- Piątek: z okresowym deszczem silnym i nawalnym. Wschodnia część województwa ok. 100 l/m2 na dobę, miejscami 150 l/m2.
- Sobota: deszcze jednostajne ciągle. Na nizinach 35-50 l/m2, na przedgórzu do 70 l/m2.
- Niedziela: wraca układ ze wschodu i większe opady. Niziny 40-60 l/m2, w górach 80-100 l/m2.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej
- Wszystkie zbiorniki retencyjne opróżnione, urządzenia opustowe drożne.
- Na Odrze zamknięty dla żeglugi Kanał Miejski.
- W związku z informacjami o nadchodzącym podwyższonym stanie wody w Odrze i zwiększeniem przepływu, Wrocław zdjął obie bojki monitorujące jakość wody w Odrze. Bojki wrócą na rzekę po ustabilizowaniu sytuacji.
Państwowa Straż Pożarna
- Wzmocnione obsady. Do godz. 12.00 było 15 zdarzeń - 13 z nich to usuwanie złamanych konarów i drzew.
- Najbardziej zagrożony powiat kłodzki. Jest wsparcie z innych województw.
Wojsko
- W pełnej gotowości. W ciągu godziny żołnierze mogą być w Kotlinie Kłodzkiej.