Założycielką i dyrektorką chóru jest Maria Kołomiyets, Ukrainka, która przed rokiem uciekła wraz z córkami z oblężonego przez Rosjan Charkowa. Przez agresją Rosji była inicjatorką i koordynatorką wielu wydarzeń artystycznych, założyła kreatywną platformę kulturalną "Cvitna Kapusta", w ramach której realizowane były widowiska z udziałem muzyków, wokalistów, aktorów, plastyków i artystów innych dziedzin. W marcu 2022 r. dotarła do Wrocławia.
Widziałam, że potrzebna jest praca z dziećmi z Ukrainy, które z rodzinami zatrzymały się we Wrocławiu. Najpierw to była kilkuosobowa grupka, a dzisiaj w chórze jest 20 dzieci. Podczas koncertów towarzyszy nam zespół profesjonalnych muzyków z Charkowa. Nasze koncerty mają również wyjątkową oprawę plastyczną, którą sami przygotowujemy.Maria Kołomiyets, założycielka i dyrektorka KapustaBand
Ich wrocławska nazwa to nawiązanie do charkowskiej "Cvitna Kapusta". W Ukrainie tak nazywa się roślinę w Polsce znaną jako kalafior.
KapustaBand przeciwko Złu
Spektakl ukraińskiego KapustaBand ma wiele wymiarów. Tytuł “Songs of Burning Hearts” to nawiązanie do fabuły legendarnego filmu animowanego „Żółta łódź podwodna”. Opowiada on o podwodnej krainie Pepperland, którą zaatakowali nienawidzące muzyki Sine Smutasy. Na ratunek ruszają muzycy The Beatles.
Galeria zdjęć
Maria Kolomiyets: - My także zostaliśmy zaatakowani przez Zło. Jednak w dzieciach, które są w chórze dostrzegłam duże pokłady energii, siły i nadziei, którymi dzielą się podczas koncertów.
W repertuarze KapustaBand są polskie i ukraińskie piosenki ludowe, polskie piosenki mające w przesłaniu kult wolności, nadziei, np. „Kocham wolność” z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni, oraz przeboje zespołu The Beatles. Hymnem trasy została zinterpretowana na nowo w wersji ukraińsko-angielskiej piosenka Yellow Submarine.
Koncerty dla przyjaciół
Osiedli we Wrocławiu mali artyści ruszają z trasą koncertową po krajach, które okazały największą pomoc Ukraińcom po agresji Rosji, w Polsce oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Magical Ukrainian Tour rozpoczyna się 19 lutego we Wrocławiu koncertem w Muzeum Architektury (godz. 17).
W planach są następnie koncerty w:
- Wilnie (Litwa), 21-23 lutego, Wings of Dreams, Międzynarodowy Festiwal Projektów Artystycznych Dzieci Uchodźców Ukraińskich w Litwie i w Polsce w Centrum Ukraińskim;
- Tallinie (Estonia), 25 lutego, katedra Najświętszej Maryi Panny;
- Tartu (Estonia), 26 lutego;
- Ryga (Łotwa), 28 lutego.
Fundusze zebrane podczas trasy zostaną przeznaczone na rzecz organizacji charytatywnej Dobro Tak, która udziela wsparcie paliatywne, ewakuację i pomoc humanitarną dla ludności z okupowanych terytoriów Ukrainy.
Współorganizatorem wydarzenia fundacja "Inside", publiczna organizacja non-profit, która zapewnia wsparcie kulturalne społeczności ukraińskich i zagranicznych artystów, założona przez Annę Zubinę.
- Wszystko mamy gotowe do wyjazdu, oprócz autobusu. I to sprawa bardzo pilna. Gdyby znalazła się firma lub osoba prywatna, która mogłaby nam pomóc w tym zakresie, bylibyśmy bardzo wdzięczni – mówi Maria Kolomiyets.