wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wzorowa renowacja kamienicy Oppenheimów doceniona

Kamienica przy pl. Solnym 4, której historia sięga XIII wieku, a która od 1810 r. była domem Oppenheimów i siedzibą banku, przez lata należała do najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście. Niestety w czasach PRL-u jej ranga mocno spadła. Dawny blask udało się odzyskać dzięki modelowej renowacji. Metamorfoza kamienicy, w której dziś mieści się siedziba Fundacji Op Enheim i przestrzeń dla kultury, została wyróżniona Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim 2023.

Reklama

Organizatorem konkursu Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 na najlepszą realizację prac konserwatorskich w obiekcie zabytkowym na terenie naszego regionu, przeprowadzoną w latach 2017- 2022, był Zarząd Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Kamienica Oppenheimów przy pl. Solnym 4 zdobyła wyróżnienie w kategorii „zabytek nieruchomy” za modelową renowację budynku, który zaadaptowano dla potrzeb Fundacji i Instytucji Kultury OP ENHEIM.

Renowacja kamienicy Oppenheimów z Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim

Kamienica powstała na reliktach gotyckiego domu i była gruntownie przebudowana na przełomie XVII i XVIII w. oraz w XIX i XX w. Ostatnia, wyróżniona renowacja została przeprowadzona w latach 2013 - 2018. 

"Prace poprzedzono wnikliwymi badaniami archeologicznymi, konserwatorskimi i architektonicznymi, w oparciu o które stworzono program prac konserwatorskich we współpracy ze specjalistami w dziedzinie renowacji zabytków z Polski i z Niemiec. Przeprowadzono remont kapitalny z usunięciem elementów wtórnych, uczytelniono i eksponowano liczne elementy wystroju kamienicy barokowej oraz relikty wcześniejszej zabudowy - średniowiecznej i renesansowej. ".
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział

Konserwacji poddano:

  • wystrój fasady,
  • barokową klatkę schodową,
  • szereg elementów wystroju i wyposażenia wnętrz,
  • drewnianych podłóg i stropów,
  • stolarki okiennej i drzwiowej,
  • polichromii ściennych.

Do projektu przebudowy i rozbudowy budynku zaproszono, wyłonione w drodze konkursu, wrocławskie biuro architektoniczne Major Architekci, a jego partnerem zostało światowej sławy studio J. Mayer H. z Berlina (zdobywca prestiżowej Red Dot Design Awards 2012).

Prace renowacyjne przy zabytkowej kamienicy przeprowadzone zostały w ścisłej współpracy z renomowanymi i doświadczonymi konserwatorami z Fundacji Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz. Z uwagi na wielką wartość zabytkowej tkanki architektonicznej i historycznej kamienicy, opracowany został specjalny program edukacyjny dotyczący renowacji obiektu dla polskich rzemieślników, który prowadzony był pod kierunkiem dyplomowanych mistrzów stolarstwa artystycznego z Görlitz i Wrocławia.
openheim.org

Zobacz w galerii, jak zmieniła się kamienica przy pl. Solnym 4

Zielona fasada kamienicy z lat 90. XX wieku została przeprojektowana, zachowując swoją kolorystykę dopasowaną, poprzez porównanie z obiektami referencyjnymi, do barokowego stylu budynku. Świetnie zachowały się również, pochodzące z różnych epok, odrestaurowane fragmenty fresków na parterze, pierwszym i drugim piętrze. Polichromie można podziwiać na co dzień wewnątrz kamienicy, w restauracji na parterze.

  • Inwestorem przedsięwzięcia była Violetta Wojnowski. Projekt sporządził Marcin Major / majorarchitekci. Prace budowlane zrealizował BUDIMEX, Warszawa. Renowację drewnianych elementów wyposażenia wnętrz wykonał Leszek Ukleja, AKANT Ośrodek Restauracji Mebli i Stolarki Budowlanej we Wrocławiu. Nadzór konserwatorski pełnił architekt Józef Cempa.

Historia kamienicy przy pl. Solnym 4

Historia kamienicy sięga XIII wieku. W 1810 roku od starosty królewskiego Heinricha Sachsa Auf Oberseilau und Ober-Wangtena kupił ją bankier Heymann Oppenheim (w posiadaniu jego rodziny pozostała do 1902 roku). Inicjał właściciela „O” i data „1810” znajdują się w tympanonie portalu. W budynku znajdował się bank należący do Oppenheimów, a od 1850 roku mieszkania czynszowe.

Kamienica przez lata pełniła również funkcję ważnego centrum życia wrocławskiej społeczności żydowskiej. Przez ponad 40 lat na parterze mieścił się słynny sklep obuwniczy rodziny Herz z międzynarodową sprzedażą wysyłkową. Kamienica była także siedzibą fundacji baronowej Julie von Cohn‐Oppenheim, małżonki Ferdynanda Oppenheima (wnuka pierwszego właściciela), która wspomagała ubogich i będących w potrzebie członków gminy żydowskiej w Breslau.

W 1941 roku kamienicę przejęli naziści. Na szczęście budynek, jako jeden z nielicznych w obrębie Starego Miasta, nie odniósł większych szkód podczas II wojny światowej. W PRL-u został oddany w ręce najemców i jego ranga zdecydowanie spadła. Szansa na przywrócenie dawnego blasku Domu Oppenheimów pojawiła się, gdy w 2013 roku jego właścicielem została Fundacja OP ENHEIM.

Dziś wewnątrz historycznego Domu Oppenheimów, prócz przestrzeni zagospodarowanych przez Fundację, znajdują się również biura partnerskie, mieszkanie dla artystów-rezydentów oraz lokalne gastronomiczne.

Konkurs Dolnośląski Laur Konserwatorski

Wyróżnienia przyznawane były w kategoriach zabytek ruchomy i nieruchomy. Oprócz kamienicy Oppenheimów przy pl. Solnym 4 otrzymały je jeszcze 3 inne wrocławskie obiekty:

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl