wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Padnij, powstań! Wojsko szkoli rekrutów | ZDJĘCIA

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na spacer, na pokaz fontanny multimedialnej. Hala Stulecia zaprasza do odwiedzania

Wiosna rozkręciła się na dobre, kompleks Hali Stulecia zielenieje w oczach i ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Zachwyca winobluszcz, lipy, klomby, rabatki i przede wszystkich morze tulipanów. Niedługo kwitnąć zaczną też róże. To najlepszy czas na spacer po kompleksie Hali Stulecia i jego okolicy! 

Reklama

Położony w Parku Szczytnickim kompleks Hali Stulecia to jedno z najlepszych we Wrocławiu miejsc do relaksu na świeżym powietrzu.

Świetna architektura kompleksu otoczona jest bogatą zielenią. Zieleń w kompleksie Hali Stulecia od zawsze miała bardzo duże znaczenie dla ogólnego wyrazu i kształtu tej przestrzeni. 

Historia Hali Stulecia we Wrocławiu

Wszystko zaczęło się w 1911 roku, gdy po około 70 latach działalności miasto Wrocław wypowiedziało umowę Towarzystwu Wyścigów Konnych, a pozostawioną przestrzeń przeznaczono pod budowę kompleksu Hali Stulecia i spektakularnej Wystawy Stulecia, której częścią była wystawy ogrodowe z ogrodami historycznymi, specjalnymi i wzorcowymi.

Powstało wtedy łącznie aż sześć historycznych ogrodów prezentujących różne style – karoliński, gotycki, renesansowy, barokowy czy empirowy.

Galeria zdjęć

Spośród ogrodów specjalnych egzotyczną roślinnością wyróżniał się Ogród Japoński, który jako jedyny został przetrwał do dziś. Jest on niezwykle bajkowym miejscem z niespotykaną roślinnością i zaskakującymi aranżacjami przestrzennymi. 

Po Wystawie Stulecia pozostała też piękna tradycja sadzenia wokół Hali Stulecia tulipanów, które pierwszy raz pojawiły się na Pergoli jako element kompozycji zaprojektowanej i przygotowanej przez J.W. Beisenbuscha.

Dzisiaj znajdziecie je nie tylko na Pergoli, ogromny tulipanowy dywan wita odwiedzających przy wejściu do kompleksu od strony ul. Wystawowej. Czerwone, żółte, fioletowe, pomarańczowe – razem tworzą niesamowity efekt, który jest jednym z najpopularniejszych fotograficznych motywów Wrocławia. 

Ciekawostką jest, że początkowo tulipany hodowano głównie na dworach królewskich, dzięki czemu stały się symbolem bogactwa i szlachetności. W XVII wieku ceny tulipanów wzrastały zawrotnie, czego przykładem były transakcje, w których ceny za jedną cebulkę tulipanów osiągały wartość kamienicy. 

Zieleń w kompleksie Hali Stulecia

To nie tylko rabatki i klomby pięknych kwiatów w różnorodnych kolorach i kształtach, to także winobluszcz okalający całą Pergolę i bryłę Hali.

Bluszcz zdobiący budynek zachwyca od wiosny do późnej jesieni, dostosowując do niej swój kolor – z wiosennej, soczystej zieleni stopniowo zamienia się w intensywną czerwień pozwalając cieszyć się urodą terenu i pięknem przyrody każdemu odwiedzającemu.

Galeria zdjęć

Nieopodal Hali znajduje się Park Szczytnicki, który jest największym i najstarszym parkiem we Wrocławiu. Pierwotnie założony był jak prywatny ogród urządzony w stylu angielskim.

Ceniony przez wrocławian, doceniony został także w Europie, gdy zakwalifikowano go na 4 miejscu pod względem walorów przyrodniczych. Spacerując po tych terenach znaleźć można blisko 400 gatunków drzew i krzewów, dzięki którym park tworzy wyjątkowe krajobrazy o każdej porze roku.

Bluszcz rośnie 4 metry na rok 

Aby zróżnicowana roślinność kompleksu mogła cieszyć oczy i duszę odwiedzających trzeba o nią pieczołowicie dbać, a nie jest to łatwe zadanie. Nad całością zieleni kompleksu czuwa Zarząd Zieleni Miejskiej, który codziennie wykonuje ogrom pracy, aby zapewnić najlepsze warunki dla wszystkich roślin. Jednym z licznych wyzwań jest wcześniej wspomniany bluszcz oplatający Halę.

Przycinanie bluszczu Hala Stulecia Wrocław fot. Hala Stulecia Wrocław
Przycinanie bluszczu Hala Stulecia Wrocław

Rośnie on w ogromnym tempie – nawet do czterech metrów w ciągu roku, a do jego podcinania potrzeba podnośnika.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama