wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Na spacer, na pokaz fontanny multimedialnej. Hala Stulecia zaprasza do odwiedzania

Wiosna to najlepszy czas na spacer po kompleksie Hali Stulecia i jego okolicy fot. Hala Stulecia we Wrocławiu
Wiosna to najlepszy czas na spacer po kompleksie Hali Stulecia i jego okolicy

Wiosna rozkręciła się na dobre, kompleks Hali Stulecia zielenieje w oczach i ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Zachwyca winobluszcz, lipy, klomby, rabatki i przede wszystkich morze tulipanów. Niedługo kwitnąć zaczną też róże. To najlepszy czas na spacer po kompleksie Hali Stulecia i jego okolicy! 

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Położony w Parku Szczytnickim kompleks Hali Stulecia to jedno z najlepszych we Wrocławiu miejsc do relaksu na świeżym powietrzu.

Świetna architektura kompleksu otoczona jest bogatą zielenią. Zieleń w kompleksie Hali Stulecia od zawsze miała bardzo duże znaczenie dla ogólnego wyrazu i kształtu tej przestrzeni. 

Wrocławska Fontanna Multimedialna

Wrocławska Fontanna Multimedialna

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Historia Hali Stulecia we Wrocławiu

Wszystko zaczęło się w 1911 roku, gdy po około 70 latach działalności miasto Wrocław wypowiedziało umowę Towarzystwu Wyścigów Konnych, a pozostawioną przestrzeń przeznaczono pod budowę kompleksu Hali Stulecia i spektakularnej Wystawy Stulecia, której częścią była wystawy ogrodowe z ogrodami historycznymi, specjalnymi i wzorcowymi.

WKS Śląsk Wrocław vs. Legia Warszawa | finał Energa Basket Ligi | mecz 1

WKS Śląsk Wrocław vs. Legia Warszawa | finał Energa Basket Ligi | mecz 1

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Powstało wtedy łącznie aż sześć historycznych ogrodów prezentujących różne style – karoliński, gotycki, renesansowy, barokowy czy empirowy.

Spośród ogrodów specjalnych egzotyczną roślinnością wyróżniał się Ogród Japoński, który jako jedyny został przetrwał do dziś. Jest on niezwykle bajkowym miejscem z niespotykaną roślinnością i zaskakującymi aranżacjami przestrzennymi. 

Po Wystawie Stulecia pozostała też piękna tradycja sadzenia wokół Hali Stulecia tulipanów, które pierwszy raz pojawiły się na Pergoli jako element kompozycji zaprojektowanej i przygotowanej przez J.W. Beisenbuscha.

Dzisiaj znajdziecie je nie tylko na Pergoli, ogromny tulipanowy dywan wita odwiedzających przy wejściu do kompleksu od strony ul. Wystawowej. Czerwone, żółte, fioletowe, pomarańczowe – razem tworzą niesamowity efekt, który jest jednym z najpopularniejszych fotograficznych motywów Wrocławia. 

Ciekawostką jest, że początkowo tulipany hodowano głównie na dworach królewskich, dzięki czemu stały się symbolem bogactwa i szlachetności. W XVII wieku ceny tulipanów wzrastały zawrotnie, czego przykładem były transakcje, w których ceny za jedną cebulkę tulipanów osiągały wartość kamienicy. 

Zieleń w kompleksie Hali Stulecia

To nie tylko rabatki i klomby pięknych kwiatów w różnorodnych kolorach i kształtach, to także winobluszcz okalający całą Pergolę i bryłę Hali.

Bluszcz zdobiący budynek zachwyca od wiosny do późnej jesieni, dostosowując do niej swój kolor – z wiosennej, soczystej zieleni stopniowo zamienia się w intensywną czerwień pozwalając cieszyć się urodą terenu i pięknem przyrody każdemu odwiedzającemu.

Nieopodal Hali znajduje się Park Szczytnicki, który jest największym i najstarszym parkiem we Wrocławiu. Pierwotnie założony był jak prywatny ogród urządzony w stylu angielskim.

Ceniony przez wrocławian, doceniony został także w Europie, gdy zakwalifikowano go na 4 miejscu pod względem walorów przyrodniczych. Spacerując po tych terenach znaleźć można blisko 400 gatunków drzew i krzewów, dzięki którym park tworzy wyjątkowe krajobrazy o każdej porze roku.

Bluszcz rośnie 4 metry na rok 

Aby zróżnicowana roślinność kompleksu mogła cieszyć oczy i duszę odwiedzających trzeba o nią pieczołowicie dbać, a nie jest to łatwe zadanie. Nad całością zieleni kompleksu czuwa Zarząd Zieleni Miejskiej, który codziennie wykonuje ogrom pracy, aby zapewnić najlepsze warunki dla wszystkich roślin. Jednym z licznych wyzwań jest wcześniej wspomniany bluszcz oplatający Halę.

Rośnie on w ogromnym tempie – nawet do czterech metrów w ciągu roku, a do jego podcinania potrzeba podnośnika.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama