Nie pytaj, co Wrocław może zrobić dla ciebie – powiedz lepiej, co Ty możesz zrobić dla Wrocławia – tak można by sparafrazować słynne zdanie autorstwa Johna F. Kennedy’ego, prezydenta Stanów Zjednoczonych, chcąc zilustrować ideę przyznawania mikrograntów. To sposób na aktywizację mieszkańców miasta, budowanie lokalnych społeczności, integrowanie ludzi mieszkających w jednym budynku (albo na jednej ulicy czy osiedlu) oraz wzbogacanie życia kulturalnego miasta.
Mikrogranty są przyznawane trzem grupom aktywnych wrocławian:
• osobom fizycznym i nieformalnym grupom (można dostać do 5 tysięcy złotych brutto),
• organizacjom pozarządowym, czyli NGO (5-10 tysięcy złotych brutto),
• nieformalnym grupom młodzieżowym (do 5 tysięcy złotych brutto).
Od poprzedniego roku mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych działają pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultur, a pozostałe z Fundacją Umbrella. W roku 2022 przygotowano trzy nabory projektów, w których wrocławianie mogli zgłaszać swoje pomysły. Pomysły dotyczyły przeróżnych dziedzin życia, ale wszystkie łączy jedno – muszą być realizowane we Wrocławiu i to przy czynnym współudziale ludzi, dla których zostały przygotowane.
Mogą więc na przykład dotyczyć przygotowania pikniku mającego integrować mieszkańców jednej ulicy, jak i festiwalu kulinarnego dla jednego z wrocławskich osiedli. Od roku 2022 komisje oceniające projekty szczególnie przychylnym okiem patrzą na pomysły mające pomóc we włączeniu się w życie miasta ludzi i rodzin, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie. Wybrane pomysły uzyskują nie tylko wsparcie finansowe, ale też ich autorzy mogą liczyć na pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych oraz logistycznych.
Droga do sięgnięcia po mikrogrant jest zawsze taka sama - Wypełnienie i wysłanie wniosku drogą elektroniczną za pośrednictwem strony: https://www.wroclaw.pl/mikrogranty/ oraz jego wstępna, formalna weryfikacja.
- Jeśli wniosek nie zawiera błędów formalnych i znalazł się wśród 50% najlepiej ocenionych, trafia pod obrady komisji (to już II etap). Niekiedy w ciągu 3 dni od wysłania wniosku może wpłynąć mejl z prośbą o wyjaśnienie niejasności. Jeżeli jednak dokument zawiera błędy formalne, nie przechodzi do następnego etapu – możesz złożyć nowy w następnym naborze.
- Gdy po ocenie komisji znajdziesz się na najwyższych miejscach na liście rankingowej, zostajesz zaproszony na negocjacje. Zgłaszając się na nie, miej ze sobą szczegółowy harmonogram realizacji projekty tak pod względem merytorycznym, jak i finansowym.
- Pozytywne zakończenie negocjacji oznacza podpisanie umowy i konieczność realizacji projektu (przy wsparciu instytucji koordynujących program) do terminu wskazanego w umowie.
Pomysły zawsze są zgłaszane w jednej z dawnych dzielnic Wrocławia (dziś już nieistniejących): Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Szukając inspiracji związanej z tym, co już było realizowane w ramach mikrograntów wrocławskich, a co – nie, zajrzyj na stronę: https://instytutkultury.pl/mikrogranty/#Kto-i-gdzie
Maciej Sas