wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Pieniądze i ważne sprawy dla miasta [SZCZEGÓŁY]

W czwartek 22 czerwca radni będą dyskutowali i głosowali nad sprawami ważnymi dla miasta. Sesja zacznie się o godzinie 10.00. Omawiane będą kwestie dotyczące zmian w planach dochodów i wydatków budżetu miasta, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nadania nazw szkołom, ulicom i mostom. Przebieg obrad można śledzić online.

Reklama

Radni, a także reprezentanci prezydenta Wrocławia, referujący projekty uchwał, mogą uczestniczyć w debacie zarówno na sali sesyjnej, jak i zdalnie, za pośrednictwem platformy komunikacyjnej MS Teams.

Transmisja sesji Rady Miejskiej Wrocławia 

Sala sesyjna w UMW

Głosowanie odbędzie się w formie korespondencyjnej. Wyniki głosowania – po zliczeniu oddanych głosów z przesłanych kart – zostaną ogłoszone przez przewodniczącego Rady. Wyniki zostaną również umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przesłane przez radnych e-mailowo indywidualne wypowiedzi w debacie zostaną dołączone do protokołu sesji.

LXIX (69.) sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Zobaczcie porządek obrad sesji.

Sprawy związane z budżetem

Sesja Rady Miejskiej rozpocznie się od uchwał dotyczących spraw finansowych. Dyskusje i głosowanie będą dotyczyły:

  • Zmian w planach dochodów i wydatków budżetu Wrocławia na 2023 rok.
  • Zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta, które wynikają ze zmian w planach dochodów i wydatków. W planie jest zwiększenie środków m.in. na zadania: „Aktywni w szkole”, „Postaw na rozwój”, „Szkoła wielu możliwości”, „Program przebudowy miejskich obiektów sportowych”, „Przebudowa i modernizacje w obiektach Urzędu Miejskiego Wrocławia”.

Społeczna i ekologiczna polityka miasta

W następnej kolejności Rada Miejska będzie obradowała nad:

  • Utworzeniem partnerstwa z Miastem Stołecznym Warszawa, Gminą Miejską Kraków, Miastem Łódź, Miastem Rzeszów i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w celu realizacji projektu naukowo-badawczego „NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories”. Efektem współpracy ma być wypracowanie rekomendacji, jak skutecznie przeprowadzić proces modernizacji w sektorze efektywności energetycznej budynków, uwzględniając zaangażowanie społeczne w proces dekarbonizacji. Partnerstwo ma usprawnić współpracę w europejskim programie „Misja neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast”.
  • Dokumentem „Założenia polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na rok budżetowy 2024”.

Edukacja

Kolejne punkty obrad dotyczyć będę edukacji. Radni zagłosują za lub przeciw:

  • Uchyleniu nadania imienia „Adama Rapeckiego” Szkole Podstawowej nr 113 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 we Wrocławiu przy ul. Zemskiej 16 c. Organy szkoły, wnioskując o zmianę nazwy, powołały się na ocenę Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
  • Nadania imienia „gen. Stanisława Maczka” Szkole Podstawowej nr 4 we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 210-218.
  • Likwidacji Przedszkola nr 63 we Wrocławiu przy ul. Horbaczewskiego 27 z powodu wypowiedzenie umowy najmu pomieszczenia, w którym znajduje się przedszkole, przez spółdzielnię mieszkaniową.
  • Zmianie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę. Zmiany wynikają z treści obwieszczenia Ministra Edukacji i Nauki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i nieruchomości

Na czwartkowej sesji poruszane też będą kwestie związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Poszczególne projekty uchwał dotyczą:

  • Przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Swojczyckiej, Kowalskiej i Chłopskiej, Gajowej i Jana Władysława Dawida, Zemskiej i Nowodworskiej, skrzyżowania ulic Zemskiej i Nowodworskiej.
  • Uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Hugona Kołłątaja i Tadeusza Rejtana, Parkowej, Kminkowej i Fryzjerskiej.
  • Wydłużenia ul. Rakietowej.
  • Nadania nazwy ulicom na terenie Wrocławia: w obrębie ewidencyjnym Żerniki będzie ul. Prawa; w obrębie Ratyń będzie nowa ul. Wedutowa; w obrębie Wielkiej Wyspy nowa ulica łącząca aleję Armii Krajowej i ul. A. Mickiewicza będzie nosiła nazwę aleja Wielkiej Wyspy.
  • Zmiany nazwy bulwaru Św. Matki Teresy z Kalkuty na bulwar Bezpieczeństwa Dzieci.
  • Nadania nazwy nowym mostom: most Olimpijski na Odrze (w nawiązaniu do położonego niedaleko kompleksu Stadionu Olimpijskiego), most Wilczy Kąt na Oławie (nazwa nawiązuje do sąsiadującego z obiektem osiedla Wilczy Kąt).

Rada będzie debatowała również nad zmianami:

  • zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Wrocław w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców w trybie bezprzetargowym;
  • Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Wrocław na lata 2020–2025”. Jedna zmiana dotyczy uproszczenia przepisów dotyczących obliczania kwoty płatności ponoszonej przez najemcę przy nabyciu samodzielnego lokalu mieszkalnego w trybie bezprzetargowym poprzez likwidację obniżki bonifikaty od ceny sprzedaży i obniżenie wysokości tej bonifikaty. Druga zmiana wydłuży do 31 grudnia 2023 r. termin na składanie przez najemców oświadczeń woli nabycia lokalu mieszkalnego z bonifikatą w cenie sprzedaży;
  • udzielenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu zwaloryzowanej części kwoty bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w budynkach przy ulicach: Lwowskiej, Podwale, Podwale, Grunwaldzkiej.

Rady społeczne i mandaty radnych

Na sesji radni zagłosują też w sprawie:

  • powołania Rady Społecznej Centrum Neuropsychiatrii „NEUROMED” Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej;
  • powołania Rady Społecznej Wrocławskiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotne;
  • powołania doraźnej Komisji ds. zmian w Statucie Wrocławia;
  • wygaśnięcia mandatu radnego Rady Osiedla Gajowice, Rady Osiedla Ołtaszyn, Rady Osiedla Gajowice, radnej Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama