wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kargul kontra Pawlak. Kto zaczął spór? ,,Sami swoi. Początek'' już wkrótce w kinach
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widoczni są ludzie ubrani w dawne stroje, siedzą przy biesiadnym stole, na którym stoją między innymi butelki, napełnione szklanki, ciasto. Fotos pochodzi z filmu ,,Sami swoi. Początek''. mat. prasowe
Na zdjęciu widoczni są ludzie ubrani w dawne stroje, siedzą przy biesiadnym stole, na którym stoją między innymi butelki, napełnione szklanki, ciasto. Fotos pochodzi z filmu ,,Sami swoi. Początek''.

Kultowa trylogia bawiła całe pokolenia. Opowieść jednak rozpocząć się miała od początku historii dwóch rodzin. – Nie sprzyjały temu okoliczności polityczne lat 60-tych – zauważa Tomasz Kubski, producent nowego filmu o sąsiedzkim konflikcie. ,,Sami swoi. Początek'' będzie właśnie opowiadać o młodości i dzieciństwie bohaterów. Zobacz zwiastun filmu i zdjęcia, również z miejsca, gdzie był kręcony.

Reklama

Kilka dekad trzeba było czekać, aby dowiedzieć się skąd pochodzą Kargul i Pawlak. Gdzie ta historia się rozpoczęła? Zanim bohaterowie ze swoimi rodzinami trafili na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. Już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo. Producenci filmu zapowiadają, że wszystko zostanie wyjaśnione.

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był Jan Mularczyk, który znalazł się wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś na terenie Ukrainy. Był on stryjem scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, który stworzył trylogię i prequel zainspirowany opowieściami stryja.

Trzy części trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” powstały w pobliżu Wrocławia we wsi Dobrzykowice. A warto dodać, że Jan Mularczyk również osiedlił się na Dolnym Śląsku w Tymowej, w okolicy Lublina. 

– Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor – mówił Andrzej Mularczyk w jednym z wywiadów.  

Nowy film kręcono w Parku Etnograficznym w Tokarnii w Gminie Chęciny

Nie wszystko mogło być opowiedziane od początku

W nieznanej części historii dwóch rodzin cofniemy się do dzieciństwa i młodości uwielbianych bohaterów – poznamy wydarzenia, które miały miejsce zanim przenieśli się do nowej, powojennej Polski. To właśnie ten rozdział opowieści miał powstać jako pierwszy, jednak nie sprzyjały temu okoliczności polityczne lat 60-tych.

– Nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki – zauważył Tomasz Kubski, producent filmu. 

Tomasz Kubski dodał, że wszystkich ciekawi dlaczego i po co tworzyć ten film. 

– Odpowiedź jest banalnie prosta: to jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje – mówił Kubski. 

Zobacz oficjalny teaser filmu Sami swoi. Początek

,,Sami swoi. Początek'' - kiedy trafi do kin?

Autorem scenariusza filmu „Sami swoi. Początek” (na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”), podobnie jak wszystkich innych części sagi, jest Andrzej Mularczyk. Trylogia powstała w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Prequel stworzy aktor filmowy i telewizyjny, okazyjnie reżyser - Artur Żmijewski. 

– Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas, takich, jakimi jesteśmy na co dzień, ze wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy! – mówi Artur Żmijewski, który tym razem występuje w roli reżysera filmu. 

Oprócz Adama Bobika i Karola Dziuby na ekranie pojawią się m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz  Chabior i Adam Ferency. 

Film trafi do kin 16 lutego 2024 roku.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl