wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rusza FOROOM – Międzykulturowe Miejsce Spotkań

Z myślą o migrantach mieszkających we Wrocławiu, w Alei Bielany rozpoczyna działalność FOROOM – miejsce działań interkulturowych, warsztatów, wydarzeń artystycznych, wymiany doświadczeń i działań twórczych. To także punkt wsparcia prawnego, gdzie obcokrajowcy mogą liczyć na profesjonalną pomoc dotyczącą kwestii migracyjnych.

Reklama

FOROOM to centrum integracji i aktywności międzykulturowej. Miejsce, w którym przedstawiciele społeczności różnych narodowości będą mogli uzyskać informacje prawne, dotyczące np. legalizacji pobytu, ale także uczestniczyć w warsztatach wielokulturowych, kursach językowych, czy po prostu dobrze się bawić. Co ważne, jest przeznaczone zarówno do Polaków, jak i cudzoziemców.

– Obserwując lokalną społeczność nie można nie zauważyć, że wiele osób przybyło tu z innych krajów m.in. z Korei czy Ukrainy. To właśnie ich chcielibyśmy zaprosić do naszego centrum. Zależy nam, żeby poczuli się tutaj jeszcze milej widziani. Zależy nam, aby zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy mogli się tu spotkać, bawić, czegoś nauczyć lub uzyskać pomoc, jeśli jest taka potrzeba - mówi Krzysztofa Gromada, Kierownik ds. Współpracy z Lokalnymi Społecznościami w Alei Bielany. 

Zajęcia dla dzieci, konsultacje dla dorosłych

Obszar działalności FOROOM można podzielić na trzy filary: pomoc prawną, edukację i rozrywkę. W ofercie znajdą się zajęcia z zakresu edukacji międzykulturowej, językowej, a także warsztaty kreatywne. Poprowadzą je organizacje pozarządowe.

W planie jest m.in. czytanie książeczek dla maluchów, zajęcia językowe dla dzieci, czy zajęcia edukacyjne dla nauczycieli. Te ostatnie obejmą tematykę organizacji pracy klasy, w której są dzieci migrantów – jak przywitać takie dziecko, jak je zintegrować z klasą i uczyć. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Z kolei dorośli migranci będą mogli skorzystać z darmowych porad prawnych.

Przydatne badania

Powstanie FOROOM poprzedzone zostało badaniami, które miały pokazać, jakie są potrzeby i oczekiwania społeczności migranckich oraz stosunek Polaków do cudzoziemców. Aleja Bielany przeprowadziła je razem z firmą badawczą IPSOS, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Uniwersytetem Wrocławskim. Na podstawie otrzymanych wyników został przygotowany program zajęć i warsztatów, który będzie realizowany w FOROOM.  

– Dla nas jest to miejsce wyjątkowe, bo nie było jeszcze przedsięwzięcia, gdzie przedstawiciele biznesu sami wyszliby z inicjatywą stworzenia projektu nie tylko dla swoich pracowników, ale dla lokalnej społeczności. Dlatego przyjęliśmy ten projekt z wielkim entuzjazmem, zadeklarowaliśmy wsparcie i współpracę już na etapie przygotowawczym. Zależało nam od początku na budowaniu współpracy i partnerstw z organizacjami pozarządowymi, dlatego zorganizowaliśmy spotkanie z wrocławskimi organizacjami, które od lat działają na rzecz integracji nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia – mówi Paulina Maciak z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Otwarcie FOROOM to działanie, wpisujące się w założenia Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego, której celem jest włączanie osób przyjeżdżających z innych krajów w życie miasta. 

– To również wspaniały start w ramach przystąpienia Wrocławia do europejskiego programu miast międzykulturowych. Wyjątkowe jest to, że twórcy tego miejsca zadali sobie trud, aby dowiedzieć się, jakie są faktyczne potrzeby migrantów mieszkających we Wrocławiu i przeprowadzić najpierw rzetelne badanie, z którego dowiedzieli się, jakie są ich potrzeby integracyjne, edukacyjne, informacyjne. Mamy ogromną przyjemność być częścią tej inicjatywy i mocno wierzymy, że będzie ona inspiracją dla nowych tego rodzaju projektów – dodaje Paulina Maciak z WCRS .

Przeczytaj również: Wrocław zaproszony do europejskiego programu „Miasta międzykulturowe”

Potrzebny szacunek, zrozumienie i akceptacja

Jedną z organizacji współpracujących przy tworzeniu FOROOM jest Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Freya.

– Od 2007 roku prowadzimy zajęcia edukacyjne, zarówno dla dzieci i młodzieży z Wrocławia, jak i z całego świata – mówi Małgorzata Czaicka – Moryń z fundacji Freya. – Wykorzystujemy wielokulturowość, która jest we wrocławskich szkołach, z korzyścią dla obu stron – dla tych którzy tu już mieszkają i dla tych, którzy przyjeżdżają. W ten sposób pokazujemy najmłodszym, aby nie bali się tego, co jest różne od nas. W ten sposób uczymy młodych ludzi szacunku, zrozumienia i akceptacji.

Bardzo się cieszę, że zostaliśmy zaproszeni do tworzenia tego miejsca. Już w poniedziałek zaczynamy nasz projekt, skierowany do najmłodszych mieszkańców Wrocławia, 5-10 letnich „Podróż dookoła świata”, gdzie będą mogli poznać kulturę innych krajów. Nie będzie to jedyny projekt tutaj. Planujemy bowiem długofalową współpracę.

Połączenie Wschodu z Zachodem

W działalność FOROOM zaangażowała się także Fundacja Ukraina.

– Działamy nie tylko dla osób, które przyjeżdżają na Dolny Śląsk z Ukrainy – mówi Artem Zozulia,prezes zarządu Fundacji Ukraina. – FOROOM to dość rzadko spotykane poważne i sumienne podejście do tego, jak zbadać grunt pod inicjatywę i rzeczywiste zapotrzebowanie. Przeprowadzono bardzo solidną analizę problemu, co skutkuje tym, że to miejsce zaspokoi najważniejsze potrzeby migrantów, ale też społeczeństwa polskiego, które potrzebuje zrozumienia osób, które tu przyjechały. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe, otwarte, tolerancyjne i różnorodne miejsce w tej części Europy, które będzie hubem między Wschodem a Zachodem, między ludźmi.

FOROOM zlokalizowane jest na pierwszym piętrze Alei Bielany, tuż obok szkoły tańca. Jego otwarcie zaplanowano na najbliższą sobotę, 24 lipca 2021 r. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej dla dzieci i dorosłych, która ma przybliżyć uczestnikom różnorodne kultury. Wydarzenie potrwa od godziny 12.00 do 18.00. Na najmłodszych czekać będą też inne atrakcje: malowanie twarzy, nagrody i słodkie upominki.

Czy wiesz, że…

Wrocławska Diagnoza Społeczna z 2017 pokazała, że Polacy w większości są pozytywnie nastawieni do innych narodowości. Aż 66% respondentów wskazało, że napływ przedstawicieli innych społeczności jest bardzo korzystny dla Wrocławia, wzbogaca kulturę wrocławską oraz zwiększa otwartość́ wrocławian na innych ludzi (60%). Niemal połowa, bo 48% badanych, wskazuje, że cudzoziemcy swą obecnością̨ w mieście czynią̨ je bardziej atrakcyjnym, a według 45% stymuluje to wzrost potencjału gospodarczego miasta.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl