Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W nowej Publicznej Szkole Podstawowej Specto przy ul. Lubelskiej 95a na Maślicach od września uczyć się będzie setka uczniów. Obecnie trwają prace porządkowe na zewnątrz terenu oraz malowanie pomieszczeń, montowanie mebli i dekorowanie wnętrz.
Budynek: ekologiczny i modyfikowalny
Moduły, z której zbudowano szkołę, składają się ze stelaża, blachy warstwowej i ocieplenia, które spełnia wszelkie normy.
Ta technologia pozwala bardzo szybko skończyć proces inwestycyjny. Tak na dobrą budowa trwała trzy miesiące, bo zaczęliśmy 29 czerwcaMonika Kremser, prezes Edu-expert
Modułowość projektu pozwala również powiększyć budynek i go przearanżować. Obecnie w szkole są cztery sale przeznaczone na zajęcia dla dzieci, stołówka, kuchnia, pokój nauczycielski, szatnia i toalety. A w planach jest powiększenie szkoły o kolejne cztery sale przez dołożenie modułów w poziomie. Docelowo projekt przewiduje powiększenie szkoły jeszcze o jedno piętro.
W szkole zastosowano ekologiczne rozwiązania: zamontowano panele fotowoltaiczne, pompę ciepła i toalety, które są spłukiwane tzw. wodą szarą, czyli deszczówką.
O procesie budowy pisaliśmy w lipcu.
Lekcje: bez dzwonków i z holistycznym podejściem
Program w szkole sięga po wzorce skandynawskie. Co to w praktyce znaczy?
Będziemy kształcić dzieci holistycznie, łącząc wiedzę z różnych dziedzin z obserwacją przyrody. Dzieci każdego dnia będą na świeżym powietrzu, i to bez względu na pogodę.Małgorzata Rabenda, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Specto we Wrocławiu
– Stawiamy też na uczenie zespołowe i przez doświadczanie – dodaje Małgorzata Rabenda. – Zajęcia będą realizowane na zasadzie miniprojektów. Chcemy pobudzić zaangażowanie i rozwijać indywidualne talenty dzieci i ich potencjał.
W szkole nie będzie ocen, nawet pod postacią „słoneczek” czy „chmurek”. O postępach w nauce dzieci, jak i rodzice dowiedzą się dzięki rzetelnej informacji zwrotnej.
Nie będzie też dzwonków. To nauczyciel będzie oceniał, czy grupa potrzebuje przerwy.
Szkoła przygotowana jest na przyjęcie setki dzieci, które będą uczyć się w czterech klasach. Będzie pracowała tylko na jedną zmianę. Już wiadomo, że powstaną trzy klasy, ale rekrutacja wciąż trwa.
– Jeden oddział będzie sportowy, z szachami jako dyscypliną wiodącą. Dzieci będą miały 10 godzin wf-u, w tym cztery godziny szachów i sześć godzin ogólnorozwojowych – mówi Małgorzata Rabenda.
Zobacz zdjęcia szkoły:
Forma prawna: partnerstwo publiczno-prywatnego
Szkołę wybudowała i prowadzi fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Ale jest to placówka publiczna i działa na tych samych zasadach, co gminna (została włączona do miejskiego systemu rekrutacji).
– Z inwestycji oświatowych jesteśmy szczególnie dumni. Wiemy bowiem, jak bardzo poprawiają one komfort życia naszych mieszkańców – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Pod względem współpracy z zewnętrznymi organami prowadzącymi placówki edukacyjne Wrocław należy do miast, które przecierają szlaki i wyznaczają trendy w skali całego kraju.Od lat zwiększamy liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach także w ramach współpracy z inwestorem zewnętrznym. Takim przykładem współpracy jest właśnie szkoła publiczna Specto, która uzupełni ofertę edukacyjną Maślic.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
– Specto będzie trzecią szkołą podstawową, prowadzoną przez naszą fundację we Wrocławiu, a to dla nas dowód zaufania i dobrej oceny dotychczasowej współpracy z miastem – podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Cieszymy się, że możemy wspierać miasto w tworzeniu sieci publicznych placówek – dodaje.
Plac zabaw przeniesiony
Aby przy ul. Lubelskiej mogła powstać nowa szkoła, niezbędne było przeniesienie placu zabaw, który mieścił się na wschodniej części terenu należącego do budynku ZSP nr 12 ul. Lubelskiej, o ok. 100 metrów.
Plac zabaw, który powstał w ramach WBO 2018, zostanie przeniesiony w całości. Nie straci obowiązującej gwarancji, dodatkowo wzbogacony został o nowe urządzenie. Jego przeniesienie było konsultowane z liderką projektu.
Coraz więcej miejsc we wrocławskich szkołach
Na Maślicach trwa także budowa Zespół Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Białostockiej dla 800 uczniów i 200 przedszkolaków, którą również realizuje inwestor zewnętrzny. Jej powstanie w jeszcze większym zakresie uatrakcyjni ofertę edukacyjną w tej części miasta. Planowane otwarcie - wrzesień 2024 r.
Poza tym we Wrocławiu z początkiem września otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25 przy ul. Asfaltowej dla docelowo 1200 dzieci oraz Przedszkole przy al. Hallera dla 200 maluchów. Budowany jest także Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej – również na 1200 osób (1000 uczniów). W tej placówce pierwszy dzwonek zabrzmi we wrześniu 2024 r.