wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozmawiali o metropolii wrocławskiej
Kliknij, aby powiększyć
Samorządowcy spotkali się, aby rozmawiać o przyszłości metropolii wrocławskiej. Tomasz Hołod
Samorządowcy spotkali się, aby rozmawiać o przyszłości metropolii wrocławskiej.

Samorządowcy z gmin oraz powiatów otaczających Wrocław spotkali się, aby rozmawiać o zasadach funkcjonowania Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego (WrOM). Już wiadomo, że rozmowy będą kontynuowane.

Reklama

W poniedziałek, 29 listopada, na stadionie Tarczyński Arena Wrocław spotkali się włodarze gmin oraz powiatów WrOM, czyli terenu dawnego województwa wrocławskiego, w skład którego wchodziły 44 gminy i 8 powiatów. Głównym celem ich rozmów było omówienie projektu wrocławskiej ustawy o związku metropolitalnym, która została przygotowana pod kierunkiem prof. Jerzego Korczaka z Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie poddana konsultacjom wśród jednostek samorządu terytorialnego. Praca i dyskusje nad tym projektem trwały kilkanaście miesięcy.

– Udało nam się wypracować bardzo profesjonalny kształt tego projektu – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Chcieliśmy też poznać opinię wójtów, burmistrzów i starostów, jak to wygląda z ich perspektywy. Dzisiejsze spotkanie miało na celu odpowiedzieć na ich wątpliwości.

wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur

Współpraca da wymierne efekty

Ustawa metropolitalna dla wrocławskiego obszaru ma za zadanie zintensyfikować współpracę gmin i powiatów, wzmocnić podejście do wspólnych wyzwań oraz umożliwić pozyskanie środków finansowych, m.in. na inwestycje z zakresu transportu publicznego, edukacji czy gospodarki odpadami.

– Wtedy mamy szanse pozyskać dodatkowy udział w podatku PIT, który wynosi 5 proc. z wpływów. Rocznie jest to 250-300 mln złotych dla naszej WrOM, czyli około 3 mld złotych w ciągu dziesięciu lat – wyjaśnia wiceprezydent Mazur. – To pozwoli nam planować bezpieczne inwestycje, jak choćby kolej metropolitalną, zrównoważoną politykę odbioru i zagospodarowania odpadów czy też zmierzyć się ze zmianami klimatycznymi. Do tego dochodzą jeszcze składki od członków obszaru metropolitalnego. Wszystko to daje nam już realne instrumenty prawne i finansowe. Dlatego naszym obecnym zamierzeniem jest wypracowanie takiego modelu, który umożliwi WrOM realizację celów w długiej perspektywie. To również pozwoli nam sięgać po środki unijne wspólnie z innymi metropoliami europejskimi.

samorządowcy, metropolie

Doświadczenia innych mogą być cenne

Uczestnicy spotkania mieli też okazję wysłuchać Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który wyjaśnił, jak funkcjonuje ten obszar i z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć. To jedyny w Polsce związek metropolitalny.

Z kolei dr Łukasz Mikuła z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiedział, jak działa metropolia poznańska i co im się udało zrobić w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

W planie są kolejne spotkania, podczas których zostanie pogłębiona dyskusja nad szczegółami, dotyczącymi ustawy o związku metropolitalnym dla Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. 

Organizatorem spotkania było Biuro Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl