wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Róża, którą okrzyknięto zdrajczynią. Czy słusznie?
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć. Więzienie przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu oraz portret Róży Luksemburg Janusz Krzeszowski / domena publiczna
Kolaż dwóch zdjęć. Więzienie przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu oraz portret Róży Luksemburg

8 listopada 1918 roku z więzienia przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu zwolniona została Róża Luksemburg. Kim była Polka, której obawiały się władze Cesarstwa Niemieckiego?

Reklama

Jedna z pierwszych kobiet z doktoratem

Urodziła się 5 marca 1871 roku w Zamościu, w zasymilowanej żydowskiej rodzinie. Szalenie inteligentna i uzdolniona. W latach 1889–1896 ukończyła studia prawno-ekonomiczne w Zurychu, gdzie obroniła doktorat „Rozwój przemysłu w Polsce”. Była – jak podaje muzeum Polin - drugą Polką w historii, która zdobyła taki tytuł naukowy.  

Przez całe dorosłe życie działała politycznie. Najpierw w Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), później m.in. w Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).

Autonomistka, dla której niepodległość była sprawą do rozstrzygnięcia kiedy indziej

Myślała nieszablonowo. Nie bała się zakwestionować – co zarzuca się jej do dziś – prawa do samostanowienia narodów. Jako ekonomistka wiedziała, że nagła niepodległość oznaczać będzie odcięcie od rynków zbytu i straszliwą recesję. Była zdania, że zwykłym ludziom żyłoby się wówczas znacznie ciężej niż pod zaborami.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Róża Luksemburg w 1907 roku domena publiczna
Róża Luksemburg w 1907 roku

Uważała, że zamiast odrywać się od Rosji, Polska powinna sięgnąć po szeroką autonomię. Z publiczną edukacją po polsku, własnym prawem karnym i cywilnym, własną – wzorowaną na szwajcarskiej – lokalną milicją. Z własną ochroną zdrowia i z szerokimi kompetencjami w zakresie gospodarki – m.in. w zakresie rolnictwa, leśnictwa, górnictwa czy transportu.

Chciała, by sprawy granic i niepodległości uregulowane zostały dopiero po ogólnoeuropejskiej, pokojowej, demokratycznej rewolucji. Najpierw autonomia, potem rewolucja, może dopiero potem niepodległość.

Aresztowanie, więzienie i radykalizacja

Aresztowano ją 10 lipca 1916 roku w Berlinie. Nie zrobiła nic złego, uczestniczyła w antywojennej demonstracji. Zatrzymano ją prewencyjnie, nie została skazana żadnym wyrokiem. Z Berlina przewieziono ją najpierw do więzienia we Wronkach, a 22 lipca 1917 roku – do więzienia przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Tutaj dotarła do niej wiadomość o śmierci przyjaciela, z którym planowała założyć po wojnie rodzinę. Hans Diefenbach był lekarzem, zginął na froncie zachodnim rozerwany granatem.

9 listopada 1918 roku zwolniono ją z więzienia. (Dzień wcześniej z twierdzy w Magdeburgu zwolniony został Józef Piłsudski.) Opuściła je posiwiała i osłabiona. I coś najwyraźniej w niej pękło. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się już bardzo szybko.

W Niemczech wrzało jak w rewolucyjnym kotle. Jeszcze w 1918 roku wspólnie z Karlem Liebknechtem Róża Luksemburg zakłada Komunistyczną Partię Niemiec (KPD). 8 stycznia 1919 w gazecie „Czerwony Sztandar” wzywa do zbrojnego powstania. Tydzień później oboje zostają zastrzeleni przez bojówkę Freikorpsu. Ich ciała zostają wrzucone do jednego z kanałów Szprewy.

Upamiętniona w Berlinie, w Polsce zbyt kontrowersyjna

W Polsce pozostaje niemal zapomniana. W 2018 roku w jej rodzinnym Zamościu – w wyniku decyzji IPN, zdemontowano pamiątkową tablicę. We Wrocławiu w 2021 roku pojawiła się petycja, by nazwać jej imieniem skwer przy ulicy Kleczkowskiej. Radni miejscy odrzucili jednak ten pomysł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pomnik upamiętniający Różę Luksemburg, Berlin Manfred Brückels / Wikipedia
Pomnik upamiętniający Różę Luksemburg, Berlin

W Berlinie Róża Luksemburg ma swoją ulicę. Nad kanałem, w miejscu gdzie znaleziono jej ciało, postawiono pomnik.

Bibliografia

  • Krzysztof Ruchniewicz - Wrocławskie epizody biografii Róży Luksemburg, krzysztofruchniewicz.eu
  • Damian Winczewski – Prawdziwe oblicze Róży Luksemburg?, histmag.org
  • 100 rocznica śmierci Róży Luksemburg, polin.pl
  • Edwin Bendyk – Róża rewolucji. 150. Rocznica urodzin Róży Luksemburg, polityka.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl