wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dziś rocznica powodzi tysiąclecia. Archiwalne zdjęcia

Ludzie płynący tratwą po Swojczycach, góry zniszczonych mebli na ul. Traugutta, zalane po dach samochody, zarwany fragment Podwala – zobaczcie, jak wyglądała wielka powódź w 1997 roku na zdjęciach ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, który zaprasza także do Centrum Historii Zajezdnia do odwiedzenia sekcji multimedialnej o powodzi.

Reklama

Dziś (12 lipca) 27. rocznica powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

Wśród wydarzeń, które wrocławianie uważają za warte pamięci, zalanie części miasta w lipcu 1997 roku jest na pierwszym miejscu. Według badań socjologicznych wyprzedza Euro 2012, Kongres Eucharystyczny w 1997 roku, daleko w tyle zostawia „Solidarność” oraz II wojnę światową.
Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który prowadzi Centrum Historii Zajezdnia

Socjologowie – przede wszystkim nieżyjący już prof. Wojciech Sitek z Uniwersytetu Wrocławskiego – zauważyli, że utworzona wówczas spontanicznie wspólnota mieszkańców przełamała istniejące bariery hierarchii, statusów czy ról społecznych. Podkreślali, że weszli do niej nie tylko ci, którzy bronili swoich domów, ale także mieszkańcy z niezagrożonych części miasta, budujący umocnienia na Biskupinie, przy ZOO, Dworcu Głównym PKP czy – po apelu radiowym – przenoszący na wyższe kondygnacje kilkusettysięczny księgozbiór Ossolineum.

<p>Wielka pow&oacute;dź we Wrocławiu. Mieszkańcy wzmacniają wały na ul. Komandorskiej&nbsp;</p> fot. Barbara Matyńska. Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Pamięć i Przyszłość
Wielka powódź we Wrocławiu. Mieszkańcy wzmacniają wały na ul. Komandorskiej 

Zdjęcia z powodzi 1997 r. we Wrocławiu i multimedia

Autorami zdjęć, które prezentujemy w naszej galerii, są Barbara Matyńska, Maria Niewiadomska, Jerzy Jańczyk, Romana Chudzyńska i Zbigniew Nowak.

Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów środka „Pamięć i Przyszłość”, który prowadzi Centrum Historii Zajezdnia. Można tam odwiedzić także sekcję multimedialną o powodzi, która w zeszłym roku wzbogaciła wystawę „Wrocław 1945–2016”.

–  Opowieść o tym kataklizmie nie jest tam prowadzona chronologicznie. Ukazano ją z perspektywy konkretnych i charakterystycznych dla Wrocławia miejsc – mówi Adam Pacześniak. – Zobaczymy tu m.in. Poltegor, gdzie mieściła się siedziba telewizji TeDe, Dworzec Główny PKP, wieżę ciśnień Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, ZOO, osiedle Kozanów czy wały odrzańskie w podwrocławskich Łanach. Każde z tych miejsc pokazuje pamiętne lipcowe dni z 1997 roku w trochę innym świetle.

Źródło: Ośrodek Pamięć i Przyszłość

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama