Dziś (12 lipca) 27. rocznica powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.
Wśród wydarzeń, które wrocławianie uważają za warte pamięci, zalanie części miasta w lipcu 1997 roku jest na pierwszym miejscu. Według badań socjologicznych wyprzedza Euro 2012, Kongres Eucharystyczny w 1997 roku, daleko w tyle zostawia „Solidarność” oraz II wojnę światową.Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który prowadzi Centrum Historii Zajezdnia
Socjologowie – przede wszystkim nieżyjący już prof. Wojciech Sitek z Uniwersytetu Wrocławskiego – zauważyli, że utworzona wówczas spontanicznie wspólnota mieszkańców przełamała istniejące bariery hierarchii, statusów czy ról społecznych. Podkreślali, że weszli do niej nie tylko ci, którzy bronili swoich domów, ale także mieszkańcy z niezagrożonych części miasta, budujący umocnienia na Biskupinie, przy ZOO, Dworcu Głównym PKP czy – po apelu radiowym – przenoszący na wyższe kondygnacje kilkusettysięczny księgozbiór Ossolineum.
Zdjęcia z powodzi 1997 r. we Wrocławiu i multimedia
Autorami zdjęć, które prezentujemy w naszej galerii, są Barbara Matyńska, Maria Niewiadomska, Jerzy Jańczyk, Romana Chudzyńska i Zbigniew Nowak.
Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów środka „Pamięć i Przyszłość”, który prowadzi Centrum Historii Zajezdnia. Można tam odwiedzić także sekcję multimedialną o powodzi, która w zeszłym roku wzbogaciła wystawę „Wrocław 1945–2016”.
– Opowieść o tym kataklizmie nie jest tam prowadzona chronologicznie. Ukazano ją z perspektywy konkretnych i charakterystycznych dla Wrocławia miejsc – mówi Adam Pacześniak. – Zobaczymy tu m.in. Poltegor, gdzie mieściła się siedziba telewizji TeDe, Dworzec Główny PKP, wieżę ciśnień Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, ZOO, osiedle Kozanów czy wały odrzańskie w podwrocławskich Łanach. Każde z tych miejsc pokazuje pamiętne lipcowe dni z 1997 roku w trochę innym świetle.