wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Radosna Parada Niepodległości 2024 przejdzie przez Wrocław

Radosna Parada Niepodległości 2024 przejdzie przez Wrocław 11 listopada (TRASA, HARMONOGRAM) 

Mariola Szczyrba,

Radosna Parada Niepodległości to już tradycja Wrocławia. Od ponad 20 lat jest głównym punktem obchodów Święta Niepodległości w mieście. Tegoroczna Parada rozpocznie się w poniedziałek 11 listopada na pl. Wolności i przejdzie do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. Będzie też można podjechać zabytkowym Ogórkiem - zapowiadają organizatorzy. Mile widziane są biało-czerwone barwy, flagi i kotyliony. Sprawdź harmonogram wydarzeń.

Reklama

Radosna Parada Niepodległości 2024 we Wrocławiu (trasa)

Radosny orszak przejdzie w poniedziałek 11 listopada 3-kilometrową trasę z pl. Wolności do dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie dziś mieści się Centrum Historii Zajezdnia. Początek o godz. 10.00.

Zaproszeni są wszyscy: rodziny z dziećmi, uczniowie szkół, studenci i seniorzy. Kto nie będzie czuł się na siłach do marszu, może podjechać zabytkowym Ogórkiem, czyli autobusem Jelcz 043. Organizatorzy Radosnej Parady zachęcają, by przynieść ze sobą flagi i ubrać się na biało-czerwono. Animatorzy Centrum Historii Zajezdnia wraz z wolontariuszami ozdobią wszystkim chętnym twarze na biało-czerwono, więc warto pojawić się na placu Wolności nieco wcześniej.

Hasłem tegorocznego Święta Niepodległości jest wolność. Pokażmy, że jest dla nas bardzo ważna, i że choć ją różnie rozumiemy, to cieszymy się z niej wspólnie! To będzie wyjątkowy czas, aby pokazać, że jesteśmy wspólnotą, z której nikt nie jest wykluczony i każdy znajdzie miejsce dla siebie.
organizatorzy Radosnej Parady Niepodległości 2024

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Radosna Parada Niepodległości 2023 we Wrocławiu. Pl. Wolności</p> Janusz Krzeszowski
Radosna Parada Niepodległości 2023 we Wrocławiu. Pl. Wolności

- Jestem bardzo dumny z tego, że Wrocław pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie i przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy - mówi Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Program Radosnej Parady Niepodległości 2024 we Wrocławiu 

Zgodnie z tradycją podczas Radosnej Parady Niepodległości zobaczymy występy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, posłuchamy, jak grają orkiestry dęte, będziemy mogli podziwiać mażoretki oraz grupy rekonstrukcyjne. Pojawią się także stylowe kreacje sprzed wieku i sam marszałek Józef Piłsudski w odkrytym samochodzie, a u jego boku Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu 2022</p> Oleksandr Poliakovsky
Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu 2022

Harmonogram Radosnej Parady Niepodległości:

  • 10.00 – Start Radosnej Parady Niepodległości na placu Wolności. Przemarsz 3-kilometrową trasą do Centrum Historii Zajezdnia przy dźwiękach orkiestr dętych i występach mażoretek. Atrakcje na trasie: występy chorągwiarzy, orkiestr, grup rekonstrukcyjnych i wiele innych atrakcji.
  • 12.00 – wspólne odśpiewanie hymnu na placu przed Centrum Historii Zajezdnia w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”
  • 12.00-15.00 – finał Radosnej Parady Niepodległości: ogłoszenie wyników konkursów „Radosne Dźwięki Niepodległości” i na korowód szkolny, występy artystyczne mażoretek i orkiestr dętych.
  • 10.00-18.00 – Wystawa Główna w Centrum Historii Zajezdnia. Ostatnie wejście na wystawy na godzinę przed zamknięciem. Wstęp na wystawę jest płatny zgodnie z cennikiem. 

Dodatkowe atrakcje: Strefa food trucków i fotobudka.

Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu. Jak to się zaczęło?

Radosną Paradę Niepodległości wymyśliły w 2002 r. dwie pasjonatki edukacji: Ewa Skrzywanek i Małgorzata Olewińska-Syta. Pierwszy przemarsz wystartował spod pomnika Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, a jego uczestnicy przeszli do Rynku.

Z roku na rok coraz bardziej kolorowy korowód się rozrastał, zmieniał trasy i ostatecznie tłumy wrocławian oraz zaproszonych gości maszerują do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie uroczyście wspólnie śpiewany jest hymn Polski. W zeszłorocznej paradzie wzięło udział siedem tysięcy uczestników.

Zobacz w galerii, jak wyglądały wcześniejsze Radosne Parady Niepodległości we Wrocławiu:

Weekend Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia (program)

Świętowanie Dnia Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia rozpocznie się wcześniej, bo już 9 i 10 listopada.

Program Weekendu Niepodległości:

Sobota (9 listopada)

  • 10.00 – 18.00: Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia*
  • 10.30 – 12.00: Warsztaty edukacyjne z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu**
  • 13.00 – 14.30: Warsztaty edukacyjne z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu**
  • 18.00 – 19.00: Koncert chóru „Apasjonata” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

Niedziela (10 listopada)

  • 10.00 – 18.00: Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia*
  • 10.30 – 12.00: Bajkowe Poranki – „Podróże kapitana Klipera”***
  • 11.00 – 14.00: VII Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów 2024 – zlot klasycznych samochodów, współorganizowany z Auto Moto Klubem Wrocławskim 
  • 13.00 – 14.30: Warsztaty z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu**

* Ostatnie wejście na wystawy na godzinę przed zamknięciem. Wstęp na wystawę jest płatny zgodnie z cennikiem.

** Zapisy na warsztaty znajdziecie tutaj.

*** Bilety na „Bajkowe Poranki”: 10 zł dziecko, 20 zł rodzic – dostępne poprzez stronę. Liczba miejsc na seans i warsztaty jest ograniczona, dlatego obowiązują rezerwacje. Rezerwację należy potwierdzić w kasie min. 15 minut przed seansem. Każde dziecko uczestniczące w „Bajkowych Porankach” musi być pod opieką rodzica lub opiekuna.

Centrum Historii Zajezdnia na mapie:

Koncert „Jesteśmy sobie potrzebni” 11 listopada na wrocławskim Rynku

Przy okazji przypominamy, że 11 listopada o godz. 20.00 we wrocławskim Rynku odbędzie się wyjątkowy, darmowy koncert, transmitowany również na antenie TVP 1 oraz TVP World. Wystąpią m.in. Kayah, Enej, Piotr Cugowski, Natalia Kukulska, Kamil Bednarek, Tomasz Makowiecki i Tomasz Organek. Szczegóły w tekście poniżej.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl