Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Radosna Parada Niepodległości 2024 we Wrocławiu (trasa)
- Program Radosnej Parady Niepodległości 2024 we Wrocławiu
- Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu. Jak to się zaczęło?
- Weekend Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia (program)
- Koncert „Jesteśmy sobie potrzebni” 11 listopada na wrocławskim Rynku
Radosna Parada Niepodległości 2024 we Wrocławiu (trasa)
Radosny orszak przejdzie w poniedziałek 11 listopada 3-kilometrową trasę z pl. Wolności do dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie dziś mieści się Centrum Historii Zajezdnia. Początek o godz. 10.00.
Zaproszeni są wszyscy: rodziny z dziećmi, uczniowie szkół, studenci i seniorzy. Kto nie będzie czuł się na siłach do marszu, może podjechać zabytkowym Ogórkiem, czyli autobusem Jelcz 043. Organizatorzy Radosnej Parady zachęcają, by przynieść ze sobą flagi i ubrać się na biało-czerwono. Animatorzy Centrum Historii Zajezdnia wraz z wolontariuszami ozdobią wszystkim chętnym twarze na biało-czerwono, więc warto pojawić się na placu Wolności nieco wcześniej.
- Jestem bardzo dumny z tego, że Wrocław pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie i przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy - mówi Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Program Radosnej Parady Niepodległości 2024 we Wrocławiu
Zgodnie z tradycją podczas Radosnej Parady Niepodległości zobaczymy występy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, posłuchamy, jak grają orkiestry dęte, będziemy mogli podziwiać mażoretki oraz grupy rekonstrukcyjne. Pojawią się także stylowe kreacje sprzed wieku i sam marszałek Józef Piłsudski w odkrytym samochodzie, a u jego boku Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.
Harmonogram Radosnej Parady Niepodległości:
- 10.00 – Start Radosnej Parady Niepodległości na placu Wolności. Przemarsz 3-kilometrową trasą do Centrum Historii Zajezdnia przy dźwiękach orkiestr dętych i występach mażoretek. Atrakcje na trasie: występy chorągwiarzy, orkiestr, grup rekonstrukcyjnych i wiele innych atrakcji.
- 12.00 – wspólne odśpiewanie hymnu na placu przed Centrum Historii Zajezdnia w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”
- 12.00-15.00 – finał Radosnej Parady Niepodległości: ogłoszenie wyników konkursów „Radosne Dźwięki Niepodległości” i na korowód szkolny, występy artystyczne mażoretek i orkiestr dętych.
- 10.00-18.00 – Wystawa Główna w Centrum Historii Zajezdnia. Ostatnie wejście na wystawy na godzinę przed zamknięciem. Wstęp na wystawę jest płatny zgodnie z cennikiem.
Dodatkowe atrakcje: Strefa food trucków i fotobudka.
Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu. Jak to się zaczęło?
Radosną Paradę Niepodległości wymyśliły w 2002 r. dwie pasjonatki edukacji: Ewa Skrzywanek i Małgorzata Olewińska-Syta. Pierwszy przemarsz wystartował spod pomnika Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, a jego uczestnicy przeszli do Rynku.
Z roku na rok coraz bardziej kolorowy korowód się rozrastał, zmieniał trasy i ostatecznie tłumy wrocławian oraz zaproszonych gości maszerują do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie uroczyście wspólnie śpiewany jest hymn Polski. W zeszłorocznej paradzie wzięło udział siedem tysięcy uczestników.
Zobacz w galerii, jak wyglądały wcześniejsze Radosne Parady Niepodległości we Wrocławiu:
Weekend Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia (program)
Świętowanie Dnia Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia rozpocznie się wcześniej, bo już 9 i 10 listopada.
Program Weekendu Niepodległości:
Sobota (9 listopada)
- 10.00 – 18.00: Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia*
- 10.30 – 12.00: Warsztaty edukacyjne z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu**
- 13.00 – 14.30: Warsztaty edukacyjne z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu**
- 18.00 – 19.00: Koncert chóru „Apasjonata” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu
Niedziela (10 listopada)
- 10.00 – 18.00: Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” w Centrum Historii Zajezdnia*
- 10.30 – 12.00: Bajkowe Poranki – „Podróże kapitana Klipera”***
- 11.00 – 14.00: VII Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów 2024 – zlot klasycznych samochodów, współorganizowany z Auto Moto Klubem Wrocławskim
- 13.00 – 14.30: Warsztaty z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu**
* Ostatnie wejście na wystawy na godzinę przed zamknięciem. Wstęp na wystawę jest płatny zgodnie z cennikiem.
** Zapisy na warsztaty znajdziecie tutaj.
*** Bilety na „Bajkowe Poranki”: 10 zł dziecko, 20 zł rodzic – dostępne poprzez stronę. Liczba miejsc na seans i warsztaty jest ograniczona, dlatego obowiązują rezerwacje. Rezerwację należy potwierdzić w kasie min. 15 minut przed seansem. Każde dziecko uczestniczące w „Bajkowych Porankach” musi być pod opieką rodzica lub opiekuna.
Centrum Historii Zajezdnia na mapie:
Koncert „Jesteśmy sobie potrzebni” 11 listopada na wrocławskim Rynku
Przy okazji przypominamy, że 11 listopada o godz. 20.00 we wrocławskim Rynku odbędzie się wyjątkowy, darmowy koncert, transmitowany również na antenie TVP 1 oraz TVP World. Wystąpią m.in. Kayah, Enej, Piotr Cugowski, Natalia Kukulska, Kamil Bednarek, Tomasz Makowiecki i Tomasz Organek. Szczegóły w tekście poniżej.