wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Małe sarenki i liski: nie powinno się ich zabierać z lasu, ani dotykać, bo zginą
Mały jeleń Pixaby / Sabine Lower
Mały jeleń

Nie zabieraj, ani nie dotykaj małych saren, lisków, jeleni, które spotkasz w lesie, w parku lub na polu. To że są same wcale nie oznacza, że potrzebują ludzkiej pomocy. - Głaszcząc je lub przytulając narażasz je na śmiertelne niebezpieczeństwo – podkreślają przyrodnicy.

Reklama

Na młode sarny, jelenie, daniele, czy lisy można trafić nie tylko w lesie, lecz także podczas spacerów polami, przez łąki, a nawet w parku. Przyrodnicy m.in. z Karkonoskiego Parku Narodowego oraz wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego apelują: Nie zabierajmy małych zwierząt z miejsc, w których się chronią. Najlepiej nawet ich nie dotykać.

Po pierwsze i najważniejsze: matka takiego malucha na pewno jest w pobliżu odpoczywając lub żerując, a koźlę, ciele czy lisek spokojnie na nią oczekuje. One są przygotowane do instynktownego bezruchu, a nie wydzielając zapachu nie zwabią drapieżników. Pomaga im w tym kamuflaż w postaci cętkowanej sierści. W momencie, gdy człowiek je dotknie i pogłaszcze, pozostawia na ich sierści swój zapach, który spowoduje, że matka zamiast zająć się maluchami pozostawi je na bez opieki.
Prof. Wojciech Pusz, koordynator Ośrodka Badań Środowiska Leśnego w Złotówku Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Podloty także są pod opieką rodziców

Problem dotyczy nie tylko małych ssaków. Ludzie przynoszą z lasu – zabrane z intencją niesienia pomocy – także młode ptaki. Błędnie zakładają, że wypadły z gniazda. Tymczasem to pisklęta, które opuściły gniazda, lecz nie potrafią jeszcze latać i nadal są pod opieką rodziców, którzy je dokarmiają i chronią przed drapieżnikami.

Prof. Wojciech Pusz: - Zdarza się niestety, że człowiek, widząc takiego malucha zabiera go z miejsca w którym przebywa, chcąc w swojej nieświadomości mu pomóc. Rodzice następnie bezskutecznie szukają swojego potomstwa. Przyroda rządzi się swoimi prawami i sobie bez nas poradzi. To my możemy niechcący zrobić tym zwierzętom krzywdę – podsumowuje.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl