Miejsce coworkingowe przy ul. Nauczycielskiej 8/4 zostało uruchomione z myślą o osobach, które w wyniku wojny opuściły rodzinny dom i aktualnie przebywają w stolicy Dolnego Śląska. Projekt zainicjowało partnerstwo lokalne „Nasz Grunwald”, czyli nieformalna grupa inicjatywna, której celem jest poprawa jakości życia w okolicach placu Grunwaldzkiego. Członkowie grupy zareagowali w ten sposób na potrzeby przybywających do Wrocławia obywateli Ukrainy.
Pomysł na stworzenie przestrzeni dedykowanej uchodźcom z Ukrainy pojawiła się po analizie sytuacji osób, które przybyły do Wrocławia. W dużej części są one pozbawione możliwości pracy w miejscach, w których przebywają - zwłaszcza jeśli są to noclegownie lub mieszkania osób prywatnych, które niekoniecznie mogą stworzyć swoim gościom warunki do skupienia i pracyKrzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie
Nie tylko praca i nauka
Z przestrzeni coworkingowej przy ul. Nauczycielskiej 8/4 mogą korzystać wszyscy. Fundacja Ładne Historie stworzyła to miejsce między innymi dla tych osób, które pomimo ucieczki przed wojną nadal pracują lub uczą się zdalnie. Poza tym, wielu uchodźców szuka teraz pracy i załatwia niezbędne formalności, co może okazać się znacznie prostsze przy dostępie do sprzętu biurowego i stabilnego Internetu.
Na miejscu mają być również obecni wolontariusze, którzy dzięki znajomości języka ukraińskiego, białoruskiego lub rosyjskiego pomogą obywatelom Ukrainy w korzystaniu z dostępnej infrastruktury. W ten sposób pomysłodawcy projektu zatroszczyli się o to, aby uchodźcy mogli w spokoju zebrać myśli i w pełni skoncentrować się na swoich działaniach.
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem specjalnego formularza.
Miejsce otwarte od poniedziałku do piątku
Przestrzeń przy ul. Nauczycielskiej 8/4 jest otwarta przez cztery godzinny dziennie, pięć dni w tygodniu:
- w poniedziałki i czwartki od 10:00 do 14:00
- we wtorki, środy i piątki od 15:30 do 19:30
Aby zarezerwować biurko do pracy, należy wypełnić specjalny formularz – zostawić dane kontaktowe, a także określić na kiedy i na jak długo jest ono potrzebne. Formularz dostępny jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
Fundacja Ładne Historie zadbała też o to, żeby z przestrzeni coworkingowej mogli korzystać rodzice. W tym samym czasie dzieci mogą bowiem uczestniczyć w zajęciach w pobliskiej świetlicy – w siedzibie inicjatywy „Plac Grunwaldzki OD NOWA” przy ul. Skłodowskiej-Curie 63a lub w ODRA Centrum przy ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5b, w zależności od wybranego terminu.