wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Profesjonalna, darmowa pomoc w odnalezieniu się daleko od ojczyzny

Profesjonalna, darmowa pomoc w odnalezieniu się daleko od ojczyzny

Redakcja www.wroclaw.pl,

Jak zalegalizować pobyt, znaleźć pracę, wynająć lub kupić mieszkanie czy nostryfikować dyplom – między innymi w tym wszystkim pomaga obywatelom Ukrainy przyjeżdżającym do Wrocławia działający tu Instytut Praw Migrantów. Doradza też w sprawach edukacji czy płacenia podatków. Działa w samym centrum miasta.

Reklama

Już ponad 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia to cudzoziemcy – tak wynika z nieoficjalnych danych. Nic więc dziwnego, że władze miasta chcą, by wszyscy ci ludzie czuli się tu jak najlepiej, mogąc realizować swoje marzenia i nie mając wrażenia, że są obywatelami drugiej kategorii. Między innymi temu służą działania Instytutu Praw Migrantów, który powstał trzy lata temu. Pracujący w nim specjaliści (prawnicy, psychologowie, doradcy zawodowi i inni) pomagają migrantom przede wszystkim w sprawach legalizacji pobytu i znalezieniu pracy. Część z ekspertów to osoby, które same są migrantami, doskonale więc rozumieją dylematy tych, którzy z dnia na dzień musieli podjąć wyzwanie polegające na odnalezieniu się w obcym dla siebie miejscu.

Udzielane tu porady dotyczą też m.in. spraw związanych z wynajęciem czy kupnem mieszkania, zapisaniem dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły, ale także małżeństwa, praw obywatelskich, płacenia podatków czy samozatrudnienia. Potrzebujący pomocy dowiedzą się w IPM tego, jak nostryfikować dyplom i w jaki sposób napisać CV odpowiadające potrzebom polskich pracodawców. Porady udzielane są w 4 językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

– Naszym najważniejszym celem jest doprowadzenie do tego, aby cudzoziemcy byli uznawani za jedną z grup społecznych mieszkających w Polsce. Zmierzamy w kierunku jak największej aktywizacji tej grupy mieszkańców. Robimy to za pomocą działań edukacyjnych, a także pomagamy tworzyć własne projekty społeczne – mówi Bartłomiej Potocki, dyrektor Instytutu. – Z drugiej strony pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że akty prawne tworzone w Polsce często nie uwzględniają cudzoziemców i ich potrzeb. Instytut Praw Migrantów chce, aby państwo polskie traktowało cudzoziemców jako jedną z grup społecznych, która ma swoje prawa i interesy.

Każdy, kto potrzebuje takiej pomocy, może z niej skorzystać bezpłatnie. Wystarczy wybrać się do prowadzonego przez IPM Infopunktu przy ulicy Ruskiej 46a/202. Eksperci Instytutu Praw Migrantów są do dyspozycji w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 14.00–20.00, a we wtorki i czwartki w godzinach 10.00–14.00. Na wizytę u specjalisty można się umówić na trzy sposoby:

Wiele przydatnych informacji można też znaleźć na stronie internetowej Instytutu. Są tam np. baza kontaktowa instytucji i organizacji przydatnych migrantom w rozmaitych sytuacjach życiowych czy ulotka w języku ukraińskim dotycząca polskiego prawa pracy. Przydatnymi narzędziami są także polsko-angielsko-ukraiński słownik zwrotów i pojęć prawnych czy przewodnik migrantów, wyjaśniający osobom przebywającym w Polsce wszystko, co powinny wiedzieć o tym kraju.

Maciej Sas (stan na 21 grudnia 2022 roku)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl