wroclaw.pl strona główna Для українців - останні новини з Вроцлава Wersja Ukraińska [NOWY] - strona główna

Гаряча лінія 71 777 7777

12°C Погода у Вроцлаві
Піктограма повітря

Якість повітря: Добра

Дані з год.: 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
на перший погляд
  1. wroclaw.pl
  2. Для українців - останні новини з Вроцлава
  3. Новини
  4. Професійна безкоштовна допомога в пошуках далеко від Батьківщини

Професійна безкоштовна допомога в пошуках далеко від Батьківщини

Redakcja www.wroclaw.pl,

Професійна безкоштовна допомога в пошуках далеко від Батьківщини  безкоштовне джерело cc
Професійна безкоштовна допомога в пошуках далеко від Батьківщини

Як легалізувати своє перебування, знайти роботу, орендувати чи купити квартиру, підтвердити диплом – серед іншого у цьому допомагає українським громадянам, які приїжджають до Вроцлава, Інститут прав мігрантів. Він також консультує з питань освіти чи сплати податків. Працює в самому центрі міста.

Według nieoficjalnych danych ponad 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia to obcokrajowcy. Nic dziwnego, że władzom miasta zależy na tym, aby wszyscy ci ludzie czuli się tutaj jak najlepiej, mieli możliwość realizacji swoich marzeń i nie czuli się obywatelami drugiej kategorii. W szczególności w tym celu powołano trzy lata temu Instytut Praw Migrantów. Pracujący tam specjaliści (prawnicy, psycholodzy, doradcy zawodowi i inni) pomagają migrantom przede wszystkim w sprawach legalizacji pobytu i poszukiwania pracy. Niektórzy z ekspertów sami są migrantami, więc doskonale rozumieją rozterki tych, którzy pewnego dnia musieli zmierzyć się z problemem migracji, znajdując się w nieznanym miejscu.

Udzielane tutaj porady dotyczą również spraw związanych z wynajmem lub kupnem mieszkania, zapisaniem dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły, a także małżeństwa, praw obywatelskich, płacenia podatków czy prowadzenia działalności na własny rachunek. Ci, którzy potrzebują pomocy, dowiedzą się w IPM, jak potwierdzić dyplom i jak napisać CV, które odpowiadałoby potrzebom polskich pracodawców. Konsultacje prowadzone są w 4 językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

- Naszym najważniejszym celem jest uznanie cudzoziemców za jedną z grup społecznych mieszkających w Polsce. Zmierzamy w kierunku maksymalnej aktywizacji tej grupy mieszkańców. Robimy to poprzez działania edukacyjne, a także pomagamy tworzyć własne projekty społeczne – mówi dyrektor Instytutu Bartłomiej Potocki. - Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę na fakt, że tworzone w Polsce przepisy często nie uwzględniają cudzoziemców i ich potrzeb. Instytut Praw Migrantów chce, aby państwo polskie traktowało cudzoziemców jako jedną z grup społecznych, która ma własne prawa i interesy.

Każdy, kto potrzebuje takiej pomocy, może z niej skorzystać bezpłatnie. Wystarczy udać się do „Punktu informacyjnego” IPM na ul. Ruskiej 46a/202. Eksperci Instytutu Praw Migrantów pracują w poniedziałki, środy i piątki od 14:00 do 20:00, we wtorki i czwartki od 10:00 do 14:00. Na wizytę u specjalisty możesz umówić się na trzy sposoby:

Wiele przydatnych informacji można znaleźć również na stronie internetowej Instytutu. Jest np. baza kontaktów instytucji i organizacji, które przydadzą się migrantom w różnych sytuacjach życiowych, czy broszura w języku ukraińskim o polskim prawie pracy. Przydatnymi narzędziami są także polsko-angielsko-ukraiński słownik zwrotów i terminów prawniczych czy poradnik dla migrantów, który wyjaśnia Polakom wszystko, co powinni wiedzieć o kraju.

Macieja Sasa

Будьте в курсі подій у Вроцлаві!

Натисніть «спостерігати», щоб знати, що відбувається у Вроцлаві. Найцікавіші новини з www.wroclaw.pl можна знайти в Google News!

Повернутися на портал wroclaw.pl Повернутися на портал wroclaw.pl