Statystyki dotyczące uzależnień od substancji psychoaktywnych, alkoholu i czynności, które sprawiają przyjemność (tzw. uzależnienie behawioralne) wśród młodzieży są alarmujące. Do upicia się w ciągu ostatnich 30 dni przyznaje się 11,3% 15-latków i aż 18,8% młodzieży w wieku 17–18 lat (badania z 2019 r.).
Przynajmniej raz w życiu 15,1% młodszych uczniów i 18,3% starszej młodzieży sięgnęło po środki uspokajające lub nasenne bez przepisu lekarza. Znaczna część uczniów przyznaje się też do zażywania narkotyków: marihuany, haszyszu, amfetaminy i ecstasy.
Forum, aby wypracować metody
Na powiązanie między poziomem stosowania używek, wzrostem liczby samobójstw wśród młodzieży a stanem polskiej psychiatrii podczas konferencji otwierającej II Wrocławskie Forum ds. Uzależnień zwrócił uwagę Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia:
To mroczny czas dla psychiatrii dziecięcej w Polsce, złego stanu wsparcia, które państwo udziela dzieciom i młodzieży.Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia
– Trzeba zastanawiać się, jak ratować dzieci, trzeba dyskutować w gronie ekspertów, którzy powinni wypracować dla decydentów odpowiednie rekomendacje – dodaje Bartłomiej Ciążyński.
Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW, dodaje, że takie spotkania są potrzebne, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniem, porozmawiać, co można zrobić, aby problemy neutralizować i ograniczać.
Warsztaty mające na celu wzmocnić młodzież
Podczas Forum odbyły się również warsztaty dla młodzieży, które przeprowadzili członkowie Fundacji Salida.
– Może to idealistyczne podejście, ale uważam, że to brak umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami powoduje, że młodzież sięga po używki. Włącza się wówczas proste myślenie: jest mi smutno, idę się napić; jestem zestresowana, biorę środki uspakajające – mówi Katarzyna Klusko z Fundacji Salida.
Zwykła wiedza o używkach nie wystarcza. O tym, jak działają narkotyki, można sobie poczytać. Podczas warsztatów bardziej zależy nam pokazaniu młodzieży, jak wzmocnić asertywność i wiedzę o sobie samym.Magdalena Maciejewska z Fundacji Salida
Takie umiejętności sprawią, że młodzież w mniejszym stopniu będzie ulegała namowom i jednocześnie dowie się, jak – zgodnie z własną osobowością – radzić sobie w razie kryzysu emocjonalnego.
– Chcemy nauczyć młodzież, że mają wybór. Nie muszą się upijać, aby poprawić sobie humor, mają wiele innych zasobów: znajomych, rodzinę, hobby, sport – mówi Katarzyna Klusko.