wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pożar zakładu utylizacji akumulatorów i baterii w Kiełczowie. Czy mieszkańcy są bezpieczni?

Pożar zakładu utylizacji akumulatorów i baterii w Kiełczowie. Czy mieszkańcy są bezpieczni?

Magdalena Pasiewicz,

Kliknij, aby powiększyć
na zdjęciu: Akcja gaśnicza w Kiełczowie, trwała ponad 10 godzin. Teren jest sprawdzany pod kątem zatrucia środowiska szkodliwymi substancjami z płonących akumulatrów i baterii Oleksandr Poliakovsky
na zdjęciu: Akcja gaśnicza w Kiełczowie, trwała ponad 10 godzin. Teren jest sprawdzany pod kątem zatrucia środowiska szkodliwymi substancjami z płonących akumulatrów i baterii

We wtorek (7 marca) w godzinach wieczornych wybuchł pożar na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Kiełczowie przy ul. Wilczyckiej. Paliły się tam budynki zajmowane przez firmę utylizującą akumulatory i baterie. Choć pożar ugaszono w środę nad ranem, mieszkańcy zadają sobie pytanie, czy w związku ze spalonymi szkodliwymi odpadami, mogą czuć się bezpiecznie?

Reklama

W Kiełczowie pod Wrocławiem, przy ul. Wilczyckiej spłonęło około 250 mkw. hal i terenów magazynowych, gdzie firma Wastes Service składowała i utylizował baterie oraz akumulatory. 

Strażacy przyznają, że akcja była trudna

Przez całą noc na miejscu pracowało kilkudziesięciu strażaków z blisko 20 jednostek z Wrocławia oraz okolicznych OSP. Strażacy przyznają, że była to trudna akcja.

- Akcja była trudna ze względu na to, że były to baterie i one płoną w bardzo nieprzewidywalny sposób. - opowiada mł. kpt. Damian Górka, rzecznik prasowy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Na nagraniach mieszkańców zarejestrowanych podczas pożaru widać, jak płonące miejsca strzelają dosłownie jak fajerwerki. Dla strażaków była sytuacja dodatkowo niebezpieczna. Strzelające na boki rozgrzane baterie, trafiały kilkadziesiąt metrów dalej, tworząc w kolejnym miejscu zarzewie ognia. 

Niebezpieczne odpady. Czy mieszkańcy są tam bezpieczni?

Ze względu na to, że baterie oraz akumulatory zaliczają się do odpadów niebezpiecznych, już podczas akcji gaśniczej sprawdzono jakość powietrza i pobrano próbki z pobliskich rowów, gdzie spływała użyta do gaszenia pożaru woda. Pierwsze wyniki wykazały nieznaczne podwyższenie PH oraz temperatury wody.

Wstępne wyniki badań wody pokazały, że nie ma żadnego zagrożenia środowiskowego. Pobraliśmy kolejne próbki do badań szczegółowych i czekamy na wyniki. Sprawdzamy wodę pobraną z Widawy. Dzisiaj zamieścimy komunikat komunikat z wynikami tych badań -
informuje Barbary Lewery, rzecznik prasowy z WIOŚ we Wrocławiu 

Zapowiada również, że pogorzelisko i okoliczne tereny będą kontrolowane przez najbliższe dni. Prowadzone są równocześnie czynności dochodzeniowo- śledcze przez policję, która stara się ustalić przebieg i przyczynę pożaru. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl