wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstanie 500 km autostrady dla rowerów

Za kilka lat Dolnośląską Autostradą Rowerową najdalej na zachód dojedziemy do Nowogrodźca, na wschodzie będzie to Syców i Działdowa Kłoda. Będzie można nią dotrzeć również do Przemkowa, Jawora, Milicza czy Oławy. Planowana trasa będzie zintegrowana z istniejącym już systemem dróg rowerowych Wrocławia.

Samorządowcy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt całej trasy właśnie podpisali list intencyjny w tej sprawie.

 – Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych – twierdzi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Będą to ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość.

Rowerem przez Dolny Śląsk

Dolnośląska Autostrada Rowerowa uzupełni układ transportowy województwa i pozwoli ograniczyć zjawisko wykluczenia komunikacyjnego. Będzie sprzyjać również rozwojowi ruchu turystycznego.

Samorządowcy z Dolnego Śląska widzą także duże szanse w tym, że Wrocław dysponuje jedną z lepszych sieci dróg rowerowych w kraju i rozszerza ją o kolejne, prowadzące do Bielan Wrocławskich oraz w kierunku Obornik Śląskich. Według nich pozwala to myśleć o przyszłych kierunkach rozwoju sieci tras rowerowych w regionie.

Inicjatorem budowy Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej jest stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, skupiające kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów. Partnerami przedsięwzięcia są również Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, czyli instytucje, które są w części właścicielami działek, przez które będzie przebiegać planowana trasa.

Rozpoczęło się projektowanie

Samorządy będą odpowiedzialne w szczególności za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury. 

Aktualnie trwają prace projektowe i szacowanie kosztów przedsięwzięcia. Pieniądze na jego realizację będą pozyskane ze funduszy unijnych lub rządowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama