wroclaw.pl strona główna

MPK Otwarcie mostu Grunwaldzkiego. Prace wciąż na Bardzkiej

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstało Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy

Powstało Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Mieszkańcy Wrocławia, a przede wszystkim osiedli Strachocin-Swojczyce-Wojnów od 14 września zyskają nowe miejsce na społeczno-artystycznej mapie Wrocławia – zintegrowane Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy.

Reklama

Rewir Twórczy przy ulicy Swojczyckiej 118 to miejsce znane przez lokalną społeczność. Od trzech lat Stowarzyszenie Grupa z Pasją prowadzi Rewir, który był do tej pory pracownią artystyczną, mini-galerią, miejscem spotkań i działań społecznych. W sobotę, 14 września, otwarte zostanie Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy.

Uroczyste Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy

Uroczyste Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy

Termin 14 września 2019 16:00

Miejsce Rewir Twórczy - Centrum Aktywności Lokalnej

Zobacz

– Przed wakacjami pozyskaliśmy nową przestrzeń plenerową oraz dodatkowe pomieszczenia, które przeszły całkowitą transformację. Dzięki środkom gminnym oraz pracy wolontariuszy Grupy z Pasją niemal całkowicie wyremontowano stary budynek, w którym kiedyś była przedwojenna oberża. Już sam proces tworzenia miejsca był niezwykle integrujący, ponieważ w prace wykończeniowe, dekorację i urządzanie Rewiru, a także drobne prace remontowe włączali się mieszkańcy osiedla – mówi Renata Piwko-Wolny, Stowarzyszenie Grupa z Pasją.

Grupa z Pasją zorganizowała kawiarenkę i biblioteczkę sąsiedzką, poszerzono obszar wystawienniczy galerii, a w poprzemysłowych garażach utworzono miejsce klubowe z małą sceną, która wykorzystywana jest na koncerty, spektakle teatralne, stand-upy czy spotkania autorskie.

Rewir Twórczy przy ulicy Swojczyckiej 118, źródło: organizatorzy

– Rewir jest otwartym miejscem wielu autorskich wydarzeń artystycznych, a także świetną lokacją dla filmowców i artystów  performatywnych – dodaje Renata Piwko-Wolny.

W CAL Rewir Twórczy swoje miejsce znajdą także Seniorzy w klubie „Dojrzali Wspaniali”, a także dzieci i młodzież w Klubie „Smocza Twierdza”.

Rewir oferuje zajęcia artystyczne: ceramikę, rękodzieło, malarstwo i rysunek, warsztaty dziennikarskie i teatralne, aktywności relaksacyjne: jogę, pilates, salsę, tai chi, choreoterapię, zajęcia z nowych technologii, seanse filmowe, koncerty, zajęcia sportowe.

– Nowością w Rewirze będzie Infopunkt społeczno-kulturalny Wrocław Wschód, w którym można będzie nabyć bilety do kina, teatru czy opery, a także zasięgnąć informacji na temat wydarzeń miejskich – zaznacza Renata Piwko-Wolny

Uczestnicy spotkania, źródło: organizatorzy

Grupa z Pasją prowadzić będzie także konsultacje lokalne na rzecz Rady Osiedla i mieszkańców. Jest to miejsce zero waste, organizowane są wymiany sąsiedzkie, lodówka społeczna, nie używa się tu plastikowych naczyń, a gdy jest ktoś spragniony – napije się pysznej wrocławskiej kranówki.

Stowarzyszenie działa na rzecz społeczności lokalnej, poprzez projekty WBO, mikrogranty, dzieła społeczne: murale, rzeźby, teledyski. W ramach WBO zrealizowało kompleksową rewitalizację Parku Strachocińskiego, a w tym roku rozpoczęło projekt Park Mikołowska.

fot. Stowarzyszenie Grupa z Pasją

Stowarzyszenie Grupa z Pasją wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Stowarzyszenie Grupa z Pasją to laureaci plebiscytu portalu wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia”. Grupa z Pasją to całkowicie oddolna inicjatywa, która tchnęła mnóstwo pozytywnej energii w sypialniany charakter osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów. Ludzie z otwartymi głowami, z zacięciem artystycznym i społecznym, wulkany energii i aktywiści.

Trzon tworzą kobiety: Renata Piwko-Wolny, Beata Skorupa, Anna Kąkalec, Renata Sowa, Małgorzata Marek, Anna Koziar, które mówią, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Żyją osiedlem, godzinami potrafią rozmawiać z sąsiadami, z większością są po imieniu. Dzięki temu znają potrzeby mieszkańców, szukają rozwiązań, a potem konsekwentnie je wdrażają.

– Nasza historia jest prosta i podobna do początków wielu innych organizacji. Bodźcem do działania były nasze dzieci. To osiedle było do kompletną pustynią bez domu kultury i miejsc, w których mieszkańcy mogliby spotkać się i porozmawiać. Na warsztaty trzeba było jeździć do centrum, tracić  czas i pieniądze. A my chcieliśmy zapewnić dzieciakom możliwość rozwijania pasji i uzdolnień w sąsiedztwie – mówią panie ze Stowarzyszenia Grupa z Pasją.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama