wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło liczbę osób, które mogą być powołane do armii [WEZWANIA DO WOJSKA]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęcie dwóch żołnierzy w mundurach podczas ćwiczeń wojskowych gov.pl
Na zdjęcie dwóch żołnierzy w mundurach podczas ćwiczeń wojskowych

Wojsko Polskie wysyła rezerwistom wezwania na ćwiczenia wojskowe. Wezwanie do wojska w 2022 roku ma otrzymać 200 tys. osób, a w 2023 roku – 250 tysięcy. Mają dwa tygodnie na zameldowanie się w jednostce wojskowej. Zobaczcie jak wojsko polskie wysyła wezwania na ćwiczenia.

Reklama

Wojsko wysyła wezwania na ćwiczenia wojskowe

Armia informuje, że przesyła wezwanie na ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy wynikające z ustawy o Obronie Ojczyzny tylko i wyłącznie Pocztą Polską.

Portal wojsko-polskie.pl zachęca: – „Zawsze korzystaj ze sprawdzonych źródeł informacji i weryfikuj pozyskaną wiedzę w kolejnym źródle. Jeśli masz wątpliwości zawsze możesz skontaktować się ze swoim Wojskowym Centrum Rekrutacji. Pełną listę WCR publikujemy tutaj”.

Armia przypomina, że wezwania na ćwiczenia nie są wysyłane e-mailowo czy SMS-ami. 

Armia wzywa! MON szykuje powołania na ćwiczenia rezerwy. Kto pójdzie w kamasze w 2023 r?

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało liczbę osób, które mogą być powołane w 2023 r. do czynnej służby wojskowej, oraz tych, które mogą pełnić służbę w rezerwie. W sumie wezwanie do armii może dostać 250 tys. żołnierzy rezerwy, o ile nie skończyli 55 lat lub nie pełnią jakiejś ważnej funkcji. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia. 

Kto dostanie powołanie na ćwiczenia wojskowe w 2023 r. 

MON zaznacza, że będzie możliwość wyboru terminu ćwiczenia i jednostki. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni. Odmowę trzeba będzie uzasadnić, np. stanem zdrowia lub sytuacją zawodową.

Z wezwaniami na ćwiczenia, w pierwszej kolejności powinni się liczyć ci, którzy wykonują zawody przydatne armii: lekarze pielęgniarki, informatycy kierowcy i prawnicy.

Polacy popierają obowiązek ćwiczeń wojskowych

Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zrobiła badanie, w którym zapytano Polaków, czy należy przeprowadzać i powoływać na ćwiczenia wojskowe zwykłych obywateli, którzy przeszli kwalifikację wojskową i mają kategorię „A”. Z badań wynika, że Polacy w większości popierają obowiązek ćwiczeń wojskowych.

– Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała „tak” – „zdecydowanie tak” wskazało 24,9 procent badanych, a „raczej tak” 29,9 procent. 35,8 procent jest przeciwnego zdania. Odpowiedzi „raczej nie” udzieliło 21,7 procent, a „zdecydowanie nie” tylko 14,1 procent. Zdania w tym temacie nie ma 9,4 procent pytanych – pisze portal internetowy Wirtualna Polska.

Ustawa o obronie Ojczyzny: zmiany, rodzaje rezerwy 

Do kwietnia 2022 r. w polskiej armii była jedna rezerwa. Byli w niej ci, którzy przeszli kwalifikację wojskową, ale nie odbyli przeszkolenia wojskowego a także byli wojskowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Od 23 kwietnia br. obowiązuje ustawa o Obronie Ojczyzny i wprowadza ona dwie rezerwy: pasywną i aktywną. Rezerwę pasywną tworzą wszystkie osoby, które:

  • przeszły kwalifikację wojskową, ale nie odbyły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi,
  • mają jakikolwiek kurs wojskowy, ale nie złożyły przysięgi wojskowej,
  • złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl