Efektem publikacji o prezesie Polskiego Związku Tenisowego Mirosławie Skrzypczyńskim (publikowanym w Onet.pl) była jego dymisja.
Dziennikarze napisali, że Skrzypczyński przez lata stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec bliskich i wobec zawodniczek. Kilka osób – w tym Katarzyna Kotula, dzisiejsza posłanka, a dawniej tenisistka trenowana przez Skrzypczyńskiego, zarzuciło mu molestowanie, kiedy były nastolatkami. Publikacje wstrząsnęły polskim środowiskiem sportowym. Znakomici zawodnicy Iga Świątek i Hubert Hurkacz, w komentarzach napisali, że nie ma ich zgody na przemoc w sporcie.
Udało się, po raz drugi (z rzędu!) dostać Grand Pressa, w tej samej kategorii "News".Jacek Harłukowicz po wtorkowej gali Grand Press 2022
Harłukowicz jest jednym z najlepszych w Polsce dziennikarzy śledczych. W zawodzie pracuje od ponad 20 lat, pracował m.in. w „Gazecie Wrocławskiej”, „Gazecie Wyborczej”, od niedawna jest związany z Onet.pl. Zajmuje się przede wszystkim opisywaniem świata polityki oraz relacji polityków i biznesu.
Grand Press za jakościowe dziennikarstwo
Organizatorem konkursu jest przez wydawcę magazynu Press. Nagrody Grand Press przyznawana jest od 26 lat, konkurs składa się z dwóch części:
- rywalizacji w kategoriach tematycznych: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż audio, Reportaż telewizyjny/wideo, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne i Nowe formy dziennikarskie.
- konkursu na Dziennikarza Roku.
- przyznane są również nagrody: Grand Press Digital, Grand Press Economy, Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego za Książkę Reporterską Roku.
Mocna wrocławska reprezentacja w Grand Press
Jacek Harłukowicz w tegorocznym konkursie miał jeszcze dwie nominacje. W kategorii „news” za tekst „Kulisy strategicznej transakcji rządu. Spółka dawnego rzecznika PiS na liście płac firmy Orbána”. Oraz w kategorii „dziennikarstwo śledcze” za cykl materiałów (przygotowanych z Marcinem Rybakiem jeszcze dla „Gazety Wyborczej) o tajemnicy działki Mateusza Morawieckiego na Oporowie.
W tej samej kategorii nominację uzyskał także inny wrocławianin, Michał Kokot. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” został wyróżniony za serię tekstów o osobach inwigilowanych przez służby specjalne przy użyciu systemu Pegasus.
Natomiast w kategorii „wywiad” nominowana była wrocławianka Ewelina Lis za rozmowę z Edytą Brzozowską: Łukasz chorował na depresję.