Kościół franciszkanów w Kłodzku, most w Lądku Zdroju, kaplica pw. św. Onufrego w Stroniu Śląskim – katalog zabytkowych obiektów, które ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi zawiera setki pozycji.
Najbardziej "spektakularnym" wydarzeniem wywołanym przez wielką wodę jest zaginięcie figury św. Jana Nepomucena, którą fala porwała z mostu w Lądku. Szokujące są zdjęcia z kościoła i klasztoru franciszkanów w Kłodzku. W świątyni woda podeszła aż do ambony.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Dariusz Gibski, w ciągu ostatnich tygodni wiele razy był na terenach objętych powodzią.
Pamiętać trzeba, że zniszczeniu uległy nie tylko obiekty wpisane do rejestru zabytków, ale także zabytki ujęte w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że szacunkowe liczby obiektów dotkniętych powodzią będą wzrastać. Inspektorzy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na bieżąco wypełniają ankiety poszczególnych obiektów, uzupełniana jest lista zbiorcza.Dariusz Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, FB
100 mln zł z ministerstwa kultury
Najbardziej zniszczone rejony, czyli miasteczka i okolice Lądka-Zdrój, Stronia Śląskiego, Kłodzka, Starego Waliszowa, odwiedzili również przedstawiciele ministerstwa kultury odpowiedzialni za zabytki.
Woda naruszyła struktury wielu cennych obiektów, w tym mostów, kościołów, pałaców i kamienic, które stanowią kluczową część naszej narodowej spuścizny. Zdewastowane budynki, zawilgocone fundamenty oraz zniszczenia wnętrz to wyzwania, którym musimy stawić czoła. Współpracujemy z ekspertami, konserwatorami, a także przedstawicielami lokalnych władz, by jak najszybciej podjąć działania naprawcze.Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, FB
Wiceminister Żelazowska zadeklarowała 100 mln zł na ratowanie zabytków uszkodzonych podczas powodzi. Przyznała, że pieniądze na ten cel muszą zostać przyznane jak najszybciej, bowiem obiekty ulegają degradacji.
Dolnośląski Konserwator Zabytków wylicza:
- na murach wewnętrznych kościoła franciszkanów w Kłodzku pojawiają się wykwity, coraz bardziej widoczna jest korozja biologiczna elementów zgromadzonych w refektarzu;
- most św. Jana w Kłodzku wymaga ekspertyzy technicznej i tymczasowego zabezpieczenia na czas zimowy;
- most św. Jana w Lądku: obiekt stracił balustrady i nawierzchnię, wypłukana została zasypka sklepień, woda zmyła figurę św. Jana Nepomucena.
– W terenach dotkniętych powodzią, działają pierwsze grupy terenowe (architekt/konstruktor, konserwator dzieł sztuki), dokonujące oceny obiektów, określające zakres koniecznej do wykonania dokumentacji oraz wstępnie kosztorysujące wymagane zamierzenia – relacjonuje Dariusz Gibski w serwisie społecznościowym. – Będzie to konieczne dla aplikowania o dotacje na ten cel, a następnie na prace remontowe i konserwatorskie.