wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Polska przeciwdziała handlowi ludźmi

Polska przeciwdziała handlowi ludźmi

Redakcja www.wroclaw.pl,

Miliony ludzi uciekających przed wojną i związane z tym zamieszanie to tragiczny efekt agresji Rosji na Ukrainę. Niestety, zdarzają się kolejne dramatyczne tego konsekwencje – nie brakuje grup przestępczych, które wykorzystują dramat uchodźców, próbują handlować zniewolonymi ludźmi. Wiedząc o tym, polskie służby robią wszystko, by uchronić przed tym migrantów.

Reklama

Ogromna większość ludzi stara się pomóc uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Niestety, wraz z wybuchem konfliktu uaktywniły się grupy przestępcze, starające się zarobić na zagubionych migrantach. Ich ofiarami najczęściej padały kobiety i dzieci. To od razu wywołało reakcję polskich służb – Komendy Głównej Policji i Straży Granicznej.

Biuro Prezydialne Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA wspólnie opracowali ulotkę skierowaną do obywateli Ukrainy przekraczających granicę polsko-ukraińską (ale zawarte w niej treści przydadzą się również tym, którzy już przebywają na teranie Polski dłużej). Czytamy w niej, że w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia handlu ludźmi zarówno obywatele Ukrainy, jak i wszystkich innych państw mogą prosić o pomoc Krajowe Centrum Informacyjno-Konsultacyjne. Oto sprawy, o których powinni więc pamiętać uchodźcy:

  • jeżeli przekraczając ukraińsko-polską granicę nie mają zapewnionego transportu lub docelowego miejsca pobytu, powinni się udać do najbliższego punktu recepcyjnego;
  • korzystając z transportu oferowanego przez przypadkowe osoby, zawsze należy się trzymać w grupie; warto zapisać lub sfotografować numer rejestracyjny pojazdu, którym się podróżuje i w miarę możliwości przesłać go rodzinie lub znajomym;
  • nie powinno się przekazywać obcym osobom swoich dokumentów ani nie oddawać telefonu;
  • korzystając z ofert zatrudnienia, trzeba być rozważnym i czujnym;
  • Pozostawać w ciągłym kontakcie z rodziną lub znajomymi; należy poinformować ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie.

Komenda Główna Policji podpowiada również, gdzie szukać osoby zaginionej, która przekroczyła granicę Polski. W tym celu trzeba się skontaktować z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji: + 48 47 72 123 07 lub mejlowo:cpozkgp[at]policja.gov.pl.

Natomiast przypadki podejrzenia handlu ludźmi i innych przestępstw można zgłosić pod numerem + 48 47 72 565 02 lub mejlowo: handelludzmibsk[at]policja.gov.pl. Tam można też przekazywać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom takich przestępstw.

A jeśli ktokolwiek czuje się zagrożony, może dzwonić na europejski numer alarmowy – 112 (połączenie jest bezpłatne). Oryginalną ulotkę na ten temat można znaleźć na stronie polskiej policji:

Każdy może też skorzystać z telefonu zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi, tel. + 48 22 628 01 20 lub +48 22 628 99 99, mejl: kcik[at]strada.org.pl. Komplet informacji na te temat zawiera rządowa strona poświęcona temu problemowi: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl