Lipiec i sierpień to miesiące, w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Policja co roku przygotowuje „Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacji”. Niestety, jest codziennie aktualizowana.
W tym roku - od 21 czerwca do 30 lipca, zaznaczono na niej miejsca, w których zginęło aż 216 osób. Na Dolnym Śląsku jest 16 punktów, ofiar wypadków - 19.
Przed rokiem w zestawieniu na 7 sierpnia odnotowanych było 15 zdarzeń i 16 ofiar.
Smutna statystyka
Do najbardziej tragicznego zdarzenia doszło 23 lipca, wieczorem. Na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia zderzyły się dwa mercedesy. Poszkodowanych zostało trzech mężczyzn w wieku 23, 28 i 32 lat. Wszyscy zginęli - jeden z nich na miejscu, dwaj pozostali w szpitalu.
Na liście ofiar lipcowych wypadków są również m.in.: 35 -letnia kobieta, pasażerka auta, które na trasie Kamienna Góra - Kowary zjechało z drogi i uderzyło w drzewo, oraz 63-letni rowerzysta potrącony przez ciężarówkę pod Pieszycami.
Najwięcej poszkodowanych to kierowcy (10) oraz pasażerowie samochodów (4).
Apel: Nie daj sobie wbić krzyża!
Skutkami zdarzeń są najczęściej zderzenie pojazdów, uderzenie w drzewo, wywrócenie pojazdu.
Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych - to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W przeciągu tylko tych 33 dni ujawniliśmy aż 10 099 osób, które za kierownicę wsiadły po użyciu alkoholu.Komenda Główna Policji, komunikat
Policja przygotowała akcję ostrzegawczą pod hasłem: Nie daj sobie wbić krzyża! – Zatrzymaj się – Myśl – Żyj! Jej głównym elementem jest spot z przekazem dla kierowców.
Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa na drodze przygotowali także zestaw przykazań, który każdy uczestnik ruchu na drodze powinien wziąć do serca.
- Przygotuj swój pojazd do podróży – upewnij się, że jest sprawny.
- Kieruj pojazdem tylko, gdy jesteś wypoczęty, w dobrej formie psychofizycznej, a przede wszystkim wtedy, gdy jesteś trzeźwy.
- Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
- Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze - dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.
- Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu - bezpieczny, czyli taki, który pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
- Przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania.
- Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu bądź znajdującemu się na przejściu.
- Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie – zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.
- Pamiętaj, że dzieci w samochodzie należy przewozić w odpowiednich do ich wieku i wagi fotelikach.
- Podczas jazdy nie rozmawiaj przez telefon. Gdy jest to konieczne, korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
- W trakcie dłuższej podróży zadbaj o przerwy na odpoczynek – długie prowadzenie pojazdu może mieć negatywny wpływ na koncentrację.