wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pokojowa Nagroda Nobla dla Stowarzyszenia Memoriał. Zdelegalizowana w Rosji organizacja wcześniej otrzymała Nagrodę Nowaka-Jeziorańskiego

Pokojowa Nagroda Nobla dla Stowarzyszenia Memoriał. Zdelegalizowana w Rosji organizacja wcześniej otrzymała Nagrodę Nowaka-Jeziorańskiego

Tomasz Wysocki,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” „Memoriał”
Na zdjęciu Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”

Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu Memoriał, rosyjskiej organizacji zdelegalizowanej w Rosji, białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Białackiemu oraz Centrum Wolności Obywatelskich z Ukrainy. Przedstawiciele Memoriału w czerwcu odebrali we Wrocławiu Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiemu.

Reklama

– Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla reprezentują społeczeństwo obywatelskie w swoich krajach. Od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli – napisano w komunikacie dotyczącym laureatów Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2022.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka Memoriał powstało w 1989 r. w Rosji. W czerwcu 2022 r. przedstawicielki Memoriału odebrały we Wrocławiu Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawaną za działania na rzecz swobód obywatelskich.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: – Z wdzięcznością myślimy o państwa działaniach w czasie pokoju, o wytrwałym upominaniu się o prawdę, pokój i niezależność narodów także w czasie wojny. Jeśli zdelegalizowane w Rosji Stowarzyszenie będzie chciało kontynuować swoje działania we Wrocławiu, znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście pamięci. Z całego serca cieszymy się i gratulujemy tej nagrody. Zasłużyliście Państwo na nią, jak mało kto!

Wyróżnienie dla białoruskiego opozycjonisty

We Wrocławiu był także Aleś Białacki, białoruski opozycjonista, wyróżniony w tym roku przez Norweski Komitet Noblowski. W 2011 podczas Wroclaw Global Forum – międzynarodowej konferencji z udziałem polityków, biznesmenów, działaczy społecznych, naukowców i publicystów z całego świata – odebrał Nagrodę Wolności (Freedom Awards).

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”

Rosyjskie stowarzyszenie powstało 26–28 stycznia 1989 roku. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, zwłaszcza w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Ma własne archiwum i bibliotekę, gromadzi dane i literaturę na tematy związane w represjami w czasach ZSRR. Ważną częścią działalności Memoriału są studia nad polskimi ofiarami represji, w tym zbrodni katyńskiej.

Przewodniczącym Stowarzyszenia jest Jan Raczyński, a wiceprzewodniczącymi Nikita Pietrow i Konstantin Morozow. Przy Stowarzyszeniu działa muzeum „Sztuka i życie Gułagu”, którego dyrektorem jest Nikita Ochotin. Funkcję koordynatora Komisji Polskiej Stowarzyszenia pełni Aleksandr Gurjanow.

Stowarzyszenie od dłuższego czasu jest represjonowane. Do aresztów i więzień trafiali działacze organizacji, a władza od lat próbuje wpisać „Memoriał” na listę „organizacji – agentów zagranicznych”. 28 grudnia 2021 roku rosyjski Sąd Najwyższy nakazał zamknięcie Stowarzyszenia.

„Memoriał” prowadzi także studia nad polskimi ofiarami represji, w tym zbrodni katyńskiej. Koordynatorem Komisji Polskiej Stowarzyszenia Memoriał jest Aleksandr Gurjanow.

Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Ośrodkiem Karta, od 1992 r. tworząc Indeks Represjonowanych, który jest całościową, imienną dokumentacją losów obywateli polskich represjonowanych przez organa władzy sowieckiej w latach 1939–56. Zweryfikowane dane publikowane są w postaci tomów obejmujących ofiary różnych kategorii represji. Do tej pory przygotowano piętnaście tomów.

Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a jednocześnie członek kapituły Nagrody, prognozuje, że bogata i długoletnia działalność „Memoriału” przynosi owoce i nie idzie na marne.

To dopiero drugie w historii tej nagrody wyróżnienie przyznane konkretnej organizacji. W 2013 r. uhonorowaliśmy Instytut Literacki „Kultura”, powołany przez orędownika spraw wschodnich, Jerzego Giedroycia. „Memoriał” upomina się z kolei o pamięć pomordowanych narodów w wyniku działań komunistycznego systemu. Putin wciąż ma władzę, lecz nie ma monopolu na suwerenność. Prędzej czy później tę batalię z własnym narodem, na który podniósł rękę, przegra
dyr. Juzwenko

„Memoriał” w czerwcu odebrał Nagrodę Jana-Nowaka Jeziorańskiego

Nagroda wręczana jest zawsze 4 czerwca, w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Trafia w ręce postaci, które uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”, a także do instytucji, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wręczenie Nagrody Nowaka-Jeziorańskiego przedstawicielkom Stowarzyszenia Memoriał Um Wrocław
Wręczenie Nagrody Nowaka-Jeziorańskiego przedstawicielkom Stowarzyszenia Memoriał

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl