wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pogrzeb papieża Franciszka: jak wybrać się z Wrocławia do Rzymu i gdzie oglądać mszę w telewizji

Msza pogrzebowa Santo Padre Francesco, Ojca Świętego Franciszka, rozpocznie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie i będzie pokazywana na żywo przez największe polskie stacje telewizyjne. Jeżeli ktoś zamierza uczestniczyć w uroczystości osobiście, może sprawdzić poniższe propozycje podróży. Piszemy także o kościele, w którym pochowają Franciszka, czyli o Papieskiej Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie i przypominamy modlitwę w intencji pokoju, którą papież odmówił tam jesienią ubiegłego roku.

Reklama

Papież zmarł w Wielkanocny Poniedziałek 21 kwietnia 2025 roku. Dzień później jego ciało zostało złożone do trumny i wystawione w Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie Franciszek mieszkał. Tam hołd składali mu dostojnicy Kościoła i jego współpracownicy m.in. kardynałowie, biskupi i gwardziści watykańscy.

W środę 23 kwietnia trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, aby przez najbliższe dni – do piątkowego wieczoru – modlić się przy niej mogli wszyscy wierni.

W sobotę 26 kwietnia na placu Świętego Piotra w Watykanie rozpocznie się o godzinie 10:00 msza pogrzebowa.

Przykładowe podróże i stacje transmitujące pogrzeb

Watykan leży po zachodniej stronie Tybru, około 3 kilometrów od centrum Rzymu. Z Wrocławia do stolicy Włoch można dostać się na kilka sposobów. Najszybciej – bezpośrednim samolotem na podmiejskie lotnisko Ciampino, ale ani na czwartek, ani na piątek nie ma już biletów. Zostały na wieczorny lot w środę o godzinie 18:00 w cenie powyżej tysiąca złotych.

Jak dostać się inaczej, żeby zdążyć na pogrzeb papieża Franciszka?

Można polecieć na inne lotnisko we Włoszech np. do Pizy, Bergamo pod Mediolanem, Treviso koło Wenecji, Bolonii, po czym przesiąść się w pociąg Tenitalia lub wynająć auto na lotnisku. Sprawdzamy przykładowe trasy łączące samoloty i pociągi.

czwartek 24 kwietnia

  • lot Ryanairem z Wrocławia do Pizy o godzinie 15:15 i z lądowaniem o 17:10;
  • pociąg z Pizy (stacja Piza Centrale) do Rzymu (stacja Roma Termini) o godzinie 19:31 z przyjazdem o 21:30.

Koszt takiej podróży, z najmniejszym bagażem wliczonym w cenę biletu lotniczego, to około 600 złotych.

piątek 25 kwietnia

  • lot Ryanairem z Wrocławia do Bolonii o godzinie 17:25 i z lądowaniem o 19:10;
  • pociąg z Bolonii (stacja Bologna Centrale) do Rzymu (stacja Roma Termini) o godzinie 21:27 z przyjazdem o 23:54;

Koszt takiej podróży, z najmniejszym bagażem wliczonym w cenę biletu lotniczego, to około 740 złotych.

piątek 25 kwietnia

  • lot Ryanairem z Wrocławia do Neapolu o godzinie 16:10 i z lądowaniem o 18:15;
  • pociąg z Neapolu (stacja Napoli Centrale) do Rzymu (stacja Roma Termini) o godzinie 20:30 z przyjazdem o 21:38;

Koszt takiej podróży, z najmniejszym bagażem wliczonym w cenę biletu lotniczego, to około 730 złotych.

Rozkłady są do sprawdzenia na stronach przewoźników:

Powyższe trzy przykłady były przez nas sprawdzone w środę 23 kwietnia przed godziną 13:00.

Inne opcje, dłuższe, to autobusy i samochody.

Pomiędzy Wrocławiem a Rzymem kursują autokary przewoźnika Flixbus, ale trzeba się przesiadać raz lub dwa. Najszybszy przejazd trwa ponad 24 godziny. Ceny biletów na transport z czwartku na piątrek zaczynają się od około 644 złotych.

Krócej (według mapy Google) zajmuje przejazd z Wrocławia do Watykanu samochodem – między 18 a 19 godzin. Trasa, długości ok. 1600 kilometrów, wiedzie przez Czechy i Austrię. We Włoszech koło Wenecji, Bolonii i Florencji. Są potrzebne winiety na autostrady.

Uroczystości pogrzebowe z placu Świętego Piotra w Watykanie będą przekazywane na żywo przez największe stacje telewizyjne w Polsce np. TVP 1, TVP Info, TVN 24 i Polsat News.

Papież Franciszek – zgodnie z życzeniem zapisanym w testamencie – spocznie w Papieskiej Bazylice Matki Boskiej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Adres kościoła to Via Liberiana 27. Świątynia jest położona w pobliżu kolejowego dworca głównego – Roma Termini.

Papieska Bazylika Matki Boskiej Większej w Rzymie

Basilica Papale di Santa Maria Maggiore jest zwykle otwarta codziennie od godz. 7:00 do 19:00.

Wstęp jest bezpłatny.

Doczesne szczątki papieża Franciszka będą pochowane w niszy w nawie bocznej – między kaplicami Paulińską a Sforzów.

Bilety kupuje się natomiast, aby zwiedzać świątynne muzeum, w tym Salę Papieży i Schody Berniniego.

Za opłatą można wypożyczyć audioprzewodnik po kościele w językach włoskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim lub francuskim. Dostępne jest także zwiedzanie w towarzystwie przewodnika z Muzeum Watykańskiego.

Z oficjalnej strony Papieskiej Bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie dowiadujemy się, że jest ona pierwszym w stolicy Włoch kościołem poświęconym Matce Bożej i jedną z czterech bazylik papieskich w Wiecznym Mieście.

Więcej informacji – tutaj.

<p>Kolumna przed bazyliką z figurą Matki Bożej, na drugim planie widać ceglaną wieżę (75 m wysokości) dzwonną, kt&oacute;ra - ze względu na ustawienie na wzg&oacute;zu - jest najwyższym punktem Rzymu&nbsp;&nbsp;</p> Basilica Papale di Santa Maria Maggiore
Kolumna przed bazyliką z figurą Matki Bożej, na drugim planie widać ceglaną wieżę (75 m wysokości) dzwonną, która - ze względu na ustawienie na wzgózu - jest najwyższym punktem Rzymu  

Modlitwa Franciszka w bazylice z 2024 roku

Papież Franciszek odwiedzał bazylikę wielokrotnie. 6 października 2024 roku odmówił w niej modlitwę różańcową w intencji daru pokoju.

Błagamy Cię: przyjmij nasze wołanie! Potrzebujemy Twojego miłującego spojrzenia. Twojego spojrzenia, które zaprasza nas, abyśmy zaufali Twojemu Synowi Jezusowi. Ty, która przyjmujesz nasze cierpienia, przyjdź nam z pomocą w czasach uciemiężenia niesprawiedliwością i spustoszenia wojnami. Otrzyj łzy z cierpiących twarzy opłakujących śmierć swoich bliskich, swoich dzieci. Przebudź nas z odrętwienia, które zaciemniło naszą drogę i uwolnij nasze serca z oręża przemocy, aby proroctwo Izajasza mogło się spełnić: „Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny”.
fragment modlitwy papieża Franciszka

Pełna treść tej modlitwy, złożonej w intencji pokoju przez Ojca Świętego w bazylice, jest opublikowana w kilku językach tutaj.

Szczególna ikona Matki Boskiej Śnieżnej

Budowę bazyliki na szczycie wzgórza Eskwilin rozpoczęto w IV wieku, a wydarzenie jest owiane wierzeniem o Maryi objawiającej się w tym samym czasie patrycjuszowi Janowi i papieżowi Liberiuszowi i proszącej ich o wzniesienie świątyni pod jej patronatem.

Matka Boska życzyła sobie, aby kościół był zbudowany w miejscu, w którym spadnie śnieg. Jego płatki pokryły wzgórze sierpniową nocą 352 roku… Kilkadziesiąt lat później, w kolejnym stuleciu, budowa ruszyła z polecenia innego papieża – Sykstusa III (bazylika ma swoją kaplicę Sykstyńską).

Na pamiątkę cudownego śniegu, każdego roku 5 sierpnia, podczas uroczystych obchodów na cześć patronki, z sufitu na ołtarz i wiernych spadają białe płatki, symbolizując jedność z Matką Bożą.

W bazylice jest szczególnie ważna ikona Salus Populi Romani (Polacy mówią o niej Matka Boska Śnieżna). Tradycja historyczna przypisuje jej stworzenie św. Łukaszowi Ewangeliście, patronowi malarzy. Papież Franciszek zawierzył temu uosobieniu maryjnemu swoje podróże apostolskie, modląc się przed ikoną przed wyjazdem i po powrocie.

W roku 2025 Kościół rzymskokatolicki obchodzi rok jubileuszowy, przypadający co 25 lat. Z tej okazji otworzyły się w papieskiej bazylice Drzwi Święte (Porta Santa), wykonane z brązu, znajdujące się w lewym portyku. Porta Santa symbolizują pojednanie z Bogiem i rozpoczęcie nowego życia.

<p>Bazylika, w kt&oacute;rej spocznie Franciszek, zdjęcie z nabożeństwa wielkopostnego&nbsp;</p> Basilica Papale di Santa Maria Maggiore
Bazylika, w której spocznie Franciszek, zdjęcie z nabożeństwa wielkopostnego 

Franciszek, który zmarł w wieku 88 lat i po 12 latach pontyfikatu, będzie ósmym papieżem pochowanym w kościele Basilica Papale di Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Więcej o świątyni – tutaj. W galerii są zdjęcia, w tym z nabożeństw z Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama