4. Pogrzeb Krzysztofa Balawejdera. Prezes MPK spoczął na cmentarzu na Sępolnie we wtorek, 24 stycznia 2023 roku
Na zdjęciu: żałobnicy w kościele podczas uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Balawejdera Oleksandr Poliakovskyi

Krzysztof Balawejder, zmarły nagle przed kilkoma dniami. Został dziś (24 stycznia) pochowany na Cmentarzu Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 14 mszą żałobną w kościele pw. św. Faustyny.

Msza święta w kościele rozpoczęła się o godzinie 14.00. Po modlitwie w świątyni kondukt żałobny przeszedł na cmentarz parafialny Świętej Rodziny. Krzysztofa Balawejdera pożegnali bliscy z rodziny, przyjaciele i koledzy z pracy, przedstawiciele władz miasta, a wśród nich prezydent i radni, reprezentanci służb mundurowych oraz inni oficjele i wrocławianie. Wiele osób przyszło w charakterystycznych dla prezesa MPK żółtych szalikach.

- Mamy do czynienia z osobą wyjątkową - mówił podczas pożegnania w kościele św. Faustyny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Historia Krzysztofa, jego aktywności, jego związki z ludźmi to w istocie - jakby powiedział nasz kolega - taka oniryczna opowieść o po prostu dobrym człowieku.

Pożegnania w księdze kondolencyjnej

Inną formą pożegnania był wpis do księgi kondolencyjnej, która czeka do piątku (27 stycznia) w siedzibie wrocławskiego MPK przy ulicy Prusa 75-79 (w godzinach od 8.00 do 16.00). Prezydent Wrocławia napisał w niej:

Kochany Krzyśku. Powtórzę. Jesteś (bo nie umiem akurat o Tobie pisać, że byłeś) Super Prezesem, Super Obywatelem Miasta, Super Kibicem, Super Kolegą i po prostu dobrym człowiekiem. Wrocław oraz my wszyscy jesteśmy i zawsze będziemy Ci za wszystko wdzięczni. I zawsze będziemy pamiętać.
Jacek Sutryk w księdze kondolencyjnej Krzysztofa Balawejdera

Krzysztof Balawejder (1978 – 2023)

Krzysztof Balawejder urodził się w 1978 roku we Wrocławiu. Zmarł 19 stycznia 2023 roku. Żył 44 lata.

Funkcję prezesa zarządu MPK Wrocław pełnił od 6 maja 2019 roku. W tym czasie konsekwentnie realizował programy modernizacji floty i wrocławskich torowisk, w tym Torywolucję, której efekty po raz ostatni podsumował 30 grudnia.

Krzysztof Balawejder dał się poznać jako społecznik, aktywny manager, pasjonat transportu miejskiego. Jego koledzy z pracy piszą, że bez reszty angażował się w zarządzanie największą spółką miejską oraz w liczne akcje charytatywne i społeczne, w ostatnim czasie szczególnie na rzecz Ukrainy. Jako zapalony kibic chętnie współpracował z wrocławskimi klubami sportowymi, rozmawiał z mieszkańcami. Zawsze był uśmiechnięty i z dystansem do siebie.

Przed podjęciem pracy w MPK Wrocław stał na czele spółki POLBUS-PKS w latach 2012 – 2019. Wcześniej zaangażowany był w pracę w Ministerstwie Skarbu Państwa. Był związany także z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Ukończył politologię, a następnie studia doktoranckie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Był założycielem i członkiem Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jego ciepło, serdeczność i niezwykłe oddanie miastu i sprawom ważnym dla jego mieszkańców stanowiły fundament misji MPK i pozostaną z nami na zawsze. Krzysztofie, przyjacielu - każdego dnia ciężką pracą i zaangażowaniem będziemy honorować Twoją pamięć.
współpracownicy na stronie MPK Wrocław