wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Podręcznik do historii i teraźniejszości – czy wrocławskie szkoły będą go używać?
Kliknij, aby powiększyć
Czy wrocławskie szkoły będą używały podręcznika do HiT-u? fot. Tomasz Hołod / archiwum wroclaw.pl
Czy wrocławskie szkoły będą używały podręcznika do HiT-u?

Przedmiot historia i teraźniejszość pojawi się w szkołach ponadpodstawowych od września br. W podręczniku autorstwa prof. Roszkowskiego kontrowersje budzi zamieszczony cytat dotyczący m.in. in vitro. Wiele szkół w Polsce z niego rezygnuje. Czy wrocławskie szkoły będą używały podręcznika? Sprawdź, co na ten temat sądzi prezydent miasta – Jacek Sutryk.

Reklama

Nowy przedmiot – Historia i teraźniejszość 

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Od września br. będzie wprowadzany w klasie pierwszej:

  • liceum ogólnokształcącego
  • technikum
  • branżowej szkoły I stopnia

Zastąpi on dotychczasową wiedzę o społeczeństwie.

Kontrowersyjny podręcznik do HiT-u

Do tej pory resort edukacji dopuścił tylko jeden podręcznik do historii i teraźniejszości, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik wywołał liczne kontrowersje, jedną z nich jest fragment dotyczący m.in. płodności i planowania rodziny, który znajduje się na stronie 226. Brzmi on następująco:

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju produkcję”.

Zdaniem wielu osób, jest to nawoływanie do nienawiści wobec dzieci poczętych metodą in vitro. Coraz więcej szkół w Polsce rezygnuje z tego podręcznika. 

W poniedziałek, 29 sierpnia, miała zostać wydana zgoda na dopuszczenie drugiego podręcznika do historii i teraźniejszości, przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Wkrótce ma się pojawić również kolejny, a szkoły będą mogły wybrać, z którego podręcznika uczyć młodzież. Wciąż czekamy na potwierdzenie tej informacji (31 sierpnia, do południa, decyzja o drugim podręczniku jeszcze nie została podjęta).

– Wszyscy, co chcą, mogą napisać podręcznik do historii i teraźniejszości. Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie do użytkowania podręczników. W poniedziałek wyjdzie zgoda na podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych jako drugi, bo został zgłoszony jako drugi pod koniec czerwca. Procedura trwa od półtora do dwóch miesięcy. Za chwilkę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa – poinformował minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Zgodnie z polskim prawem to dyrektor szkoły decyduje o tym, jaki podręcznik wybierze do nauczania danego przedmiotu. Nauczyciele mogą również sami przygotować własne materiały (zgodnie z podstawą programową).

Mapa szkół, które nie będą korzystały w podręcznika

Sieć organizacji Wolna Szkoła stworzyła interaktywną mapę, dzięki której można sprawdzić, które szkoły nie będą korzystały z kontrowersyjnego podręcznika do HiT-u, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

Znalazło się już na niej ponad 1000 placówek edukacyjnych, a mapa jest wciąż aktualizowana.

Czy wrocławskie szkoły będą korzystać z podręcznika 

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk wydał oświadczenie w sprawie podręcznika do HiT-u autorstwa prof. Roszkowskiego.

Prezydent uważa, że podręcznik jest wykluczający i szerzy niechęć wobec określonych grup społecznych. 

– Jako przykład języka wykluczającego i szkalującego poszczególne grupy wskażę chociażby fragment, dotyczący zapłodnienia metodą in vitro, gdzie autor pisze „Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju produkcję?”. Przecież to wprost atak i nawoływanie do nienawiści wobec dzieci poczętych metodą in vitro, która – jak wiemy – jest m.in. we Wrocławiu współfinansowana z budżetu gminy. I dzięki tej metodzie w naszym mieście przybyło 120 wrocławian co dało szczęście wielu parom, które piszą do mnie jak długo czekali na taką szansę. Nie wolno o żadnym dziecku powiedzieć, że jest „wyprodukowane’”, każde dziecko zasługuje na miłość i szacunek – pisze prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Szkoła ma rozwijać talenty, otwierać oczy na fakty, pokazywać wzorce, uczyć szacunku do drugiego człowieka. Podręcznik, który jest pełen treści nieprawdziwych i ubliżających grupom ludzi, ma walor głównie propagandowy i indoktrynujący, a jako nienaukowy, nie powinien nigdy trafić do rąk uczniów i nauczycieli.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W wykazie podręczników na nowy rok szkolny, podręcznik do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego nie znalazł się m.in. w III LO przy ul. Składowej, VII LO przy ul. Kruczej, XIV LO przy ul. Brücknera czy Technikum nr 15 przy ul. Skwierzyńskiej.

Wiele szkół podejmie decyzję dotyczącą podręcznika we wrześniu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl