Rozwój kanalizacji na północnym-wschodzie miasta możliwy jest dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich” – podkreślił Arkadiusz Szczęśniak, dyrektor inwestycji w MPWiK. „Obecnie chcemy przyspieszyć realizację niektórych zadań, aby usprawnić cały ten program” – dodał. Przyspieszenie prac ma polegać na tym, że mimo nie podpisanej umowy rozpoczyna się procedura przetargowa. „Taką możliwość daje nam prawo, aby praktycznie na drugi dzień po podpisaniu umowy móc wbijać łopaty w ziemię” – podkreśla A. Szczęśniak
Tuż po Wielkanocy nastąpi otwarcie ofert dotyczących prac na Osobowicach i prawdopodobnie w wakacje rozpoczną się tam prace. Pierwsi mieszkańcy będą mogli się podłączyć do sieci jeszcze w tym roku. W ciągu 2,5 roku kanalizacja ma być doprowadzona także do Zakrzowa, Pawłowic, Zgorzeliska i części Ratynia.
W późniejszym czasie, na dostęp do sieci kanalizacji MPWiK mogą liczyć także mieszkańcy Polanowic, Sołtysowic i Bieńkowic.
W kolejnym etapie prace będą prowadzone dla osiedli Kowale, Widawa i Lipa Piotrowska. „Skanalizowanie tych osiedli jest uzależnione od przyznania kolejnego dofinansowania unijnego z nowego budżetu” – dodał A. Szczęśniak.
Doprowadzenie sieci do osiedli to pierwszy krok dla mieszkańców w pełnym skanalizowaniu mieszkań. Dlatego pracownicy MPWiK zaapelowali do wrocławian, aby już teraz zainteresowali się jak przyłączyć się do podłączanej sieci. Wykonanie przyłączenia do sieci jest bowiem po stronie właścicieli nieruchomości. „Najlepiej zrobić to w czasie wykonywanych przez nas prac – obniża to znacznie koszty przyłączenia” – przekonuje Robert Madejowski, dyrektor techniczny.
Koszt zaplanowanych prac wynosi 330 mln zł. Powstanie 85 km kanalizacji, z której skorzysta 14 tys. mieskzańców. Zwiększy to skanalizowanie Wrocławia o niecałe 5%.