Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Początek astronomicznej jesieni 2025. Kiedy rozpoczyna się jesień?
Za początek astronomicznej jesieni uznajemy moment, kiedy słońce przechodzi przez punkt równonocy jesiennej. Zazwyczaj wypada on między 22 a 23 września. W zależności od roku, daty te mogą się między sobą nieznacznie różnić. Tego dnia zrównuje się ze sobą także dzień z nocą. Jesienią pora dzienna powoli staje się coraz krótsza, a z każdą kolejną dobą wydłuża się pora nocna.
Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?
Kalendarzowa jesień, w przeciwieństwie do astronomicznej, zawsze wypada tego samego dnia. W naszej szerokości geograficznej jest to 23 września. Trwa ona aż do 22 grudnia, do momentu, na który przypada początek zimy.
Ile dni ma jesień?
Astronomiczna jesień trwa ok. 89-90 dni. Kalendarzowa jesień z kolei zawsze wynosi 89 dni.
Jesienne święta i wydarzenia
Jesienią wiele kultur i religii obchodzi swoje święta. W Polsce jest to między innymi Święto Niepodległości, Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W innych krajach są to chociażby Halloween i Dzień Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych czy Día de los Muertos w Meksyku.
Co robić w czasie jesieni?
Jesień, chociaż bywa deszczowa i wietrzna, wcale nie musi być nudna. Ze względu na to, że zaczyna się wtedy robić zimno na dworze, a dni są coraz krótsze, warto znaleźć sobie aktywności, które urozmaicą i umilą nam ten czas. Sprawdź poniżej nasze propozycje na jesienne dni!
Pomysły na jesienne aktywności
O tej porze roku, jedną z najpopularniejszych atrakcji są wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów. Sezon rozpoczyna się już we wrześniu, kiedy to pojawiają się pierwsze borowiki, maślaki, koźlarze, podgrzybki i kurki.
Jesień to także doskonały czas na spacery połączone ze zbieraniem kolorowych liści, żołędzi lub kasztanów. Można je później wykorzystać do dekoracji domu lub mieszkania czy wspólnej zabawy z dzieckiem.
Warto również spożytkować ten moment na porządki i przegląd ubrań w szafie. Przygotowanie swetrów, płaszczy i kozaków najlepiej zrobić zanim nastanie zima. Dobrze jest też sprawdzić stan naszych rzeczy i zastanowić się nad ich ewentualnym odświeżeniem lub kupnem nowych.
W tym okresie można także wybrać się na wycieczkę po Dolnym Śląsku, aby podziwiać piękne krajobrazy i kolory jesieni. W regionie organizowane są wtedy różnego rodzaju festiwale i jarmarki, na których spróbujemy regionalnych potraw, napojów oraz kupimy wyroby od lokalnych rzemieślników.
Co można robić jesienią we Wrocławiu?
W stolicy Dolnego Śląska o każdej porze roku znajdziemy wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów. Jesienią, kiedy miasto zmienia się nie do poznania, bogata oferta kulturalna i rozrywkowa przyciąga tysiące osób z całego kraju. Zobacz, co można robić wtedy we Wrocławiu!
Zwiedzanie zabytków i muzeów
Wrocław to miasto z bogatą historią oraz pięknymi zabytkami. Jedną z propozycji na jesienny spacer będzie więc przechadzka po Starym Mieście, gdzie znajduje się m.in. Katedra św. Jana Chrzciciela, Ratusz, Hala Targowa i Ostrów Tumski. Warto też odwiedzić Muzeum Narodowe, które o tej porze roku oplata złoto-czerwony bluszcz, Halę Stulecia z Pergolą czy Hydropolis – interaktywne centrum wiedzy o wodzie.
Spacer nad Odrą
Spacer nad brzegiem Odry to doskonały sposób na relaks i obcowanie z przyrodą. Stolica Dolnego Śląska słynie z wielu pięknych mostów, z których widok na panoramę Wrocławia jest niezapomniany. Można też wybrać się na rejs statkiem i podziwiać miasto z innej perspektywy.
Parki i ogrody we Wrocławiu
Wrocław to miasto zielonych terenów, które jesienią prezentują się niezwykle malowniczo. O tej porze roku dobrym pomysłem jest wybranie się na spacer do Parku Szczytnickiego, Parku Tołpy czy Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego, w którym w tym czasie organizowany jest Dolnośląski Festiwal Dyni.
Co jeść jesienią?
W stolicy Dolnego Śląska nie brakuje dobrych restauracji, pubów i kawiarni, w których można spróbować sezonowych dań. Jesienią szczególnie polecamy potrawy, takie jak krem z dyni, grzybowe risotto czy szarlotkę. W tym czasie warto także wzbogacić swoją dietę w warzywa dostępne o tej porze roku. To chociażby marchew, buraki, ziemniaki, pomidory, cebula, czosnek czy papryka. Wszystkie te produkty dostaniemy z kolei u lokalnych rolników i przetwórców, których znajdziemy na wrocławskich bazarach i targowiskach.