wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nie bójmy się udzielać pomocy! Jak należy postępować? [INSTRUKCJA PIERWSZEJ POMOCY]
Kliknij, aby powiększyć
Pierwsza pomoc medyczna / zdjęcie ilustracyjne freepik.com
Pierwsza pomoc medyczna / zdjęcie ilustracyjne

Wypadek komunikacyjny, atak epilepsji, omdlenie – niewiele trzeba, by pomóc ludziom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Jak nie wpaść w panikę i w jaki sposób ratować poszkodowanych, wyjaśnia Anna Krzyszowska-Kamińska, lekarka rodzinna z Wrocławia. Zobaczcie, co należy zrobić.

Reklama

Pierwsza pomoc medyczna

Przystanek MPK we Wrocławiu, normalny poranek. Na tramwaj czeka kilkanaście osób. Nagle mdleje starszy pan. – Czy ktoś może pomóc?! – pyta nerwowo stojąca obok dziewczyna. Nikt się nie zgłasza, wszyscy są przestraszeni. W końcu przed szereg wychodzi 30-latek, który układa omdlałego człowieka na chodniku i wzywa pogotowie ratunkowe. Po dłuższej chwili starszy pan podnosi głowę...

Dlaczego panikujemy w takich sytuacjach? Boimy się udzielać pomocy, bo… nie wiemy, co mamy robić. Jak więc powinienem postąpić w sytuacji takiej, jak ta opisana przed chwilą?

To prosta instrukcja obsługi osoby, która wymaga pomocy:

  1. Zorientuj się, co dzieje i czy nic Ci nie grozi. Bezpieczeństwo ratownika jest ważniejsze niż udzielenie pomocy – zwłaszcza w przypadku kolizji drogowych (wyłącz silnik, postaw trójkąt ostrzegawczy itp.), porażeniach prądem (odłącz źródło prądu), zatrucia gazem (zapewnij dostęp świeżego powietrza), załóż rękawiczki jednorazowe i kamizelkę odblaskową.
  2. Oceń stan poszkodowanego: czy jest przytomny, czy odpowiada na proste pytania – jeśli nie, potrząśnij za ramię, brak reakcji oznacza, że mamy do czynienia z osobą nieprzytomną. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, pozostaw go w pozycji zastanej lub wygodnej dla niego, zapytaj, czy potrzebuje pomocy, wezwij pogotowie, jeśli uznasz, że jest konieczne. Jeśli tak, sprawdź drożność dróg oddechowych, a więc to, czy nie słychać charczenia, bulgotania, świstów. Wszystko to nas niepokoi – zobacz więc, czy osoba poszkodowana nie ma w jamie ustnej czegoś, co mu przeszkadza oddychać.
  3. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, poproś o pomoc konkretną osobę – świadka zdarzenia. Skontroluj oddech – jeśli leży w innej pozycji, odwróć poszkodowanego na plecy, usuń ewentualne ciało obce z ust, odchyl głowę do tyłu (jedna dłoń na czole, a dwa palce drugiej – wskazujący i środkowy – na żuchwie) pochyl się nad poszkodowanym, zbliżając policzek i ucho blisko jego ust i nosa, obserwując jednocześnie klatkę piersiową. Przez 10 sekund powinieneś zauważyć minimum dwa oddechy (mniej niż dwa więcej niż pięć oznacza problemy). Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej, wezwać pogotowie, kontrolować funkcje życiowe.
  4. Przytomnego wypytaj, co się stało: czy uderzył się, upadł, zażywał jakieś leki lub środki psychoaktywne, jak się nazywa.
  5. Zobacz, czy poszkodowany ma widoczne obrażenia ciała. Sprawdź, jakie części ciała zostały uszkodzone.
  6. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999: powiedz precyzyjnie, gdzie jesteś i co się stało, ilość poszkodowanych, rodzaj obrażeń, następnie postępuj zgodnie z poleceniami dyspozytora.
  7. Zostań z poszkodowanym do przyjazdu służb.

Nieco inaczej trzeba postępować, gdy poszkodowana osoba jest nieprzytomna:

  • Udrożnij drogi oddechowe – wyciągnij z jej ust ciała obce, np. protezy zębowe.
  • Połóż jedną rękę na czole, a dwa palce drugiej dłoni ułóż pod brodą i odchyl głowę do tyłu. Sprawdź, czy ratowana osoba oddycha (widzę, słyszę , czuje). Jeśli nie, wezwij pomoc (nr 112 lub 999).
  • Jeśli poszkodowany nie oddycha, ułóż go na twardym podłożu i rozpocznij masaż serca: uklęknij obok na oba kolana, umieść jedną dłoń pośrodku odsłoniętej klatki piersiowej na niej drugą, wyprostuj ramiona (proste w łokciach), uciski na głębokość 4-5 cm z szybkością 100 na minutę. Co 30 uciśnięć potrzebne są 2 wdechy.
  • Jeśli pacjent odzyskał krążenie i oddech, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.

Taka procedura przyda się w kilku najczęściej spotykanych sytuacjach awaryjnych:

  • Duszność:

Człowiek oddycha z wysiłkiem, nie jest w stanie mówić. Ułóż go w pozycji półsiedzącej (np. oprzyj o ścianę, nie kładź!), zapewnij mu dostęp świeżego powietrza, wezwij pomoc, dzwoniąc pod nr 112.

  • Omdlenie:

Krótkotrwała utrata przytomności. Człowiek jest blady, często pokryty zimnym potem, może na chwilę stracić przytomność. Ułóż go na plecach, zapewnij dostęp świeżego powietrza (rozepnij kołnierzyk, otwórz okno, wynieś z dusznego pomieszczenia). Jeśli jego stan się nie poprawia, wezwij pogotowie ratunkowe.

  • Krztuszenie się:

Pochyl poszkodowanego do przodu i zachęcaj do kaszlu. Jeśli nie jest w stanie kaszleć, uderz go 5 razy nasadą dłoni w okolicę między łopatkami (ewentualnie 5 razy uciśnij nadbrzusze). Po każdym uderzeniu obserwuj, czy ciało obce wypadło. Małe dzieci ułóż na ręce lub przez kolano głową w dół i uderz między łopatkami.

  • Napad drgawek:

Odsuń od osoby ratowanej przedmioty, o które mogłaby się uderzyć. Podtrzymuj głowę od dołu, wezwij pogotowie ratunkowe. Nie wkładaj ratowanemu niczego do ust i nie przytrzymuj na siłę innych części ciała. Po ustaniu drgawek oceń oddech i ewentualnie ułóż człowieka w pozycji bezpiecznej.

  • Ból w klatce piersiowej:

Ułóż ratowanego w pozycji półsiedzącej, zapewnij mu świeże powietrze. Jeśli ma swoje leki na takie dolegliwości, pozwól mu je zażyć. Wszystkie inne konsultuj z dyspozytorem pogotowia.

  • Porażenie prądem:

Odłącz źródło prądu. Sprawdź funkcje życiowe porażonego, wezwij pomoc, zaopatrz rany jałowym opatrunkiem.

  • Krwotok:

Silne krwawienie. Poznaj jego przyczynę i mocno zabezpiecz ranę, uciskając opatrunkiem. Pozostaw ciało obce w ranie! ( ono samoistnie tamuje trochę krwawienie). Wezwij pomoc, zabezpiecz poszkodowanego pod względem termicznym (okryj go kocem).

W którejkolwiek z takich sytuacji się znajdziesz, możesz pomóc! Już samo wezwanie pogotowia, zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia psychicznego (nie jesteś sam, zaraz będzie pomoc) jest ogromną pomocą. Polskie przepisy (Art.162 KK) nakładają na nas obowiązek udzielenia pomocy. Ufam, że każdy z nas chce pomóc i warto abyśmy umieli to robić.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl