Kiedy Pełnia Śnieżnego Księżyca? Skąd nazwa?
Nazwa lutowej pełni wywodzi się z tradycji i obserwacji przyrody rdzennych plemion Ameryki Północnej i odnosi się do śniegu, który często leży tam o tej porze roku.
Jak tłumaczył w rozmowie z www.wroclaw.pl Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego: – Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca różnymi, ciekawymi nazwami.
Kiedy będzie można podziwiać na niebie Pełnię Śnieżnego Księżyca 2025? We Wrocławiu Księżyc w pełni wzejdzie 12 lutego dokładnie o godz. 16.52 (za radą Karola Wójcickiego sprawdziliśmy to na stronie Timeanddate.com).
Czy zobaczymy pełnię Śnieżnego Księżyca we Wrocławiu?
Ze względu na duże zachmurzenie na razie nie wygląda na to, że uda się nam to zobaczyć, ale kto wie? Być może jakimś cudem uda się podziwiać naszego satelitę pomiędzy chmurami?
– Nad Wrocławiem jest zachmurzenie całkowite z chmurami warstwowymi, głównie z niższego i średniego piętra. Raczej nic nie wskazuje na to, że można liczyć na szybką zmianę - studzi nasz zapał Ewa Łapińska, synoptyczka z IMGW.
Na pogodne niebo można w środę 12 lutego liczyć w centralnej i wschodniej Polsce, a następna pełnia, zwana Pełnią Robaczego Księżyca, już 14 marca 2025.
Zobaczcie poniżej, jak prezentowała się Pełnia Śnieżnego Księżyca nad Wrocławiem w ubiegłym roku:
Przy okazji przypominamy, że w nocy i w czwartek 13 lutego na drogach Dolnego Śląska będzie bardzo ślisko. IMGW wydał alert 1. stopnia przed marznącymi opadami śniegu w regionie.