Koniec listopada to czas Mroźnego Księżyca, zwanego też Szronowym albo Bobrzym. Dwie pierwsze nazwy wiążą się oczywiście ze zbliżającą się wielkimi krokami zimą.
Z kolei ostatnia, podobnie jak wiele innych nazw pełni Księżyca, wywodzi się z obserwacji i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy zaobserwowali, że o tej porze roku bobry są aktywne, kończą bowiem budować swoje zapory przed zapadnięciem w zimowy sen. Wiązało się to również z polowaniami na te zwierzęta.
– Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe – to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca różnymi, ciekawymi nazwami – mówił w rozmowie z wroclaw.pl profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kiedy oglądać Pełnię Mroźnego Księżyca 2024?
Mroźny Księżyc w pełnej krasie pojawi się na niebie w piątek 15 listopada 2024, a maksimum osiągnie o godzinie 22.29. Tradycyjnie jednak powinien być już widoczny wcześniej.
Pełnia Księżyca będzie widoczna gołym okiem, a do jej obserwacji nie są potrzebne lunety, ani teleskopy. Tradycyjnie istotna jest tu pogoda i zachmurzenie. Jeśli ta będzie w najbliższych dniach łaskawa, a niebo bezchmurne, to czeka nas piękne widowisko.
źródło: NASA, Science
Nazwy pełni Księżyca (źródło NASA):
- w styczniu Pełnia Wilczego Księżyca,
- w lutym Pełnia Śnieżnego Księżyca,
- w marcu Pełnia Robaczego Księżyca,
- w kwietniu Pełnia Różowego Księżyca, zwana Rybną,
- w maju Pełnia Kwiatowego Księżyca,
- w czerwcu Pełnia Truskawkowego Księżyca,
- w lipcu Pełnia Koźlego Księżyca,
- w sierpniu Pełnia Księżyca Jesiotrów,
- we wrześniu Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Plonów,
- w październiku Pełnia Krwawego Księżyca,
- w listopadzie Pełnia Mroźnego Księżyca lub Bobrzego Księżyca,
- w grudniu Pełnia Zimnego lub Zimowego Księżyca.