Pchli targ w al. Kasztanowej organizowany jest na Borku od ośmiu lat, zwykle 5-6 razy w roku, między wiosną a jesienią. Stragany rozstawiane są na chodnikach i w ich pobliżu oraz na jezdni. Dlatego na kilka godzin ruch samochodowy w tym rejonie jest ograniczony.
To zawsze druga sobota miesiąca w kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu i październiku.
Nasza impreza ma już swoją tradycję, swoich wiernych wystawców i bywalców. Przez cały dzień przewija się przez targ około tysiąca osób. Większość mieszkańców okolicy jest entuzjastyczne ustosunkowana do tego wydarzenia i nie chce by było przenoszone. To już kultowe miejsce spotkań i sztandarowa impreza na Borku. Otrzymało nawet wyróżnienie prezydenta Wrocławia.Aleksandra Lemańska, organizatorka Pchlego targu na Kasztanowej
Bezpiecznie, czysto i jedno „ale”
Inicjatywa ma także swoich przeciwników, którzy interweniują w jej sprawie w miejskich urzędach i instytucjach. Dlatego już w ubiegłym roku Urząd Miejski wydał warunkową zgodę na organizację wydarzenia (w związku z zajęciem pasa ruchu przyzwolenie na pchli targ muszą dać policja, ZDiUM oraz władze miasta). A tym roku przedstawiciel magistratu poprosił o dodatkową opinię Rady Osiedla Borek.
W apelu do osiedlowych radnych organizatorka pisze, że ostatnie edycje pchlego targu przebiegły bez żadnych problemów. Po imprezie teren został posprzątany, nikt oficjalnie nie skarżył się na kłopoty z dojazdem do posesji.
Rada Osiedla Borek: Porozmawiajmy
Pchli targ na Kasztanowej odbywa się od wielu lat i cieszy się ogromną popularnością, także wśród radnych osiedlowych. W roku 2024 jednostki miejskie otrzymały protest grupy mieszkańców al. Kasztanowej, którzy skarżyli się na niedogodności, zwłaszcza, że planowano zwiększyć częstotliwość organizacji pchlego targu do dwóch sobót w miesiącu. Miasto uzależniło wydanie zgody na pchli targ od pozytywnej opinii Rady Osiedla. Działaliśmy pod presją czasu ponieważ do najbliższej imprezy pozostał niecały tydzień. Zorganizowaliśmy spotkanie z organizatorką imprez oraz osobami protestującymi. W efekcie podjęliśmy uchwałę kompromisową, którą zaakceptowały obie strony, zgodnie z którą wyrażamy opinię pozytywną na organizację pchlego targu w roku 2024 pod warunkiem zmiany lokalizacji imprezy w przyszłości.Miłosław Czekaj, Przewodniczący Zarządu Osiedla Borek
Szef Zarządu Osiedla Borek dodaje: - W styczniu 2025 otrzymaliśmy jednak do zaopiniowania wniosek organizatorki na organizację pchlego targu raz w miesiącu w dotychczasowej lokalizacji. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować konsultacje społeczne z mieszkańcami al. Kasztanowej i uczestnikami pchlego targu.
Konsultacje społeczne już się rozpoczęły. Opinie mieszkańców i odwiedzających wydarzenie zbierane są do 28 lutego pod adresem mailowym Rady Osiedla Borek. Zaplanowano także spotkanie konsultacyjne - w piątek, 28 lutego, o godz. 17:30, w siedzibie RO Borek przy ul. Powstańców Śl. 210-218.
Galeria zdjęć
O terminie i formach konsultacji RO poinformuje m.in. na stronie internetowej i na profilu na FB.
- Rada Osiedla na ubiegłorocznym spotkaniu zaproponowała zmianę lokalizacji pchlego targu w inne miejsce, które nie powodowałoby utrudnień dla mieszkańców. Kwestia ta leży jednak wyłącznie po stronie organizatorki. Bardzo chcielibyśmy ponownie wypracować kompromis ponieważ doceniamy wieloletnią pracę organizatorki pchlego targu i nie chcielibyśmy unicestwienia tej wspaniałej inicjatywy – mówi Miłosław Czekaj, Przewodniczący Zarządu Osiedla Borek. - Z drugiej jednak strony rozumiemy, że część mieszkańców al. Kasztanowej doświadcza niedogodności i musimy wziąć pod uwagę także ich zdanie. W ramach konsultacji zorganizujemy spotkanie w siedzibie Rady Osiedla, na którym wszystkie strony będą mogły się wypowiedzieć.