Dzieło życia inżyniera architekta Janusza Witwickiego można oglądać w jednej z bocznych kopuł Hali Stulecia. Dziś ekspozycja została uroczyście otwarta. - Mamy w jednym miejscu dwa obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Halę Stulecia i zabytkowe centrum Lwowa, choć w miniaturze – żartował Andrzej Baworowski, zanim wzruszenie odebrało mu mowę. – Idea niezwykłego człowieka dopełniła się. Plastyczna Panorama Dawnego Lwowa miała być miała zostać otwarta z okazji 600-lecia Lwowa, my otwieramy ją 75 lat później.
Z Ossolineum do Hali Stulecia
Panorama plastyczna dawnego Lwowa, czyli miniaturowa makieta miasta ukazująca Lwów w latach 1772-75 to dzieło architekta Janusza Witwickiego i jego zespołu. Makieta należy do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Tam też w październiku ubiegłego roku zespół konserwatorów zakończył jej renowację. Dokonali nie lada zadania – odnowili i złożyli XVIII-wieczne miasto wybudowane z 300 miniaturowych budynków – kamieniczek, kościołów, bram, murów obronnych.
- Bałem się, że nie zdążymy i nie uda nam się zakończyć prac nad Panoramą Lwowa, tak by pokazać ją dawnym mieszkańcom pamiętającym jeszcze miasto – mówił dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. – Teraz we Wrocławiu mamy dwa miasta – to, które odziedziczyliśmy po wojnie i to, z którego przybyły elity kształtujące życie powojennego Wrocławia – mówił Juzwenko.
Urodzinowy prezent
- Ten dzień jest naprawdę wyjątkowy – podkreślała Zofia Zakrzewska, córka Janusza Witwickiego. – To dzień moich rodziców. Ojciec okupił życiem budowę Panoramy Lwowa, matka walczyła o nią całe swoje życie. Ojca mojego zamordowano, matka nigdy nie zobaczyła jego ciała, więc pochowała go zachowując iskierkę nadziei, że może żyje – mówiła córka. Dziękowała wszystkim, dzięki którym udało się przywieźć Panoramę do Polski i tym, którzy ją ukrywali w Muzeum Narodowym, na Politechnice Warszawskiej, w Muzeum Architektury we Wrocławiu. – Marzenie mojej matki, jej trud i poświęcenie trwające tyle lat wreszcie przyniosły owoc. Wrzesień jest miesiącem urodzin moich rodziców. Dzisiejsze otwarcie to prezent urodzinowy dla nich – dodała Zofia Zakrzewska.
- Jesteśmy w miejscu symbolicznym dla Wrocławia, dotykamy duszy miasta, stąd te emocje – wypowiedziane i niewypowiedziane – zauważył Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.
Historia i spacery
Panorama wybudowana jest na sześciu płytach, z których każda mierzy 2 na 1,2 metra. Lwów przedstawiony jest w skali 1:200. Budynki zrobione są z kartonu, brystolu i sklejki, pokryte blachą miedzianą i ołowianą. Twórcy używali też drutu, a nawet celuloidu. Wszystkie wykonane są z niezwykłą precyzją, z zachowaniem detali architektonicznych. Każdy komin, każde okienko jest dokładnie odtworzone. Twórcy makiety specjalnie postarzali budynki, umieszczając na nich zacieki, ubytki tynku, by oddać prawdziwy charakter miasta.
Panorama znajduje się w jednej z bocznych kopuł Hali Stulecia. Makieta jest oświetlona tak, jak sobie zamyślił jej twórca. Specjalny projektor zmienia rodzaj padającego światła, widzowie oglądaj też Lwów nocą. Prezentację dopełniają multimedia. W tzw. kioskach wiedzy można zobaczyć film o Januszu Witwickim i jego dziele, przygotowany przez dr. Łukasza Koniarka z Ossolineum. Są też multimedia odnoszące się do współczesnego Lwowa m.in. filmy promujące Lwów. Fakty z historii miasta są wyświetlane na ścianie pomieszczenia, a zwiedzający mogą wybrać się na wirtualny spacer uliczkami dawnego Lwowa. Spacer zaczyna się przy Bramie Krakowskiej i poprowadzony jest tak, by zwiedzający dowiedzieli się jak wielokulturowy był Lwów. Odwiedzają m.in. katedrę ormiańską, katedrę łacińską i sobór Uspienski. Na makiecie nie znalazł się Archikatedralny sobór św. Jura, bo znajduje się poza centrum miasta, dlatego wyświetlany jest w formie hologramu. Oglądać makietę można też za pomocą małej kamery cyfrowej umieszczonej w makiecie.
Panoramę plastyczną dawnego Lwowa będzie można oglądać od 25 września. Ekspozycja jest czynna codziennie, także w niedziele. Bilety kosztują 10 zł – normalny, 8 zł – ulgowy.
Więcej informacji na stronie Panoramy plastycznej dawnego Lwowa