Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W poniedziałek rozpoczął się maturalny maraton z CKE. Według deklaracji złożonych przez uczniów w okręgu OKE Wrocław do egzaminu dojrzałości przystąpi 28 380 osób.
Matura 2025 z matematyki z CKE - 6 maja 2025
5 maja na pierwszy ogień poszedł język polski na poziomie podstawowym. We wtorek uczniowie przystąpią do obowiązkowych testów z matematyki, a w środę z języka angielskiego. Te trzy pisemne egzaminy w wersji podstawowej są obowiązkowe.
– Wydaje mi się, że o wiele lepsza jestem z matematyki, niż z języka polskiego. Rozszerzałam matmę cztery lata, dlatego celuję w wysoki wynik na maturze. Jestem dobrej myśli – mówiła w poniedziałek po egzaminie z języka polskiego Wiktoria, uczennica LO nr I we Wrocławiu.
– Matematyki w ogóle się nie boję. Jestem z niej zdecydowanie lepszy, niż z języka polskiego – przyznał Mateusz Białkowski, również uczeń tej szkoły.
- Egzamin dojrzałości z matematyki rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa 180 minut.
W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, to 50.
Robicie powtórkę przed maturą? Arkusz z egzaminu próbnego z matematyki z CKE możecie zobaczyć w naszej galerii.
- W tym artykule po zakończeniu matury z matematyki 2025 opublikujemy arkusze CKE.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i połamania piór!
Wyciek arkuszy maturalnych 2025 z polskiego
Przypominamy, że w poniedziałek 6 maja Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała na profilu w serwisie X, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych podczas matury z języka polskiego. Ktoś udostępnił je na jednym z portali społecznościowych w trakcie trwania egzaminu.
W odniesieniu do informacji medialnych dotyczących ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna oświadcza, że żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego z języka polskiego, tj. przed godziną 9:00. Pierwsze zdjęcia kolejnych stron arkusza zostały opublikowane na jednym z serwisów społecznościowych po godz. 9:15. Najprawdopodobniej zostały one wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenietelekomunikacyjne.CKE w serwisie X
CKE analizuje sprawę. Jeśli będzie podejrzenie złamania prawa, sprawa zostanie skierowana do odpowiednich służb - czytamy w komunikacie.
Matura 2025 - terminy egzaminów
poziom podstawowy, część pisemna:
- 5 maja (poniedziałek), godz. 9:00 – język polski
- 6 maja (wtorek), godz. 9:00 – matematyka
- 7 maja (środa), godz. 9:00 – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski
poziom rozszerzony, część pisemna:
- 8 maja (czwartek), godz. 9:00 – język angielski; godz. 14:00 – historia muzyki
- 9 maja (piątek), godz. 9:00 – biologia; godz. 14:00 – filozofia
- 12 maja (poniedziałek), godz. 9:00 – matematyka; godz. 14:00 – język rosyjski
- 13 maja (wtorek), godz. 9:00 – wiedza o społeczeństwie; godz. 14:00 – język niemiecki
- 14 maja (środa), godz. 9:00 – informatyka; godz. 14:00 – historia sztuki
- 15 maja (czwartek), godz. 9:00 – geografia; godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
- 16 maja (piątek), godz. 9:00 – chemia; godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)
- 19 maja (poniedziałek), godz. 9:00 – historia; godz. 14:00 – język francuski
- 20 maja (wtorek), godz. 9:00 – fizyka; godz. 14:00 – język hiszpański
- 21 maja (środa), godz. 9:00 – język polski; godz. 14:00 – język włoski
Matura ustna odbędzie się w terminie od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 maja oraz 16-18 maja). Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Termin ogłoszenia wyników: 8 lipca 2025 r.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdać maturę?
Aby zdać maturę i otrzymać świadectwo w 2025 r., należy:
- przystąpić oraz uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z każdego przedmiotu obowiązkowego:a) w części ustnej: z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego – bez określania poziomub) w części pisemnej: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego – na poziomie podstawowym
- przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym albo – w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
źródło: CKE