Prace rozpoczną się od zabezpieczenia istniejącej zieleni. Teren zostanie oczyszczony z pozostałości budowlanych oraz zalegającej roślinności.
Aby nowym nasadzeniom stworzyć dobre warunki do życia, wymienimy 10-centymetrową warstwę gruntu na ziemię urodzajną o pH dostosowanym do potrzeb roślin. Poza wysianiem nasion, z których powstanie łąka kwietna, posadzimy także dodatkowe drzewa i krzewy w bliskiej odległości od wiat śmietnikowych. Przestrzeń urozmaicimy również nowo uformowanym niskim nasypem, który będzie częścią łąki kwietnej. Z pewnością wpłynie to na estetykę.Anna Olbryt, rzeczniczka ZZK we Wrocławiu
Dlaczego łąki kwietne są ważne w mieście?
Ale efekty wizualne to nie wszystko. Łąki kwietne pomagają w oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza, obniżają temperaturę i produkują tlen, a nowe rośliny będą także sprzyjały owadom, dla których będą stanowiły pokarm. Miasto dąży do bioróżnorodności, dlatego mieszanka nasion to wiele różnych gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich.
Rewitalizowany fragment terenu ogrodzimy zębami rekina, aby nie został rozjeżdżony przez samochodyAnna Olbryt z ZZK
Przygotowanie gruntu i czas wysiewu potrwają do połowy maja, ale wykonawca będzie jeszcze realizował prace w zakresie zieleni do września. Koszt inwestycji wyniesie prawie 170 tys. zł.